«Երևանյան բեսթսելեր». «Աշխարհի սահմանադրությունը. Տեսիլ» գիրքն՝ առաջատար. փաստավավերագրական, հոկտեմբերի, 2025
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է փաստավավերագրական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակն՝ ըստ հոկտեմբերի վաճառքների։
Կոնստանտին Սարկիսյանի «Աշխարհի սահմանադրությունը. Տեսիլ» գիրքն առաջին հորիզոնականում է։ Ընթերցողի առջև ճանաչողական պատմություն է՝ կազմված երեք գրքից՝ «Տեսիլ», «Կյանք» և «Համակարգ»։ Սա մի մարդու՝ ամբողջ մի կյանք ձգվող ճանապարհորդություն է, որին հայտնի են դարձել կեցության գաղտնիքները, որոնք նա շռայլորեն կիսում է ընթերցողի հետ, բայց, դրանով հանդերձ, նա ոչ թե հանդես է գալիս որպես խորհրդավոր ուղեկից, այլ իրական ընկեր է դառնում, որը հիշեցնում է մեզ վաղուց մոռացված ճշմարտությունների մասին։
Երկրորդ տեղում է Ջո Նավարոյի «Ես կարդում եմ Ձեր մտքերը» գիրքը։ Այս գրքում դուք կիմանաք, թե որ նախնադարյան բնազդներն են կառավարում մեր մարմնի լեզուն, ինչու չի կարելի վստահել մարդու դեմքի արտահայտություններին, որն է մարմնի «ամենաանկեղծ» մասը, ինչպես կարդալ դիմացինի իրական մտքերը նրա ձեռքերի, ոտքերի, իրանի և շուրթերի միջոցով և ինչպես կիրառել այս գիտելիքները՝ ավելի վստահ ու անկեղծ տպավորություն թողնելու համար։ Գրքում ներկայացված են ոչ միայն համոզիչ օրինակներ FBI-ի գործակալի իրական պրակտիկայից, այլև առկա են հղումներ ոչ վերբալ հաղորդակցության ոլորտում ամենահայտի հետազոտողների աշխատություններին: Գրքում կգտնեք նաև պատկերներ, որոնք է՛լ ավելի ընկալելի և հետաքրքիր կդարձնեն ընթերցանությունը:
Ջեյմս Քլիըրի «Ատոմային սովորություններ» գիրքն երրորդ տեղում է։ «Ատոմային սովորություններ» գիրքը բացահայտում է այն փոքրիկ փոփոխությունները, որոնցում մեծ ուժ է թաքնված: Պատահե՞լ է՝ փորձեք ինչ-որ նոր սովորություն ձեռք բերել և չհաջողեք: Այս ուղեցույցը կարդալով՝ կհասկանաք, որ խնդիրը ձեր մեջ չէ, այլ համակարգի: Հիմնվելով գիտական տվյալների, սեփական փորձի և ուրիշ հաջողակ մարդկանց պատմությունների վրա՝ Ջեյմս Քլիըրը ցույց է տալիս, որ յուրաքանչյուր սովորության հիմքում որոշակի համակարգ է գործում, ինչը ստույգ վերլուծելով՝ կարող ենք վատ սովորություններից ազատվել, իսկ լավերը՝ դարձնել անխուսափելի:
Մորգան Հաուզելի «Փողի հոգեբանությունը» հինգերորդ տեղում է։ Ինչո՞ւ են ֆինանսապես կրթված մարդիկ երբեմն աղքատանում, իսկ շարքային աշխատողները՝ միլիոնատերեր դառնում։ Ինչպե՞ս է հնարավոր լինել բարձրագույն կրթությամբ ներդրող, բայց, փողի հետ գործ ունենալիս, անհաջողակ։ Ֆինանսական հաջողությունը սոսկ գիտելիքի արդյունք չէ։ Այն ավելի խորքային է և կապված է մարդու վարքագծի, որոշումների, բնավորության ու ընտանեկան պատմության հետ։ Մորգան Հաուզելը ներկայացնում է փողի վերաբերյալ մեր վարքի լավագույն ուղեցույցը։ «Փողի հոգեբանությունը» գիրքը կօգնի ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես պետք է մտածել փողի մասին, ինչպես խուսափել ֆինանսական թակարդներից և ինչպես կայացնել կայուն ու խելամիտ որոշումներ՝ բյուջեից կամ մասնագիտական փորձից անկախ։
Դավիթ Տոնոյանի «Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը» վեցերորդ տեղում է։ Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար (2018թ. մայիս-2020թ. նոյեմբեր) և պաշտպանության նախարարի նախկին առաջին տեղակալ (2010թ. հոկտեմբեր-2017թ. փետրվար) Դավիթ Տոնոյանը մանրամասն անդրադառնում է կարևոր հարցերի, որոնց մասին նախկինում չէր խոսել: Դրանց թվում են զինվորականների և քաղաքական ղեկավարության հարաբերությունները տարբեր ժամանակաշրջաններում, զինված ուժերի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում, 2016թ. Ապրիլյան պատերազմը, 2018թ. իշխանափոխությունը, 2020 թվականի պատերազմը, 2021թ. սեպտեմբերից 2024թ. օգոստոս իր անազատության մեջ գտնվելը: Գրքի «Թղթապանակ» բաժնում ներկայացված բազմաթիվ փաստագրական նյութերն օգնում են ավելի լավ պատկերացում կազմել կարևոր իրադարձությունների և դրանց նախապատմության մասին:
Դեյլ Քարնեգիի «Ինչպես դադարել անհանգստանալ և սկսել ապրել» գիրքը յոթերորդ տեղում է։ Քարնեգիի նոր թարգմանված գիրքը արդեն հասանելի է ընթերցողներին: Պետք է կարողանալ վայելել կյանքը՝ ինչպիսին էլ որ այն մեզ բաժին ընկած լինի։ Անհանգստությունը մեծագույն չարիք է, որը ավելի շատ է քայքայում մարդու առողջությունը, քան ցանկացած հիվանդություն։ Քարնեգին այս գիրքը գրել է հենց այդ նպատակով, որպեսզի ուրիշ մարդկանց հետ կատարված օրինակների հիման վրա մեզ պարզ և մատչելի կերպով սովորեցնի ամենակարևորը. որ կյանքը պետք է շարունակել վառ գույներով...
