ԵՄ-ում համաձայնեցրել են ռուսական գազից հրաժարվելու ժամկետները
Եվրոպական միության խորհուրդը և Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչները դեկտեմբերի 3-ին համաձայնության են եկել ռուսական գազի ներմուծումից մինչև 2027 թվականը փուլային կերպով հրաժարվելու կանոնների շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է ԵՄ խորհրդի տարածած հաղորդագրությունում։
Նշվում է, որ ռուսական բնական գազի ներմուծման փուլային դադարեցումը ԵՄ-ի REPowerEU «ճանապարհային քարտեզի» կենտրոնական տարրն է, որն ուղղված է «ռուսական էներգակիրներից կախվածության վերացմանը»։
«Մենք պետք է վերջ դնենք ռուսական գազից ԵՄ-ի կախվածությանը, և դրա մշտական ​​արգելքը ԵՄ-ում կարևոր քայլ է ճիշտ ուղղությամբ.... Սա ցույց է տալիս մեր հանձնառությունը՝ ամրապնդելու մեր անվտանգությունը և ապահովելու մեր էներգակիրների անխափան մատակարարումը», - հաղորդագրությունում մեջբերվում է ԵՄ-ի խորհրդում նախագահող Դանիայի կլիմայի և էներգետիկայի նախարար Լարս Օգորի խոսքը։
Ինչպես բացատրում են Բրյուսելում, այս կանոնակարգն իրավաբանորեն պարտադիր է և սահմանում է ինչպես Ռուսաստանից հեղուկացված բնական գազի (ՀԲԳ), այնպես էլ խողովակաշարային գազի ներմուծման արգելք՝ համապատասխանաբար 2026 թ. վերջից և 2027 թ. աշնանից։
ԵՄ օրենսդիրները հաստատել են, որ ռուսական խողովակաշարային գազի և ՀԲԳ-ի ներմուծումը կարգելվի կանոնակարգի ուժի մեջ մտնելուց վեց շաբաթ անց. դրա հետ մեկտեղ գործող պայմանագրերի համար կպահպանվի անցումային ժամանակաշրջան։ Մինչև 2025 թ. հունիսի 17-ը կնքված կարճաժամկետ գազի մատակարարման պայմանագրերի համար ռուսական գազի ներմուծման արգելքն ուժի մեջ կմտնի 2026 թ. ապրիլի 25-ից՝ հեղուկացված բնական գազի համար և 2026 թ. հունիսի 17-ից՝ խողովակաշարային գազի համար։
ՀԲԳ-ի ներմուծման երկարաժամկետ պայմանագրերի համար արգելքն ուժի մեջ կմտնի 2027 թ. հունվարի 1-ից՝ պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթին համապատասխան։ Խողովակաշարային գազի ներմուծման երկարաժամկետ պայմանագրերի համար արգելքն ուժի մեջ կմտնի 2027 թ. սեպտեմբերի 30-ին։
Եվրամիության օրենսդիրների նախնական համաձայնագիրն այժմ պետք է հաստատվի ԵՄ խորհրդի և Եվրոպական խորհրդարանի կողմից՝ նախքան դրա պաշտոնապես ընդունումը։

В ЕС согласовали сроки отказа от российского газа
Совет Европейского союза и представители Европейского парламента 3 декабря согласовали правила поэтапного отказа от импорта российского газа к 2027 году. Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении Совета ЕС.
Отмечается, что поэтапный отказ от импорта российского природного газа является центральным элементом “дорожной карты” ЕС REPowerEU, направленной на “устранение зависимости от российских энергоносителей”.
“Мы должны положить конец зависимости ЕС от российского газа, и его постоянный запрет в ЕС - важный шаг в правильном направлении. (...) Это демонстрирует нашу приверженность укреплению нашей безопасности и обеспечению бесперебойности поставок энергоносителей”, — заявил Ларс Оагор, министр по вопросам климата и энергетики Дании, председательствующей в Совете ЕС.
Как пояснили в Брюсселе, данное положение является юридически обязывающим и устанавливает запрет на импорт как сжиженного природного газа (СПГ), так и трубопроводного газа из России с конца 2026 года и осени 2027 года соответственно.
Законодатели ЕС подтвердили, что импорт российского трубопроводного газа и СПГ будет запрещён через шесть недель после вступления положения в силу. При этом для действующих контрактов будет сохранен переходный период. Для краткосрочных контрактов на поставку газа, заключённых до 17 июня 2025 года, запрет на импорт российского газа вступит в силу с 25 апреля 2026 года для сжиженного природного газа и с 17 июня 2026 года для трубопроводного газа.
Для долгосрочных контрактов на импорт СПГ запрет вступит в силу с 1 января 2027 года в соответствии с 19-м пакетом санкций. Запрет на долгосрочные контракты на импорт трубопроводного газа вступит в силу 30 сентября 2027 года.
Первоначальное соглашение законодателей ЕС теперь должно быть одобрено Советом ЕС и Европейским парламентом, прежде чем оно будет официально принято.