ՀՀ-ՉԺՀ ռազմավարական համագործակցության խորացումը դարձել է Հայաստանի զարգացման օրակարգի կարևոր թեմաներից
Երևանում կայացավ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի Կոնֆուցիոսի ինստիտուտի նախաձեռնությամբ կազմակերպված միջազգային համաժողովը՝ «Չինաստանի և Հայաստանի ռազմավարական գործընկերության ամրապնդում. երկխոսություն կառավարման փորձի փոխանակման շուրջ» խորագրով, որին մասնակցեցին դիվանագետներ, փորձագետներ, գիտական-ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտոր Դավիթ Գյուրջինյանն իր խոսքում նշեց, որ համաժողովի թեման արդիական է՝ հաշվի առնելով «Չինաստանի առաջ քաշած գլոբալ կառավարման նախաձեռնություն» հայեցակարգը, որը հրավիրում է աշխարհի բոլոր երկրներին միասին զարգանալ և ապրել ներդաշնակության մեջ։
«Եթե հաջողվի բոլոր ոլորտներում չինական համապատասխան կառույցների հետ իրականացնել կառավարման փորձի փոխանակում, ապա շուտով կարող ենք արձանագրել, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման արագությունը, դրական իմաստով, նկատելիորեն փոխվել է։ 2025 թվականը նշանակալից էր հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից, իրականացվել են մի շարք ծրագրեր մշակույթի, գիտության և կրթության ոլորտներում»,- ասաց Գյուրջինյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի Կոնֆուցիոսի ինստիտուտն անցկացրել է մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված են ՀՀ-ում չինարենի տարածմանը, չինարենի ուսուցիչների վերապատրաստմանը։ Համալսարանի անձնակազմը հանդիպել է չինական գիտակրթական մի շարք հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ և իրականացրել փորձի փոխանակում՝ քննարկելով համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունները։
«Մեր համալսարանի ութ ուսանող Շանհայի համալսարաններից մեկում մասնակցել է զբոսաշրջության ոլորտին վերաբերող դասընթացներին։ Այս տարի մեր համալսարանի նախաձեռնությամբ լույս տեսավ «Հայկական չինագիտության տարեգիրք» գիտական հանդեսի առաջին համարը, իսկ երկրորդը պատրաստվում է հրատարակության։ Այս ասպարեզում հաջողություն կունենանք՝ չինական բուհերի հետ շարունակական համագործակցության շնորհիվ։ Մեր համալսարանը պատրաստ է քննարկել համագործակցության նախաձեռնությունները և նոր հեռանկարներ բացել այս ոլորտում»,- նշեց Գյուրջինյանը։
ՀՀ կառավարման ակադեմիայի ռեկտոր Խաչատուր Ղազեյանը նկատեց, որ Հայաստան–Չինաստան ռազմավարական համագործակցության ամրապնդումն ու խորացումը վերջին տարիներին դարձել է Հայաստանի զարգացման օրակարգի կարևոր թեմաներից մեկը։
«Հայ-չինական սերտ հարաբերությունները տարիների ընթացքում ձևավորվել են ոչ միայն դիվանագիտական մակարդակում, այլև մշակութային, գիտակրթական և վարչարարական համագործակցության բազմաթիվ ծրագրերի միջոցով։ Այս համաժողովն այդ հարաբերություններին կհաղորդի նոր շունչ, խորություն և հեռանկարներ։ ՉԺՀ-ն, լինելով գլոբալ կառավարման ու տնտեսական զարգացման առաջատար երկիր, ունի հարուստ փորձ, որի ուսումնասիրությունն ու ադապտացիան կարող են մեծապես նպաստել ՀՀ-ի կառավարման համակարգի կատարելագործմանը, կառավարման մշակույթի տեղայնացմանը և ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանը»,- ասաց Ղազեյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ ՀՀ-ն նույնպես ունի իր յուրահատկությունները, փորձն ու հնարավորությունները, որոնք կարող են հետաքրքրություն ներկայացնել գործընկերների համար՝ նպաստելով փոխշահավետ համագործակցությանը։
«Այս համաժողովը ոչ միայն գաղափարների փոխանակման հարթակ է, այլև հնարավորություն՝ միասին խորհելու այն մասին, թե ինչպես ամրապնդել պետական ծառայության գիտական հիմքը, ինչպես զարգացնել կառավարման մտածողության մշակույթը պետական մարմիններում, կրթական հաստատություններում և հասարակության մեջ ընդհանրապես։ Մենք ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ կառավարման գործընթացները բարդանում են աննախադեպ արագությամբ։ Գլոբալիզացիան, թվայնացումը, միգրացիոն հոսքերը, կլիմայական մարտահրավերները, սոցիալական անհավասարությունն ու այլ գործոնները կառավարման համակարգը դարձրել են բազմաշերտ ու բազմաբովանդակ»,- նշեց Ղազեյանը։
Նրա կարծիքով՝ ավանդույթի վրա հիմնված վարչարարական որոշումներն արդեն արդյունավետություն չեն ապահովում, ուստի պետական կառավարումը վերածվում է գիտական, ինտելեկտուալ գործունեության հիման վրա տարբեր ոլորտների գիտելիքների, ինչպես նաև տնտեսագիտական, սոցիալական, քաղաքագիտական, իրավաբանական, հոգեբանական, լեզվական և այլ հմտությունների։
«Այսօր, երբ աշխարհը կանգնած է նոր տեխնոլոգիական սոցիալական և էկոլոգիական մարտահրավերների առջև, հենց գիտական մտածողությունն է, որ օգնում է ապահովել ու պահպանել իրականությունը կանխատեսելու հետևանքները, գտնելու նորարարության և պատասխանատվության միջև հավասարակշռություն։ Պետական կառավարման ապագան որոշվում է կրթության և գիտության համակարգերի փոփոխությունների դինամիկայի հետ համընթաց քայլելու կարողությամբ։ Ինտեգրման գործընթացների և գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում չափազանց կարևոր է տարբեր երկրների ակադեմիական և կառավարչական ինստիտուտների ուժերի համախմբումը»,- նշեց ՀՀ կառավարման ակադեմիայի ռեկտորը։
Ղազեյանի համոզմամբ՝ միայն ուժերի համադրման շնորհիվ հնարավոր կլինի ունենալ նոր սերնդի պետական ծառայողներ, մասնագետներ, ովքեր կունենան ռազմավարական մտածողություն, բարձր պատասխանատվություն և կառաջնորդվեն համապատասխան գիտելիքներով։

Укрепление стратегического партнерства между Арменией и Китаем стало одной из важных тем в повестке развития Армении
В Ереване по инициативе Института Конфуция при Государственном университете им. Брюсова прошла международная конференция на тему «Укрепление стратегического партнерства между Китаем и Арменией: диалог об обмене управленческим опытом», в которой приняли участие дипломаты, эксперты и представители научных и академических кругов.