Ութերորդ տեղում է Էրիկ Բեռնի «Խաղեր, որոնք խաղում են մարդիկ» գիրքը: Գիրք մարդկային հարաբերությունների հոգեբանության մասին։ Սա պարզ ու երբեմն նույնիսկ զվարճալի եղանակով ներկայացված գիտական տեսություն է, որը նույնքան օգտակար և կիրառելի է նաև սովորական մարդկանց համար, որոնք ցանկանում են հասկանալ, թե ինչ է կատարվում իրենց շուրջը։ Հեղինակը պնդում է, որ յուրաքանչյուրիս ներսում երեք ԵՍ կա՝ Մեծահասակ, Ծնող ու երեխա, ու ցանկացած պահի մեր վարքը պայմանավորված է նրանով, թե դրանցից որն է արձագանքում իրավիճակին։
Ռուբեն Մելքոնյանի և Վարուժան Գեղամյանի «Թուրանի ճանապարհի հայկական սեպը» իններորդ տեղում է։ Գրքում ներկայացված են այժմ «Զանգեզուրի միջանցք» անունը կրող պանթյուրքական կարեւորագույն քաղաքական նախագծի գաղափարի ծագումը, զարգացումը, իրականացման փորձերը տարբեր շրջափուլերում՝ 20-րդ դարասկզբից մինչեւ մեր օրերը, դրա տեղն ու դերը թուրք-ադրբեջանական քաղաքական-գաղափարախոսական դաշտում, ինչպես նաեւ խնդրի աշխարհաքաղաքական համատեքստը:
Բոդո Շեֆերի «Հաղթողների 30 օրենքները» գիրքը տասներորդ տեղում է։ Այն կսովորեցնի լիարժեք վերահսկողություն հաստատել սեփական կյանքի նկատմամբ, փոխել վերաբերմունքը ինքներդ ձեր և շրջապատի հանդեպ, միշտ առաջ շարժվել ու զարգանալ, հասնել ֆինանսական անկախության, լինել «արծիվ», այլ ոչ թե «բադ»:
| 1 | Նոր | ![]() | Կոնստանտին Սարկիսյան, «Աշխարհի սահմանադրությունը. Տեսիլ» | Բաբելոն | 99 |
| 2 | +2 | ![]() | Ջո Նավարո, «Ես կարդում եմ Ձեր մտքերը» | Դավինչի | 87 |
| 3 | +2 | ![]() | Ջեյմս Քլիըր, «Ատոմային սովորություններ» | Էդիթ Պրինտ | 58 |
| 4 | -1 | ![]() | Հեկտոր Գարսիա, Ֆրանսեսկ Միրալես, «Իկիգայ․ երկար ու երջանիկ կյանքի ճապոնական գաղտնիքը» | Դավինչի | 48 |
| 5 | +2 | ![]() | Մորգան Հաուզել, «Փողի հոգեբանությունը» | Newmag | 46 |
| 6 | -5 | ![]() | Դավիթ Տոնոյան, «Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը» | Մեդիամաքս | 43 |
| 7 | * | ![]() | Դեյլ Քարնեգի, «Ինչպես դադարել անհանգստանալ և սկսել ապրել» | հեղ հրատ | 37 |
| 8 | -2 | ![]() | Էրիկ Բեռն, «Խաղեր, որոնք խաղում են մարդիկ» | Դավինչի | 35 |
| 9 | * | ![]() | Ռուբեն Մելքոնյան, Վարուժան Գեղամյան, «Թուրանի ճանապարհի հայկական սեպը» | հեղ հրատ | 31 |

“Ереванский бестселлер”: лидирует книга “Конституция мира. Явление”: художественно-документальная литература, октябрь, 2025
Авторский проект “Ереванский бестселлер” информационного агентства "Арменпресс" представляет лучшую десятку переведенных художественных произведений этой недели. Данные списка составлены по итогам продаж за октябрь.
