Համբուրգի նավահանգիստը հետաքրքրված է Գյումրիում «չոր նավահանգիստ» ստեղծելու նախագծով
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ամփոփել է Գերմանիա կատարած այցի արդյունքները՝ ներկայացնելով իր դիտարկումները Հայաստանի և Գերմանիայի միջև տնտեսության ոլորտում համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Համբուրգից, լրագրողների հետ զրույցում վարչապետ Փաշինյանն ասել է, որ Եվրոպական Միությունը Կենտրոնական Ասիա և Հարավային Կովկաս կանաչ ջրածին արտահանելու ուղիներ ստեղծելու ծրագրեր ունի։
«Մենք այցի արդյունքներով հասկացանք, որ պետք է շատ մեծ ուշադրություն դարձնենք այս ոլորտին։ Լավ լուրն այն է, որ դեռ նախորդ տարի կամ, գուցե, մի քիչ էլ առաջ, ես կանաչ ջրածնի արտադրության հարցերն ուսումնասիրելու հարցով աշխատանքային խումբ եմ ստեղծել։ Իմ նախորդ այցից հետո պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ այդ խումբը գերմանական «Ֆիխտներ» ընկերության հետ համագործակցություն է ծավալելու։ Գիտեք նաև, որ Հայաստանում հիմա արևային էներգետիկան շատ լուրջ զարգացում է ապրել։ Հիմա արևային կայանները իրենց հզորությամբ եռակի անգամ ավելի են մեր ատոմակայանից։ Բայց շատ կարևոր է, որ մենք նաև կուտակիչ կայաններ ստեղծելու հնարավորություն ունենանք, որովհետև արևային էներգիան լավ է, բայց գիշերն արև չկա, հարկավոր է արևային էներգիան ցերեկը կուտակել՝ գիշերն օգտագործելու համար, ինչը շատ մեծ հեռանկարներ է բացում մեր երկրի էներգետիկ անկախությունը ապահովելու համար»,- մանրամասնել է Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը տեղեկացրեց, որ այցի շրջանակներում քննարկել են նաև «Թրամփի ուղի» նախագծի հետ կապված հարցեր, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման պայմաններում նոր տնտեսական հնարավորությունները, այն թեման, որ Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան գնացքներ են գալիս։
«Քննարկել ենք այն, որ մենք սպասում ենք, որ Թուրքիայի հետ սահմանի բացման ուղղությամբ աշխատանքներն արդյունախագծերինք կտան»,- ասել է Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը նաև հայտնել է, որ Համբուրգի նավահանգիստը հետաքրքրված է Գյումրիում «չոր նավահանգիստ» ստեղծելու հարցով։ «Նրանք այսօր էլ վերահաստատեցին, որ այդ հետաքրքրությունն առավելևս հիմա՝ տարածաշրջանային պայմաններում, ավելի է ակտիվացել»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։

Порт Гамбурга заинтересован в проекте создания “сухого порта” в Гюмри
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян подвел итоги своего визита в Германию, представив свои наблюдения о перспективах сотрудничества между Арменией и Германией в экономической сфере.
Как сообщает корреспондент “Арменпресс” из Гамбурга, в беседе с журналистами премьер-министр Пашинян заявил, что Европейский союз планирует создать пути экспорта “зеленого” водорода в Центральную Азию и Южный Кавказ.
“По результатам визита мы поняли, что этому направлению необходимо уделять большое внимание. Хорошая новость в том, что в прошлом году, а может быть, и чуть раньше, я создал рабочую группу по изучению вопросов производства “зеленого” водорода. После моего предыдущего визита была достигнута договоренность о сотрудничестве этой группы с немецкой компанией “Fichtner”. Вы также знаете, что солнечная энергетика сейчас переживает очень серьезное развитие в Армении. Сейчас солнечные электростанции в три раза мощнее наших атомных электростанций. Но очень важно, чтобы у нас также была возможность создавать накопительные станции, потому что солнечная энергия хороша, но ночью солнца нет, нам нужно накапливать солнечную энергию днем, чтобы использовать ее ночью, что открывает большие перспективы для обеспечения энергетической независимости нашей страны”, — пояснил Пашинян.
Премьер-министр Армении сообщил, что в ходе визита также обсуждались вопросы, связанные с проектом “Маршрут Трампа”, новые экономические возможности в условиях установления мира между Арменией и Азербайджаном, а также тема железнодорожных путей, следующих в Армению через территорию Азербайджана.
“Мы обсудили то, что мы ожидаем, что работы по открытию границы с Турцией дадут результаты”, — заявил Пашинян.
Никол Пашинян также сообщил, что Гамбургский порт заинтересован в создании “сухого порта” в Гюмри. “Они и сегодня подтвердили, что этот интерес еще больше усилился сейчас, в региональных условиях”, — отметил премьер-министр Армении.