Սա Իրական Հայաստանն է, որի առաջին կոմպոնենտը լեգիտիմությունն է․ վարչապետը քաղաքացիների խմբի հետ այցելել է Կիրանց
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և ՀՀ քաղաքացիներից բաղկացած խմբի հետ այցելել է Տավուշի մարզի Կիրանց բնակավայր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, քաղաքացիներին նախ ներկայացվել են վերջին տարիներին ձեռք բերված պաշտպանական միջոցները, եղել են պաշտպանական ինժեներական կառույցներում։ Այնուհետև նրանք այցելել են Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատված Կիրանցի հատված, որտեղ ներկայացվել են իրականացված աշխատանքները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այսօրվա այցի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի անվտանգության ապահովման Կառավարության պատկերացումը։ Վարչապետն ընդգծել է, որ մեր սահմանապահ ծառայությունն այս հատվածում ծառայություն է իրականացնում առանց սաղավարտի, առանց զրահաբաճկոնի, նույնն էլ Ադրբեջանի կողմից։ Ըստ երկրի ղեկավարի՝ դրա պատճառը լեգիտիմությունն է․ «Ես գիտեմ, որ գտնվում եմ մի տեղում, որտեղ գտնվելու մեր իրավունքն աշխարհում ոչ մեկը չի վիճարկում: Հիմա մեր անվտանգության առաջին կոմպոնենտն այս պատն է։ Երբ այս պատը չկար, Կիրանցն ավելի անվտա՞նգ էր, թե՞ ավելի վտանգավոր էր։ Իհարկե, ավելի վտանգավոր էր։ Պարզ օրինակ բերեմ՝ սահմանազատումից առաջ Կիրանցում 90 տուն է եղել, այսօր Կառավարության 16 միլիոնի ծրագրով այստեղ 60 տուն է կառուցվել կամ կառուցվում», - շեշետել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ դա նշանակում է, որ մարդիկ տեսնում և զգում են, որ այս միջավայրն անվտանգ է, խաղաղությունն իրական է։
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է՝ սա շատ կարևոր, էական նրբություն է հասկանալու համար, այսպես կոչված՝ «էլիտաների խոսույթը» և հողի վրա ապրող մարդկանց, որոնք ապրում են իրենց կյանքով․ «Հիմա կռահումների կարիք չկա, սա իրականություն է և սա Իրական Հայաստանն է։ Դա էլ է կարևոր՝ ինչո՞ւ ենք գալիս Կիրանց, որպեսզի ցույց տանք, թե Իրական Հայաստան ասելով՝ ինչ նկատի ունենք, Իրական Հայաստանի առաջին կոմպոնենտը լեգիտիմությունն է»:
Հաջորդիվ խմբի անդամները Կիրանցի Գ. Վարդանյանի անվան նորակառույց հիմնական դպրոցում կատարած շրջայցի ընթացքում ծանոթացել են արդեն մեկ տարի շահագործման հանձնված դպրոցում ստեղծված պայմաններին: Ծրագրի նպատակով Կառավարությունը հատկացրել էր 737 մլն դրամ։ Դպրոցը նախատեսված է 100 երեխայի համար, գործում է 20 երեխայի համար նախատեսված նախակրթարան:
Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքացիների հետ այցելել է նաև Կիրանցի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցի, որի վերականգնման աշխատանքների համար պետբյուջեից հատկացվել է 55 մլն դրամ: Վերականգնման աշխատանքները գտնվում են ավարտական փուլում:

This is the Real Armenia, the first component of which is legitimacy: Prime Minister visits Kirants with a group of citizens
Prime Minister Nikol Pashinyan, together with the President of the National Assembly Alen Simonyan and a group of citizens of the Republic of Armenia, visited the settlement of Kirants in the Tavush region, the PM's Office said in a readout.
The citizens were first presented with the defense capabilities acquired in recent years, visited defense engineering structures. Then they visited the Kirants section of the demarcated state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, where the work carried out was presented.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that the purpose of today’s visit is to present the Government’s vision of ensuring Armenia’s security. The Prime Minister emphasized that our border guard service in this section carries out service without a helmet, without a body armor, the same is true for the Azerbaijani side. According to the Prime Minister, the reason for this is legitimacy. “I know that I am in a place where no one in the world disputes our right to be there. Now the first component of our security is this wall. When this wall was not there, was Kirants safer or more dangerous? Of course, it was more dangerous. Let me give a simple example: before the demarcation, there were 90 houses in Kirants, today 60 houses have been built or are being built here under the Government's 16 million program," Nikol Pashinyan said, adding that this means that people see and feel that this environment is safe, that peace is real.
The Prime Minister emphasized that this is a very important, essential nuance for understanding the so-called “narrative of the elites” and the people living on the ground, who live their lives. “Now there is no need for guessing, this is reality and this is Real Armenia. That is also important, why are we coming to Kirants? To show what we mean by Real Armenia, the first component of Real Armenia is legitimacy.”
Next, during a tour of the newly built Kirants G. Vardanyan primary school, the members of the group got acquainted with the conditions created in the school, which has been in operation for a year. The Government had allocated 737 million drams for the project. The school is designed for 100 children, and a preschool for 20 children is operating.
Pashinyan also visited the Kirants Holy Trinity Church with the citizens, for the restoration of which 55 million drams were allocated from the state budget. The restoration works are in the final stage.