Բայրամովը հայտարարել է, որ Բաքվում «Ռուսական տան» լուծարման գործընթացն ավարտված է
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը անդրադարձել է Բաքվում «Ռուսական տան» գործունեությունը վերսկսելու հնարավորության մասին հարցին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնում է ադրբեջանական Minval-ը։
Բայրամովն ասել է, որ «Ռուսական տուն»-ն Ադրբեջանում գործել է առանց որևէ գրանցման, այդ պատճառով որոշակի ժամանակահատվածներում հաստատությանը նախազգուշացումներ են տրվել։
«Այնուամենայնիվ, տեղի են ունեցել նաև այլ խախտումներ։ Հետևաբար, որոշում է կայացվել փակել «Ռուսական տուն»-ը, և այն իրականացվել է։ Որպեսզի նման և այլ հաստատություններ գործեն երկրում, դրանց գործունեությունը պետք է համապատասխանի ազգային օրենսդրությանը։ Նման կառույցների միակողմանի գործունեությունը որևէ ձևով ընդունելի չէ: «Ռուսական տան» վերաբերյալ վերջին շփումները տեղի են ունեցել մի քանի շաբաթ առաջ: Մի քանի լուծարման ընթացակարգեր դեռ ընթացքի մեջ էին: Ռուսական կողմը այս հարցի համար նշանակել է լուծարողների։ Իմ տեղեկություններով՝ չկան չլուծված կամ կիսատ հարցեր, և լուծարման գործընթացն ավարտված է», - նշել է Բայրամովը։

Байрамов объявил о завершении процесса ликвидации «Русского дома» в Баку
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов затронул вопрос о возможности возобновления деятельности «Русского дома» в Баку.
Как сообщает Арменпресс, об этом пишет азербайджанский Minval.
Байрамов заявил, что «Русский дом» действовал в Азербайджане без какой-либо регистрации, поэтому в определенные периоды учреждение получало предупреждения.
«Однако были и другие нарушения. Поэтому было принято решение о закрытии «Русского дома», и оно было реализовано. Для того чтобы такие и другие учреждения могли функционировать в стране, их деятельность должна соответствовать национальному законодательству. Односторонняя деятельность таких структур никоим образом недопустима. Последние контакты по поводу «Русского дома» состоялись несколько недель назад. Несколько процедур ликвидации все еще находились в процессе. Российская сторона назначила ликвидаторов по этому вопросу. Насколько мне известно, нерешенных или незавершенных вопросов нет, и процесс ликвидации завершен», — отметил Байрамов.