Ինչպե՞ս ընտրել մասնագիտական ուղին և ո՞ր հմտություններն են ամենակարևորը․ ԱրարատԲանկը GoTeach հարթակում
ԱրարատԲանկը մասնակցել է «Դասավանդի՛ր Հանուն Հայաստանի»-ի կազմակերպած GoTeach կարիերայի տոնավաճառին, որի շրջանակում տեղի ունեցավ նաև պանելային քննարկում՝ «Պատրաստվելով ապագայի աշխատանքային շուկային» թեմայով։
Քննարկման ընթացքում մասնակիցները ներկայացրեցին աշխատաշուկայի հիմնական միտումները, խոսեցին պահանջվող փափուկ հմտությունների և իրենց դիտարկումների մասին, որոնք կօգնեն երիտասարդներին կողմնորոշվել ապագա մասնագիտության ընտրության հարցում։
«Սիրով ընդունեցինք «Դասավանդի՛ր Հանուն Հայաստանի»-ի հրավերը՝ մասնակցելու GoTeach աշխատաշուկայի շրջանակում կազմակերպված պանելային քննարկմանը և մեր իսկ խորհուրդներով օգնելու մասնագիտական ընտրության առջև կանգնած երիտասարդներին։ Աշակերտների մեծ մասի համար սա մասնագիտական կողմնորոշման հարթակ է՝ սեր ու հետաքրքրություն առաջացնելով նաև այնպիսի պահանջված մասնագիտությունների հանդեպ, որոնց մասին երեխաները բավարար չափով տեղեկացված չէին։ Այսօրվա աշխատաշուկան դինամիկ է, և կարևոր է, որ նրանք ձեռք բերեն ոչ միայն  մասնագիտական գիտելիքներ, այլև ունենան ստեղծագործական մտածելակերպ և սովորելու անընդհատ պատրաստակամություն»,- մասնագիտական կողմնորոշման միջոցառումը կարևորեց ԱրարատԲանկի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի համակարգման բաժնի ղեկավար Աննա Ալլահվերդյանը։
Քննարկմանը մասնակցել են նաև DataArt Armenia-ի փոխտնօրեն Իշխան Մարգարյանը, DHL Armenia-ի գործառնական բաժնի ղեկավար Ինաննա Բելույանը և Staff.am-ի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Լուիզա Ավետիսյանը։
«Նման նախաձեռնությունները կենսական կարևորություն ունեն՝ աշակերտների հետ գաղափարներ փոխանակելու և մասնագիտական հեռանկարների վերաբերյալ խոսելու համար։ Անհրաժեշտ է, որ այս ձևաչափով քննարկումները շարունակական լինեն հատկապես մարզերում, որտեղ դրանց ազդեցությունը կարող է լինել առավել խորքային և երկարաժամկետ»,- նշեց «Դասավանդի՛ր Հանուն Հայաստանի»-ի առաջխաղացման գծով տնօրեն Վարդան Փարթամյանը։
Նախքան պանելային քննարկումը աշակերտների հետ իրենց փորձառությամբ կիսվեցին «Դասավանդի՛ր Հանուն Հայաստանի»-ի շրջանավարտ-դեսպանները, որոնք TED Talk ձևաչափով խոսեցին ծրագրի ավարտից հետո իրենց մասնագիտության ընտրության և անցած ուղու մասին։
Միջոցառումը կարևոր քայլ էր երիտասարդներին ճիշտ ուղղորդելու, նրանց ներուժը բացահայտելու և աշխատաշուկայի պահանջներին ծանոթանալու ճանապարհին։ Այն ցույց տվեց, որ միասնական ջանքերը, կրթական ծրագրերն ու պատասխանատու գործընկերությունը կարող են ստեղծել իրական հնարավորություններ նոր սերնդի համար։
ԱրարատԲանկի և «Դասավանդի՛ր Հանուն Հայաստանի»-ի կրթական հիմնադրամի միջև համագործակցությունը մեկնարկել է դեռ 2022 թվականին։ Սույն թվականի հոկտեմբերի 9-ին ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր ԱրարատԲանկի և «Դասավանդի՛ր Հանուն Հայաստանի» կրթական հիմնադրամի միջև։  Ավելի ընդլայնված համագործակցության շրջանակում մաթեմատիկա և ինֆորմատիկա դասավանդող հինգ ուսուցիչ-առաջնորդներ գործուղվել են Վայոց Ձորի, Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզեր՝ ապահովելով երեխաների կրթության հավասար իրավունքը։

How to Choose a Career Path and What Skills are Considered Crucial: AraratBank on the GoTeach Platform
AraratBank participated in the GoTeach Career Fair hosted by Teach For Armenia, which included a panel discussion on “Preparing for the Future of Work”.
The panelists explored the main trends in the labor market, talked about the type of skills that will be required to match future labor market needs and offered tips to help young people navigate choices that shape their careers.
While commenting on the importance of the professional orientation event, the Head of Communication and CSR Programs Coordination Division at AraratBank Anna Allahverdyan said: "We were pleased to accept the invitation of Teach For Armenia to participate in the panel discussion at the GoTeach Career Fair and offer career guidance to young people to help them make informed decisions about their future. This professional orientation platform sparks interest and passion for high-demand careers that most high school students are not yet familiar with. Today's labor market is dynamic, and we must emphasize the importance of young people not only acquiring professional skills, but also developing a creative mindset and maintaining a constant pursuit of knowledge."
Among the speakers of the panel discussion were also Ishkhan Margaryan, Deputy CEO and HR Director at DataArt Armenia, Inanna Beluyan, Head of Operations at DHL Armenia, and Luiza Avetisyan, Co-founder and CEO at Staff.am.
"Such initiatives are vital for exchanging ideas with high school students and delving deeper into the career prospects. Discussions in this format should be pursued, especially in the regions, where they may ensure a more profound and long-term effect," noted Vardan Partamyan, Managing Director of Advancement at Teach For Armenia.
Prior to the panel discussion, students heard a series TED-style talks delivered by Teach For Armenia alumni, who shared their experiences of how they chose careers and of the pathways they took after completing the program.
The event was an important step towards guiding young minds, unleashing their potential, and raising their awareness of the demands in the labor market. This showed that joint efforts, educational programs, and responsible partnerships can open up genuine opportunities for the development of the new generation.
The Bank reminds that the cooperation between AraratBank and Teach For Armenia Educational Foundation started back in 2022. On October 9, 2025, a Memorandum of Cooperation was signed between the two institutions. As part of a broader collaboration, five Teacher-Leaders in Mathematics and Computer Science were recruited to the schools of Vayots Dzor, Gegharkunik, and Tavush, ensuring the right of children to education.