Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման խորհուրդն անցկացրել է առաջին նիստը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառման մեջ այս մասին նշել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Բարենորոգման խորհուրդը (այսուհետեւ Խորհուրդ) գումարել է իր առաջին նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են Եկեղեցու բարենորոգման գործընթացի հիմնական ուղղությունները, կազմակերպչական քայլերը և առաջիկա աշխատանքների շրջանակը՝ հիմք ընդունելով հիմնադիր հայտարարությամբ ձևակերպված սկզբունքներն ու նպատակները»,-նշել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Խորհուրդը կարևորել է գործընթացի իրականացումը ներառականության, հանրային վստահության, թափանցիկության և պատասխանատվության սկզբունքներով՝ ընդգծելով հոգևորականների եւ աշխարհականների համախմբմանն ուղղված քայլերի անհրաժեշտությունը։
Վարչապետ Փաշինյանը նաև հիշեցրել է, որ Խորհուրդը ողջունել է Շվեյցարիայի Հայոց թեմի Առաջնորդական տեղապահ Գուսան Ծայրագույն Վարդապետ Ալճանյանի որոշումը՝ միանալու Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Բարենորոգման հայտարարությանն ու ճանապարհային քարտեզին։ Առաջիկա պատեհ առիթով Գուսան Ծայրագույն Վարդապետ Ալճանյանը կմասնակցի Խորհրդի նիստի։
«Նիստում քննարկվել են ճանապարհային քարտեզի անցնցում իրականացմանն ուղղված գործողությունները եւ կայացվել են անհրաժեշտ որոշումներ»,-գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Состоялось первое заседание Совета по реформированию Армянской Апостольской церкви
Состоялось первое заседание Совета по реформированию Армянской Апостольской церкви. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Состоялось первое заседание Совета по реформированию Армянской Апостольской Святой церкви (далее – Совет), в ходе которого были обсуждены основные направления процесса реформы Церкви, организационные шаги и масштабы предстоящей работы, исходя из сформулированных в учредительном документе принципов и целей.
Совет подчеркнул важность осуществления процесса в соответствии с принципами инклюзивности, общественного доверия, прозрачности и ответственности, отметив необходимость шагов, направленных на объединение духовенства и мирян.
Совет приветствовал решение предстоятеля Армянской епархии Швейцарии Гусана Алчаняна присоединиться к Декларации и Дорожной карте восстановления Армянской Апостольской Святой церкви. Гусан Алчанян примет участие в заседании Совета при первой же возможности.
В ходе заседания обсуждены действия, направленные на реализацию Дорожной карты, приняты необходимые решения», — написал премьер-министр.