Գալիք հինգ տարիներին Հայաստանի յոթ զբոսաշրջային կլաստերներում կներդրվի 120 միլիոն եվրո․ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ
2025 թվականը զբոսաշրջության ոլորտի համար միանշանակ ձեռքբերումների տարի է, քանի որ արվել է այն ամենը, ինչ նախապես եղել է պլանավորված։ Զբոսաշրջության կոմիտեն հընթացս իր առջև դրել է նոր խնդիրներ՝ դրանք նույնպես հաջողությամբ լուծելով։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը՝ ներկայացնելով 2025 թվականի ընթացքում իրականացված և գալիք տարում նախատեսվող աշխատանքները։
«Կարևորագույն հանգամանքը զբոսաշրջության ռազմավարության ներկայացումն էր ՀՀ կառավարություն, որը, հուսով ենք, կհաստատվի գործադիր մարմնի առաջիկա նիստում։ Դա լինելու է գալիք հինգ տարիների ուղենիշային փաստաթուղթը։ Ունեցել ենք վեց ենթաօրենսդրական ակտեր, որոնք ընդունվել են կառավարության կողմից։ Տարվա ընթացքում եղան նաև հաճելի անակնկալներ։ Շահեցինք երեք մրցանակ։ Բեռլինում՝ որպես արկածային լավագույն ուղղություն 2025, Wonderlast ամսագիրը մեզ ճանաչեց 10 լավագույն զբոսաշրջային ուղղություններից մեկը, իսկ World Travel Aword-ը, որն ամենահեղինակավոր զբոսաշրջային մրցանակաբաշխությունն է, մեզ ճանաչեց լավագույն պատմամշակութային ժառանգություն ունեցող երկիր»,- տեղեկացրեց Գևորգյանը։
Նա հավելեց, որ նշված ձեռքբերումները տակավին նորություն են և Զբոսաշրջության կոմիտեն նախկինում նման արդյունքների չէր հասել։
«Այս տարի համաշխարհային բանկի հետ ստորագրվեց նոր վարկային պայմանագիր, որի համաձայն՝ գալիք հինգ տարիների ընթացքում յոթ զբոսաշրջային կլաստերներում կներդրվի 120 միլիոն եվրո։ 100 միլիոնը վարկային միջոցներ են համաշխարհային բանկի հետ, իսկ 20 միլիոնը կներդնի մեր կառավարությունը։ Դա լուրջ ձեռքբերում է զբոսաշրջության ենթակառուցվածքների լավարկման համար, քանի որ այդ միջոցներով կբարեկարգվեն ճանապարհներ, թանգարաններ, կկառուցենք քայլուղիներ, կզարգացնենք նաև համայնքային ենթակառուցվածքները։ Այդ գումարներով հնարավոր է նաև խոշոր ներդրողների համար կառուցել հարմարավետ ենթակառուցվածքներ, որպեսզի նրանք նույնպես ներդրումներ կատարեն»,- նշեց Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահը։
Գևորգյանի տեղեկացմամբ՝ զբոսաշրջային այցելություններն այս տարվա յոթ ամիսների (մայիս-նոյեմբեր) համար աննախադեպ էին։ Ըստ նրա՝ գրանցվել է պատմական ռեկորդ, և նման բան չի եղել անկախությունից ի վեր։
«Նախորդ տարի ունեցել ենք 2,2 միլիոն զբոսաշրջիկ, իսկ ընթացիկ տարվա նոյեմբերի վերջի դրությամբ արդեն իսկ ունենք 2 միլիոն 100 հազար զբոսաշրջիկ։ Սպասում ենք տարեվերջին, և վստահաբար կարող ենք ասել, որ գումարելով նաև դեկտեմբեր ամսվա ցուցանիշները՝ կգերազանցենք նախորդ տարվա ցուցանիշը։ Զբոսաշրջիկ են համարվում նրանք, ովքեր առնվազն մեկ գիշերակաց ապահովում են մեր երկրում, իսկ ընդհանուր այցելուների թվաքանակը հասել է 5 միլիոնի»,- նշեց Գևորգյանը։
Նա վստահեցրեց, որ զբոսաշրջության ռազմավարությունը քայլ առ քայլ կատարվող և ներդրումներ պահանջող փաստաթուղթ է, որի իրականացման գործում կոմիտեն լինելու է հետևողական՝ անելով քայլեր մարքետինգի, Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացման, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների հետագա զարգացման ուղղությամբ։ Իրականացվելու են օրենսդրական բարեփոխումներ, որոնք կլինեն շարունակական՝ բխելով «Զբոսաշրջության մասին» օրենքի դրույթներից։
«Ցանկանում ենք ներգրավել նաև համաշխարհային աստղերին, որովհետև իրադարձային տուրիզմը լավագույն տարբերակն է շատ զբոսաշրջիկներ ներգրավելու, ուստի այդ ուղղությամբ սերտորեն կհամագործակցենք ԿԳՄՍ նախարարության հետ։ Մեր ուշադրության կենտրոնում կլինի նաև բիզնես-զբոսաշրջությունը, երբ մարդիկ գալիս են՝ մասնակցելու համաժողովների, մարզական միջոցառումների։ Այս տարի մեկնարկեց նաև առողջապահական զբոսաշրջությունը։ Ունեցանք անդրանիկ համաժողովը։ Հաջորդ տարի այն կդառնա միջազգային, և Հայաստանը կդիրքավորենք որպես մատչելի ու որակյալ բժշկական ծառայություններ մատուցող երկիր»,- վստահեցրեց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով ներգնա տուրիզմի աշխուժացմանը՝ Գևորգյանն ընդգծեց, որ ընթացիկ տարում 10 մարզերում կազմակերպվել են դասընթացներ, որպեսզի հյուրատների և հյուրանոցների ծառայությունների որակը լավանա, որպեսզի մարզային ծառայությունները դառնան ավելի հասանելի ու մատչելի։
«Ներքին զբոսաշրջությունը խթանելու համար նախևառաջ անցկացվում են փառատոններ։ 12 փառատոններից միայն մեկն է անցկացվել Երևանում։ Կան տարբեր զբոսաշրջային ծրագրեր, որոնք իրականացվում են համայնքների հետ»,- եզրափակեց Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահը։

В течение следующих пяти лет в семь туристических кластеров Армении будет инвестировано 120 млн евро: председатель Комитета по туризму
2025 год, безусловно, является годом достижений для туристического сектора, поскольку все запланированное было выполнено. Комитет по туризму поставил перед собой новые задачи, успешно их решив.