Как сообщает Арменпресс, ректор Государственного университета им. Брюсова Давид Гюржинян в своем выступлении отметил актуальность темы конференции, учитывая концепцию «Глобальной инициативы Китая в области управления», которая призывает все страны мира к совместному развитию и гармоничному сосуществованию.
«Если нам удастся обменяться управленческим опытом с соответствующими китайскими структурами во всех областях, мы вскоре сможем зафиксировать, что темпы развития двусторонних отношений значительно изменились в позитивном смысле. 2025 год был значимым с точки зрения развития армяно-китайских отношений, был реализован ряд программ в области культуры, науки и образования», — сказал Гюржинян.
Он сообщил, что Институт Конфуция при Государственном университете им. Брюсова провел ряд мероприятий, направленных на распространение китайского языка в Республике Армения и подготовку преподавателей китайского языка. Сотрудники университета встретились с представителями ряда китайских научно-образовательных учреждений и обменялись опытом, обсудив возможности развития сотрудничества.
«Восемь студентов нашего университета приняли участие в курсах по туризму в одном из университетов Шанхая. В этом году по инициативе нашего университета вышел первый номер научного журнала «Ежегодник армянской синологии», а второй готовится к публикации. Мы добьемся успеха в этой области благодаря постоянному сотрудничеству с китайскими университетами. Наш университет готов обсуждать инициативы по сотрудничеству и открывать новые перспективы в этой сфере», — отметил Гюржинян.
Ректор Академии государственного управления Республики Армения Хачатур Газеян отметил, что укрепление и углубление армяно-китайского стратегического сотрудничества стало одной из важных тем в повестке развития Армении в последние годы.
«Тесные армяно-китайские отношения формировались на протяжении многих лет не только на дипломатическом уровне, но и посредством многочисленных программ культурного, научного, образовательного и административного сотрудничества. Эта конференция придаст этим отношениям новое дыхание, глубину и перспективы. КНР, будучи ведущей страной в глобальном управлении и экономическом развитии, обладает богатым опытом, изучение и адаптация которого может внести значительный вклад в совершенствование системы управления РА, локализацию культуры управления и укрепление институционального потенциала», — сказал Газеян.
По его наблюдениям, РА также обладает своими уникальными характеристиками, опытом и возможностями, которые могут представлять интерес для партнеров и способствовать взаимовыгодному сотрудничеству.
«Эта конференция — не только платформа для обмена идеями, но и возможность совместно подумать о том, как укрепить научную основу государственной службы, как развивать культуру управленческого мышления в государственных органах, учебных заведениях и обществе в целом. Мы живем во времена, когда управленческие процессы усложняются с беспрецедентной скоростью. Глобализация, цифровизация, миграционные потоки, климатические вызовы, социальное неравенство и другие факторы сделали систему управления многоуровневой и многогранной», — отметил Газеян.
По его мнению, административные решения, основанные на традициях, больше не гарантируют эффективности, поэтому государственное управление превращается в научную, интеллектуальную деятельность, основанную на знаниях в различных областях, а также экономических, социальных, политических, правовых, психологических, лингвистических и других навыках.
«Сегодня, когда мир сталкивается с новыми технологическими, социальными и экологическими вызовами, именно научное мышление помогает обеспечить и поддерживать последствия прогнозирования реальности, находя баланс между инновациями и ответственностью. Будущее государственного управления определяется способностью идти в ногу с динамикой изменений в системах образования и науки. В контексте интеграционных процессов и глобальных вызовов крайне важна консолидация сил академических и административных учреждений разных стран», — отметил ректор Академии государственного управления Республики Армения.
По мнению Газеяна, только благодаря объединению усилий можно будет подготовить новое поколение государственных служащих и специалистов, обладающих стратегическим мышлением, высокой ответственностью и руководствующихся актуальными знаниями.