Հայաստան-Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովը կանցկացվի 2026թ. Երևանում
Երևանում 2026 թվականի մայիսի 5-ին կանցկացվի Հայաստան-Եվրոպական միություն առաջին գագաթնաժողովը: «Արմենպրես»-ին արտաքին գործերի նախարարությունից հայտնեցին, որ գագաթնաժողովին մասնակցության համար Հայաստան կժամանեն Եվրոպական միության բարձրաստիճան պաշտոնյաները՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 2-ին Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում հույս հայտնեց գագաթնաժողովի շրջանակում Երևանում տեսնել նաև ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության  բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին և ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսին:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել էր՝ 2026 թվականի մայիսի 4-ին էլ Երևանում կանցկացվի Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը: Հիմնադրվելով 2022թ. այն միավորում է եվրոպական երկրների ղեկավարներին՝ քննարկելու ռազմավարական նշանակության թեմաներ՝ անվտանգության, էներգետիկայի, միգրացիայի, ենթակառուցվածքների, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության հարցերում։ Այն նախաձեռնել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ նպատակ ունենալով ձևավորել երկխոսության ընդհանուր դաշտ ԵՄ անդամների և Եվրոպական հարևանության երկրների միջև։ ԵՔՀ առաջին գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել 2022-ի հոկտեմբերին՝ Չեխիայում։ Հետագա գագաթնաժողովները կայացել են Մոլդովայում, Իսպանիայում, Միացյալ Թագավորությունում, Հունգարիայում, Ալբանիայում, Դանիայում: Հայաստանը կհյուրընկալի ութերորդը։

First Armenia–EU summit to be held in Yerevan in 2026
The first Armenia–European Union summit will be held in Yerevan on May 5, 2026, the Ministry of Foreign Affairs told Armenpress. The event will take place the day after the EPC summit.
High-ranking officials of the European Union, including António Costa, President of the European Council, and President of the European Commission Ursula von der Leyen, will arrive in Armenia to participate in the summit.
At a press conference in Brussels on December 2, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan expressed hope to see EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas and European Commissioner for Enlargement Marta Kos in Yerevan as part of the summit.
The 8th Summit of the European Political Community will be held in Armenia on May 4, 2026. Established in 2022, the EPC brings together leaders of European countries to discuss issues of strategic importance, including security, energy, migration, infrastructure, democracy and the rule of law.