Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է հանրային կառավարման բարեփոխումների ընթացքը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են հանրային կառավարման բարեփոխումների ուղղությամբ 2025թ. իրականացված աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»–ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, նախքան Կառավարության կողմից իրականացված աշխատանքների ներկայացումը՝ անդրադարձ է կատարվել  ՏՀԶԿ/ԵՄ ՍԻԳՄԱ համատեղ նախաձեռնության զեկույցի արդյունքներին, որը հրապարակվել է 2025թ. դեկտեմբերի 9-ին և գնահատել է Հայաստանի հանրային կառավարման համակարգը:
Նշվել է, որ իրականացված գնահատումը հիմք կդառնա հանրային կառավարման բարեփոխումների նոր ռազմավարության  մշակման համար: Ներկայացվել է, որ գնահատում իրականացվել է վեց հիմնական ուղղություններով, այդ թվում՝ ռազմավարություն, քաղաքականություններ, մարդկային ռեսուրսներ, հաշվետվողականություն, ծառայություններ և թվայնացում, հանրային ֆինանսների կառավարում: Ըստ զեկույցի, արձանագրվել են հետևյալ հիմնական ձեռքբերումները՝ ռազմավարությունների իրավական ամբողջական հիմքի կառուցում, քաղաքականությունների բարձր մասնակցայնություն, բյուջեի բարձր հաշվետվողականություն: Նշվել է, որ ամենամեծ առաջընթացը գրանցվել է թվային վերափոխման ուղղությամբ, որն արձանագրվել է նաև միջազգային այլ ինդեքսներով:
Հաջորդիվ՝ զեկուցվել է հանրային կառավարման բարեփոխումների ուղղությամբ 2025թ. իրականացված աշխատանքների վերաբերյալ: Ըստ այդմ՝ ընդունվել է ռազմավարական կառավարման նոր աշխատակարգը, աշխատանքներ են տարվում ռազմավարությունների մշակման ուղեցույցի ընդունման ուղղությամբ, ձևավորվել են աշխատանքային խմբեր, ծառայությունների մատուցման ուղղությամբ ներդրվել են միասնական ստանդարտներ, գոհունակության գնահատման համակարգ, իրականացվել են աշխատանքներ կյանքի 12 իրադարձությունների և միասնական հարթակի ստեղծման ուղղությամբ: Մանրամասներ են ներկայացվել նաև մասնակցային կառավարման և ռազմավարական հաղորդակցության ներդրման շուրջ իրականացված աշխատանքների վերաբերյալ:
Ներկայացված զեկույցների և իրականացված աշխատանքների հետ կապված տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն:
Վարչապետը կարևորել է բոլոր ուղղություններով առաջիկա անելիքների պլանի մշակումը և հստակ ժամկետների սահմանումը՝ հանրային կառավարման բարեփոխումների ընթացքի արդյունավետությունն էլ ավելի բարձրացնելու նպատակով:

Под председательством премьер-министра Пашиняна обсужден процесс реформирования сферы публичного управления
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого была обсуждена работа по реформированию сферы публичного управления в 2025 году.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, до начала представления проделанной правительством работы были затронуты результаты опубликованного 9 декабря 2025 года доклада об оценке системы публичного управления Армении, который был подготовлен в рамках совместной инициативы Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) и финансируемой ЕС инициативы «Поддержка совершенствования управления и менеджмента» (Support for Improvement in Governance and Management, SIGMA). Было отмечено, что проведенная оценка станет основой для разработки новой стратегии реформ публичного управления. Было представлено, что оценка проводилась по шести основным направлениям, включая стратегию, политику, кадры, подотчетность, услуги и цифровизацию, а также управление публичными финансами. Согласно докладу, были зафиксированы следующие основные достижения: создание полноценной правовой базы для стратегий, высокий уровень партисипативности, высокая степень подотчетности бюджета. Было отмечено, что наибольший прогресс был достигнут в направлении цифровой трансформации, что также зафиксировано и другими международными индексами.
Затем был представлен отчет о проделанной в 2025 году работе по реформам публичного управления. В частности, был принят новый рабочий план стратегического управления, ведется работа по разработке руководящих принципов для формирования стратегий, сформированы рабочие группы, введены единые стандарты предоставления услуг, внедрена система оценки удовлетворенности, проведена работа по созданию «12 событий жизни» и единой платформы. Были также представлены подробности о работе по внедрению партисипативного управления и стратегической коммуникации.
Состоялся обмен мнениями относительно представленных докладов и проделанной работы.
Премьер-министр подчеркнул важность разработки плана дальнейших действий по всем направлениям и установления четких сроков для повышения эффективности процесса реформирования публичного управления.