На первом месте книга Константина Саркисяна “Конституция мира. Явление”. Это познавательная история, состоящая из трёх частей: “Явление”, “Жизнь” и “Система”. Это жизненный путь человека, познавшего тайны бытия, которыми он щедро делится с читателем, но при этом выступает не как таинственный спутник, а становится верным другом, напоминая нам о давно забытых истинах.
На втором месте книга Джо Наварро “Я читаю ваши мысли”. Из этой книги вы узнаете, какие первобытные инстинкты управляют нашим языком тела, почему нельзя доверять человеческому выражению лица, что является самой “правдивой” частью тела, как читать мысли других людей по их рукам, ногам, телу и губам, и как применить эти знания, чтобы произвести впечатление уверенного и искреннего человека. В книге не только представлены убедительные примеры из реальной практики агента ФБР, но и приведены ссылки на работы наиболее известных исследователей в области невербальной коммуникации. В ней вы найдете и рисунки, которые сделают чтение еще более понятным и интересным.
На третьем месте книга Джеймса Клира “Атомные привычки”. Книга раскрывает маленькие перемены, в которых скрыта великая сила. Бывало ли с вами, чтобы вы хотели приобрести новую привычку и потерпели бы неудачу? Прочитав это руководство, вы поймете, что проблема не в вас, а в системе. Основываясь на научных данных, собственном опыте и рассказах других успешных людей, Джеймс Клир показывает, что в основе каждой привычки лежит система, при тщательном анализе которой, вы сможете избавиться от вредных привычек и сделать неизбежными хорошие.
На пятом месте книга Моргана Хаузела “Психология денег”. Почему финансово грамотные люди иногда беднеют, а обычные рабочие становятся миллионерами? Как можно быть инвестором с высшим образованием, но неудачником в обращении с деньгами? Финансовый успех - это не просто результат знаний. Он глубже и связан с поведением человека, его решениями, характером и семейным опытом. Морган Хаузел представляет лучшее руководство по нашему поведению в отношении денег. Книга “Психология денег” поможет вам лучше понять, как думать о деньгах, как избегать финансовых ловушек и как принимать взвешенные и мудрые решения, независимо от вашего бюджета или профессионального опыта.
Книга Давида Тонояна “Армия, политика и война” занимает шестое место. В ней бывший министр обороны Армении (май 2018 г. – ноябрь 2020 г.) и бывший первый заместитель министра обороны (октябрь 2010 г. – февраль 2017 г.), Давид Тоноян в подробностях представил важные вопросы, о которых ранее не говорил. Среди них – взаимоотношения военного и политического руководства в разные периоды, роль вооружённых сил в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта, апрельская война 2016 г., смена власти в 2018 г., война 2020 г. и его тюремное заключение с сентября 2021 г. по август 2024 г. Многочисленные документальные материалы, представленные в разделе “Досье”, помогут лучше понять важные события и их предысторию.
Книга Дейла Карнеги “Как перестать беспокоиться и начать жить” на седьмом месте. Недавно переведенная книга Карнеги уже доступна и армянскому читателю. Мы должны уметь радоваться жизни, какой бы она ни была. Тревога - величайшее зло, разрушающее здоровье человека больше, чем любая болезнь. Карнеги написал эту книгу именно для того, чтобы научить нас самому главному в простой и доступной форме, на примерах других людей - что жизнь должна проживаться в ярких красках.
На восьмом месте книга Эрика Берна “Игры, в которые играют люди”. Эта книга о психологии человеческих отношений. Это научная теория, изложенная простым, а иногда и забавным способом, которая, тем не менее, полезна и применима и к обычным людям, желающим понять, что происходит вокруг них. Автор утверждает, что внутри каждого из нас есть три Я: Взрослый, Родитель и Ребенок, и в каждый момент наше поведение зависит от того, какое из них реагирует на данную ситуацию.
На девятом месте исследовательская работа Рубена Мелконяна и Варужана Гегамяна “Армянский клин на пути Турана”. В книге рассматриваются зарождение, развитие и попытки реализации идеи важнейшего общетюркского политического проекта, ныне известного как “зангезурский коридор”, в разные периоды, с начала XX века до наших дней. Его место и роль в турецко-азербайджанском политико-идеологическом поле, а также геополитический контекст этого вопроса.
На десятом месте книга Бодо Шефера “30 законов победителей”. Она научит вас обрести полный контроль над собственной жизнью, изменить свое отношение к себе и другим, всегда двигаться вперед и развиваться, достичь финансовой независимости, быть “орлом”, а не “уткой”.