В беседе с Арменпресс такое мнение высказала председатель Комитета по туризму министерства экономики Армении Лусине Геворгян, представив работу, проделанную в 2025 году и запланированную на предстоящий год.
«Самым важным фактором стало представление стратегии правительства Республики Армения по развитию туризма, которая, как мы надеемся, будет утверждена на предстоящем заседании исполнительного органа. Это станет основополагающим документом на следующие пять лет. Правительство приняло шесть подзаконных актов. В течение года были и приятные сюрпризы. Мы получили три награды. В Берлине нас признали лучшим направлением для приключений 2025 года, журнал Wonderlast включил нас в десятку лучших туристических направлений, а World Travel Award, самая престижная туристическая премия, признала нас страной с лучшим культурно-историческим наследием», — сообщила Геворгян.
Она добавила, что упомянутые достижения являются новым явлением, и Комитет по туризму ранее не добивался подобных результатов.
«В этом году было подписано новое кредитное соглашение со Всемирным банком, согласно которому в течение следующих пяти лет в семь туристических кластеров будет инвестировано 120 миллионов евро. 100 миллионов — это кредитные средства Всемирного банка, а 20 миллионов будут инвестированы нашим правительством. Это серьезное достижение для улучшения туристической инфраструктуры, поскольку эти средства будут использованы для улучшения дорог, музеев, строительства пешеходных дорожек и развития инфраструктуры общин. Благодаря этим средствам также можно будет построить комфортную инфраструктуру для крупных инвесторов, чтобы они тоже могли инвестировать», — отметила председатель Комитета по туризму.
По словам Геворгян, количество туристов за семь месяцев текущего года (май-ноябрь) было беспрецедентным. Она отметила, что зафиксирован исторический рекорд, подобного не случалось со времен обретения независимости.
«В прошлом году у нас было 2,2 миллиона туристов, а к концу ноября текущего года уже 2 миллиона 100 тысяч туристов. Мы ждем конца года и можем с уверенностью сказать, что, суммируя показатели за декабрь, мы превзойдем показатель прошлого года. Туристы — это те, кто останавливается в нашей стране хотя бы на одну ночь, а общее число посетителей достигло 5 миллионов», — отметила Геворгян.
Она заверила, что стратегия развития туризма — это документ, который реализуется поэтапно и требует инвестиций, и Комитет будет последовательно его реализовывать, предпринимая шаги в направлении маркетинга, повышения узнаваемости Армении, а также дальнейшего развития инфраструктуры. Будут проводиться непрерывные законодательные реформы, вытекающие из положений «Закона о туризме».
«Мы также хотим привлекать мировых звезд, потому что событийный туризм — лучший вариант для привлечения большого количества туристов, поэтому мы будем тесно сотрудничать с министерством образования, науки, культуры и спорта в этом направлении. Наше внимание также будет сосредоточено на деловом туризме, когда люди приезжают для участия в конференциях и спортивных мероприятиях. В этом году также запущен оздоровительный туризм. У нас прошла первая конференция. В следующем году она станет международной, и мы будем позиционировать Армению как страну, предоставляющую доступные и высококачественные медицинские услуги», — заверила спикер.
Коснувшись активизации внутреннего туризма, Геворгян подчеркнула, что в этом году в 10 областях были организованы обучающие курсы для повышения качества гостевых домов и отелей, а также для повышения доступности и ценовой доступности региональных услуг.
«В первую очередь проводятся фестивали для популяризации внутреннего туризма. Только один из 12 фестивалей состоялся в Ереване. Реализуются различные туристические программы совместно с общинами», — заключила председатель Комитета по туризму.