Ucom-ը խթանում է տիեզերական ճարտարագիտության ուսուցումը
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և CIPR Aerospace-ի հիմնադիր տնօրեն Մարի Հրաչուհի Բողոսյանը Մոսկվայի Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվ․ պետական համալսարանի մասնաճյուղին կից Ա.Հ. Երիցյանի անվան վարժարանին և «Արեգնազան» կրթահամալիրին հանձնեցին «Տիեզերք 1.0» ուսումնական փաթեթները՝ փոքր արհեստական արբանյակով, վերգետնյա կայանով, պարաշյուտով և գործնական ուղեցույցներով համալրված։ Դպրոցների ուսուցիչները նախապես վերապատրաստվել են CIPR Aerospace-ի մասնագետների կողմից ուսումնական փաթեթի թեմաներով և հիմա արդեն հնարավորություն ունեն իրական արբանյակներով դասեր անցկացնել աշակերտների համար։
Ucom-ը շարունակում է աջակցել CIPR Aerospace կենտրոնի «Տիեզերք 1.0» ուսումնական ծրագրին, որի մեկնարկը արդեն տրվել է Վանաձորում և Օձունում։ Նախաձեռնության նպատակն է տիեզերական ինժեներական կրթությունը դպրոցականների և ուսուցիչների համար հասանելի դարձնել՝ իրագործելով «Դասարանից՝ ուղեծիր» գաղափարը։
«Ucom-ում մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս տեխնոլոգիական կրթությանը և ամեն ինչ անում ենք, որ ավելի ու ավելի մեծ թվով երեխաներ դեռ դպրոցից սկսած ծանոթանան աշխարհի ամենաառաջատար տեխնոլոգիաներին։ Այս ծրագրի միջոցով մենք աշակերտներին հնարավորություն ենք տալիս դպրոցական նստարանին նստած աշխատել իրական արբանյակների նմուշների հետ և մտածել այնպես, ինչպես մտածում են ՆԱՍԱ-ի ու Սփեյս-Էքս-ի ինժեներները», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
CIPR Aerospace-ը, որը հիմնադրել է տիեզերական ճարտարագիտության մասնագետ, ՆԱՍԱ-ում ավելի քան 20 տարվա փորձ ունեցող Մարի Հրաչուհի Բողոսյանը, վերջին տարիներին մշակել է Հայաստանի առաջին CubeSat-ը, CanSat-ը և PocketQube-ը, ինչպես նաև տիեզերագիտության ու ավիատիեզերական ինժեներության ուսումնական ծրագրեր՝ դպրոցների և համալսարանների համար:
«Մեր թիմը շարունակբար զարգացնում է տիեզերագիտության և ավիատիեզերական ինժեներության ուսումնական մոդելներ, որոնք թույլ են տալիս դպրոցականներին իրական գործիքակազմով ուսումնասիրել այս ոլորտը։ Այս փաթեթով աշակերտները ստանում են ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական ինժեներական գիտելիք՝ արբանյակների, վերգերտնյա կայանների և տվյալների հավաքագրման իրական փորձ։ Շնորհակալ ենք Ucom-ին՝ ծրագրի տարածումն ապահովելու և դպրոցներին այս հնարավորությունը տրամադրելու համար»,– նշել է CIPR Aerospace-ի հիմնադիր և տնօրեն Մարի Հրաչուհի Բողոսյանը։
Նախաձեռնությունը միտված է STEM կրթության խորացմանը, ավիատիեզերական ճարտարագիտության առաջին քայլերի ձևավորմանը, մարզային դպրոցների տեխնոլոգիական ներուժի ամրապնդմանը, ինչպես նաև ապագա ինժեներների համար պրակտիկայի և կարիերայի նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։

Ucom поддерживает развитие космической инженерии в Армении
Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян и основатель и директор CIPR Aerospace Мари Грачуи Богоссян передали образовательные наборы «Космос 1.0» — включающие миниатюрный искусственный спутник, наземную станцию, парашютную систему и практические руководства, колледжу имени А. Г. Ерицяна при филиале Московского государственного университета им. М. В. Ломоносова и образовательному комплексу «Арегназан». Специалисты CIPR Aerospace предварительно провели обучение учителей по тематическим модулям программы, после чего педагоги получили возможность проводить полноценные занятия для учеников.
Ucom продолжает поддерживать образовательную программу «Космос 1.0» Центра CIPR Aerospace, которая уже стартовала в Ванадзоре и Одзуне. Инициатива направлена на то, чтобы сделать космическую науку и инженерное образование доступным для школьников и учителей, способствуя реализации идеи «Из класса — на орбиту».
«В Ucom мы придаём большое значение технологическому образованию и делаем всё возможное для того, чтобы всё больше детей со школьной скамьи знакомились с передовыми технологиями мира. Благодаря этой программе мы даём учащимся возможность, сидя за партой, работать с реальными прототипами спутников и мыслить так же, как инженеры NASA и SpaceX», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
CIPR Aerospace  основан специалистом по космической инженерии Мари Грачуи Богоссян. Она имеет более 20-летний опыт работы в NASA и в последние годы разработала первый армянский CubeSat, CanSat и PocketQube, а также образовательные программы по космической науке и аэрокосмической инженерии для школ и университетов.
«Наша команда продолжает развивать образовательные модели по космическим наукам и авиакосмической инженерии, которые позволяют школьникам изучать эту сферу с использованием реального технического оборудования. С помощью данного набора учащиеся получают как теоретические знания, так и практический инженерный опыт, включая работу со спутниками, наземными станциями и сбором данных. Мы благодарим Ucom за поддержку в расширении программы и предоставление такой возможности школам», — отметила основатель и директор CIPR Aerospace Мари Грачуи Богоссян.
Инициатива направлена на углубление STEM-образования, формирование первых навыков в области аэрокосмической инженерии, укрепление технологического потенциала региональных школ, а также создание новых возможностей для практики и карьерного роста будущих инженеров.