«Երևանյան բեսթսելեր». «Ամանորի հրաշքն»՝ առաջատար. մանկական. նոյեմբեր, 2025
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է մանկական և պատանեկան գեղարվեստական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը՝ ըստ նոյեմբերի վաճառքի տվյալների:
Հայկ Աջապահյանի «Ամանորի հրաշքը» առաջին տեղում է։ Փոքրիկ ընթերցողն Անիի և Դավիթի հետ կճանապարհորդի տարբեր ժամանակների ու մշակույթների միջով՝ հասկանալու, թե ինչու է մարդը հազարամյակներ շարունակ տոնել Նոր տարին։ Նա կծանոթանա Հին Հռոմի տոնակատարություններին, ճապոնական գեղեցիկ ավանդույթներին, խորհրդային տարիների ամանորյա խորհրդանիշներին, դիքենսյան Լոնդոնի կախարդանքին և 1990-ականների Հայաստանին, երբ ամեն ինչ դժվար էր, բայց ընտանիքը, միևնույն է, մնում էր գլխավոր արժեքը։
Հովհաննես Արամյանցի «Նոր Տարին և ամենալավ հայրիկը» երկրորդ տեղում է։ Ինչն է ամենաթանկ նվերը Ամանորին: Նույնիսկ երբ տոնածառն արդեն զարդարված է, իսկ նվերները՝ փաթեթավորված, ամենակարևորը մնում է նույնը՝ միասին լինելու հրճվանքը: Այս գրքում տեղ են գտել երկու գունեղ, ջերմ և զվարճալի պատմություններ ամենօրյա ընտանեկան կախարդանքի մասին, որոնք զուգորդվում են հետաքրքիր և վառ պատկերներով: Փոքրիկ ընթերցողը յոթ արջուկնների, նրանց սիրելի հայրիկի և մնացած յուրահատուկ կերպարների հետ միասին կապրի տարվա ամենաուրախ տոնի զարմանահրաշ վայրկյանները: Եվ որ ամենակարևորն է՝ կսովորի, որ Ամանորն սկսվում է այնտեղ, որտեղ նրա ընտանիքն է:
Հայկ Աջապահյանի «90-ականների Երևանը» երրորդ տեղում է։ Ի՞նչ կլինի, եթե հանկարծ տեղափոխվես 90-ականների Երևան, տեսնես, թե ինչպիսին էին քո ծնողները, երբ քո տարիքին էին, նրանց հետ բակում գնդակ խաղաս և նույնիսկ նույն դպրոցը հաճախես։ Անին և Դավիթը Մարս մոլորակից վերադառնալիս հայտնվում են 1991 թվականի Հայաստանում։ Սակայն դա դեռ ամենը չէ։ Անցյալի ու ներկայի խաչմերուկում նրանք հանդիպում են մի առեղծվածային չար մարդու, որը նույնպես գիտի կախարդական սենյակի մասին և կարողանում է ճամփորդել ժամանակի միջով։ Բայց ինչո՞ւ է նա այնտեղ։ Ի՞նչ է նա փնտրում։ Սա մի պատմություն է այն մասին, թե ինչպես երբեմն պետք է հետ գնալ, որպեսզի ավելի լավ հասկանաս, թե ով ես դու, ինչու ես այստեղ, և ինչն է կյանքում ամենակարևորը։
Հայկ Աջապահյանի «Կախարդական գրադարանը 2. Եգիպտոսի կախարդանքը» չորրորդ տեղում է։ Փորձելով հասնել ծնողների անվերապահ վստահությանն ու ապացուցել իրենց պատմությունների իրական լինելը՝ Անին ու Դավիթը որոշում են մեկնել Հին Եգիպտոս ու Կլեոպատրայի օգնությամբ ժամանակակից աշխարհ բերել, որևէ արտեֆակտ, որը կապացուցի, որ մեծ ու իրական ցանկության դեպքում նույնիսկ ժամանակի մեջ ճամփորդությունը կարող է իրականություն լինել: Սակայն հանգամանքներն այլ կերպ են դասավորվում, և Անին ու Դավիթը բախվում են անսպասելի դժվարությունների։
Հովհաննես Արամյանցի «Նամակ Ձմեռ Պապիկին» գիրքը հինգերորդ տեղում է։ Մի անգամ ծնողներն Ալեքսին պատմեցին, որ Ձմեռ պապիկը կարող է կատարել նրա ցանկացած երազանք։ Դրա համար ընդամենը պետք է գրել նրան կախարդական նամակ։ Ալեքսը շատ բաների մասին էր երազում, բայց ամենից շատ ուզում էր դառնալ հրաշագործ։ Մի նամակով այդ ամենը չէր ասի, այդ պատճառով էլ մեկնեց արկածներով լի մի ճանապարհորդության դեպի հեքիաթային աշխարհ՝ բացահայտելու Ձմեռ պապիկի կախարդանքի գաղտնիքը…
Հայկ Աջապահյանի «Կախարդական գրադարանը 3. Կարմիր մոլորակը» վեցերորդ տեղում է։ Ստանալով ծնողների աջակցությունը՝ Անին և Դավիթը ցանկանում են շարունակել իրենց ճամփորդությունները դեպի անցյալ՝ տեսնելու պատմական իրադարձությունները: Բայց մոգությունը մոգություն չէր լինի, եթե չլինեին անակնկալներ: Այս անգամ երեխաները կհայտնվեն ոչ միայն ուրիշ ժամանակում, այլ նաև՝ ուրիշ մոլորակում․․
Գրիմ Եղբայրների «Հեքիաթներ» ժողովածուն յոթերորդն է։ Վառ ու պատկերավոր նկարազարդումներով հարուստ այս գրքի չար ու բարի, իմաստուն ու անխելք, համեստ ու անպատկառ, ստախոս ու արդարամիտ հերոսների հետ դուք մի շատ հետաքրքիր ճամփորդություն կունենաք հեքիաթների աշխարհում: Վայելեք այս զարմանահրաշ հեքիաթների ժողովածուն կարդալու մեծագույն հաճույքը...
