Հալեպում քրդերի և կառավարական ուժերի միջև բախումների հետևանքով հայերի շրջանում տուժածներ չկան, իրադրությունը խաղաղ է. Բերիո Հայոց թեմի խոսնակ
Սիրիայի Հալեպ քաղաքում կառավարական ուժերի և քրդերի գլխավորած «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» (ՍԴՈւ) միջև  դեկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցած բախումներից հետո այս պահին իրավիճակը հանդարտ է․ բախումների հետևանքով հայ համայնքում տուժածներ չկան։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Սիրիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր, Բերիո Հայոց թեմի խոսնակ Մարիա Գաբրիելյանը՝ ներկայացնելով Հալեպում տեղի ունեցած բախումներից հետո տիրող ընդհանուր իրավիճակը։
Գաբրիելյանը նշեց, որ բախումները սկսել են դեկտեմբերի 22-ին կեսօրին և շարունակվել են մինչև գիշեր։
«Այդուհանդերձ, կեսգիշերից հետո իրադրությունն ամբողջովին խաղաղ էր։ Հիմա վիճակը հանդարտ է, խանութները բաց են և մարդիկ սովորական կյանքով շարունակում են ապրել»,-նշեց Մարիա Գաբրիելյանը։
Նա նաև հայտնեց, որ հաշվի առնելով մտահոգիչ և լարված իրավիճակը՝ Հալեպի նահանգապետը արձակուրդ է հայտարարել, ինչի արդյունքում այսօր փակ կլինեն դպրոցներն ու պետական կենտրոնները։
«Հայ համայնքում տուժածներ չկան՝ չնայած, որ քրդական շրջանները շատ մոտ են մեր շրջաններին»,-մանրամասնեց Բերիո Հայոց թեմի խոսնակը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Հալեպում կառավարական ուժերի և քրդերի գլխավորած «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» (ՍԴՈւ) միջև  դեկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցած բախումներից հետո հրադադարի համաձայնություն է ձեռք բերվել։
Նաև նշվել էր, որ ՍԴՈւ-ի կողմից քաղաքի թաղամասերում խաղաղ բնակիչների վրա հարձակումների հետևանքով զոհվել է երկու մարդ (մայր և երեխա), ևս 15 ​​խաղաղ բնակիչ վիրավորվել է։

В столкновениях между курдами и правительственными силами в Алеппо никто из армян не пострадал, ситуация спокойная - пресс-секретарь Армянской епархии Берио
В настоящее время ситуация после столкновений между правительственными силами и возглавляемыми курдами «Сирийскими демократическими силами» (СДС) в сирийском городе Алеппо 22 декабря спокойная. В столкновениях никто из армянской общины не пострадал.
Бывший член сирийского парламента, пресс-секретарь Армянской епархии Берио Мария Габриелян заявила об этом в интервью корреспонденту Арменпресс, представив общую ситуацию после столкновений в Алеппо.
Габриелян отметила, что столкновения начались 22 декабря в полдень и продолжались до ночи.
«Однако после полуночи ситуация полностью успокоилась. Сейчас ситуация спокойная, магазины открыты, и люди продолжают жить своей обычной жизнью», — отметила Мария Габриелян.
Она также сообщила, что, учитывая тревожную и напряженную ситуацию, губернатор Алеппо объявил выходной, в результате чего сегодня будут закрыты школы и государственные учреждения.
«В армянской общине нет жертв, несмотря на то, что курдские районы находятся очень близко к нашим», — уточнила представитель Армянской епархии Берио.
Напомним, что ранее сообщалось о достижении соглашения о прекращении огня после столкновений между правительственными силами и возглавляемыми курдами СДС в Алеппо 22 декабря.
Также отмечалось, что в результате нападений СДС на мирных жителей в ряде районах города погибли два человека (мать и ребенок) и еще 15 мирных жителей получили ранения.