Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման խորհուրդն անցկացրել է առաջին նիստը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառման մեջ այս մասին նշել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Բարենորոգման խորհուրդը (այսուհետեւ Խորհուրդ) գումարել է իր առաջին նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են Եկեղեցու բարենորոգման գործընթացի հիմնական ուղղությունները, կազմակերպչական քայլերը և առաջիկա աշխատանքների շրջանակը՝ հիմք ընդունելով հիմնադիր հայտարարությամբ ձևակերպված սկզբունքներն ու նպատակները»,-նշել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Խորհուրդը կարևորել է գործընթացի իրականացումը ներառականության, հանրային վստահության, թափանցիկության և պատասխանատվության սկզբունքներով՝ ընդգծելով հոգևորականների եւ աշխարհականների համախմբմանն ուղղված քայլերի անհրաժեշտությունը։
Վարչապետ Փաշինյանը նաև հիշեցրել է, որ Խորհուրդը ողջունել է Շվեյցարիայի Հայոց թեմի Առաջնորդական տեղապահ Գուսան Ծայրագույն Վարդապետ Ալճանյանի որոշումը՝ միանալու Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Բարենորոգման հայտարարությանն ու ճանապարհային քարտեզին։ Առաջիկա պատեհ առիթով Գուսան Ծայրագույն Վարդապետ Ալճանյանը կմասնակցի Խորհրդի նիստի։
«Նիստում քննարկվել են ճանապարհային քարտեզի անցնցում իրականացմանն ուղղված գործողությունները եւ կայացվել են անհրաժեշտ որոշումներ»,-գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Council for Reform of Armenian Apostolic Church holds first session
The Council for the Reform of the Armenian Apostolic Holy Church has held its first session, Prime Minister Nikol Pashinyan wrote in a Facebook post.
“The Council for the Reform of the Armenian Apostolic Holy Church convened its first session, during which the main directions of the Church reform process, organizational steps, and the scope of upcoming work were discussed, based on the principles and objectives set out in the founding declaration,” the Prime Minister noted.
The Prime Minister welcomed Fr. Archimandrite Gusan Aljanian's, Locum Tenens of the Diocese of the Armenian Church of Switzerland, decision to join the Declaration and Roadmap of the Church Reform Coordinating Council.
Fr. Archimandrite Gusan Aljanian, Locum Tenens of the Diocese of the Armenian Church of Switzerland, has announced his support for the establishment of the Church Reform Coordinating Council initiated by Prime Minister Nikol Pashinyan and ten bishops and archbishops. He stated that he accepts the content of the published declaration and the proposed roadmap.