Ութերորդ տեղում է «Բոքոնիկը» գիրքը: Բոքոնիկի մասին հեքիաթը հանդիպում է ռուսական և ուկրաինական բանահյուսություններում, ինչպես նաև ունի իր նմանակները շատ ժողովուրդների մոտ: Սյուժեն հանդիպում է նաև սկանդինավյան, գերմանական, ուզբեկական, թաթարական և այլ հեքիաթներում:
Իններորդ տեղում է Դերենիկ Դեմիրճյանի «Պույ-Պույ Մուկիկը»: Յուրաքանչյուր երեխա մեծ բավականություն կստանա՝ ընթերցելով հեքիաթը հանրահայտ մուկիկի մասին, դե, իսկ սյուժեն հայտնի է բոլոր-բոլորին:
Հովհաննես Թումանյանի «Սասունցի Դավիթը» էպոսի մանկապատանեկան մշակումը վերջին տեղում է։ Պոեմը հայկական ժողովրդական էպոսի բազմաթիվ գրական մշակումներից լավագույնն է: Դավիթը մեր հարուստ վիպերգության ամենահերոսական կերպարն է, իսկ Թումանյանի գրչի տակ նա դարձել է առավել պատկերավոր:

“Ереванский бестселлер”: самое востребованное - “Новогоднее чудо”: детская книга, ноябрь 2025
Авторский проект  “Ереванский бестселлер” информационного агентства “Арменпресс” представляет лучшую десятку детско-юношеских произведений этой недели. Данные рейтинга составлены по итогам продаж за ноябрь.
На первом месте “Новогоднее чудо” Айка Аджапахяна. Юный читатель вновь отправится вместе с Ани и Давидом в путешествие по разным временам и культурам, чтобы понять, почему люди празднуют Новый год уже на протяжении тысячелетий. Дети узнают о празднествах Древнего Рима, прекрасных традициях Японии, новогодних символах советских времен, увидят волшебство Лондона времен Диккенса и конечно Армении 1990-х годов, когда все было непросто, но семья оставалась главной ценностью.
На втором месте Ованнес Арамянц с книгой “Новый год и самый хороший папа”. Какой самый дорогой подарок на Новый год? Елка уже украшена, подарки упакованы, но самое главное остается неизменным — счастье быть вместе. В этой книге две красочные, теплые и забавные истории, вместе с интересными и яркими изображениями. Маленький читатель переживет удивительные моменты самого счастливого праздника года вместе с семью плюшевыми мишками, их любимым папой и другими необычными персонажами. И самое главное, он узнает, что Новый год наступает там - где его семья.
На третьем месте “Ереван 90-х” Айка Аджапахяна. Что бы случилось, если бы вы внезапно переместились в Ереван 90-х, увидели, какими были ваши родители в вашем возрасте, играли с ними в мяч во дворе и даже учились бы в одной школе? Ани и Давид, вернувшись с Марса, оказываются в Армении 1991 года. Но это ещё не всё. На перекрёстке прошлого и настоящего они встречают таинственного злодея, который также знает о волшебной комнате и может путешествовать во времени. Но почему он здесь? Что он ищет? Это история о том, как иногда нужно вернуться в прошлое, чтобы лучше понять, кто ты, зачем ты здесь и что самое важное в жизни.
На четвертом месте “ Волшебная библиотека. 2. Магия Египта” Айка Аджапахяна Пытаясь завоевать безоговорочное доверие родителей и доказать правдивость своих историй, Ани и Дэвид решают отправиться в Древний Египет и с помощью Клеопатры доставить в современный мир какой-нибудь артефакт, который докажет, что при большом и искреннем желании даже путешествие во времени может стать реальностью.
На пятом месте “Письмо Дедушке Морозу” Айка Аджапахяна. Однажды родители сказали Алексу, что Санта-Клаус может исполнить любую его мечту. Всё, что ему нужно было сделать, это написать ему волшебное письмо. Алекс мечтал о многом, но больше всего он хотел стать волшебником. Он не мог выразить всё в одном письме, поэтому отправился в захватывающее путешествие в сказочный мир, чтобы раскрыть секрет волшебства Санта-Клауса…
На шестом месте вновь Айк Аджапахян с книгой “Волшебная библиотека. 3. Красная планета”. Заручившись поддержкой родителей, Ани и Давид хотят продолжить свои путешествия в прошлое, чтобы увидеть больше исторических событий. Но волшебство не было бы волшебством, если бы не неожиданности. В этот раз дети окажутся не только в другом времени, но и на другой планете.
“Сказки” братьев Гримм на седьмом месте. С героями этих сказок, добрыми и злыми, мудрыми и глупыми, скромными и грубыми, лживыми и справедливыми ребят ожидают очень интересные путешествия по миру сказок...
На восьмом месте - сказка “Колобок”. Сказки о колобке есть и в русском и украинском фольклоре, они имеют своих аналогов и у многих народов. Этот сюжет встречается и в скандинавских, немецких, узбекских, татарских и в других сказках.
На девятом месте сказка “Мышонок Пуй-Пуй” Дереника Демирчяна. Сказка о знаменитом мышонке нравится всем детям, многим хорошо знаком ее сюжет.
И на десятом месте эпос “Давид Сасунский”, пересказанный для детей Ованнесом Туманяном. Давид - самый героический персонаж нашего эпоса, а под пером Туманяна он стал самым знаковым.