Բրյուսելում մեկնարկում են Ղազախստանի քաղաքացիների համար ԵՄ այցագրային ռեժիմի պարզեցման շուրջ բանակցությունները
Ղազախստանի քաղաքացիների համար Եվրամիության այցագրային ռեժիմի պարզեցման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները դեկտեմբերի 2-ին կսկսվեն Բրյուսելում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Երմեկ Կոշերբաևը Բրյուսելում ԵՄ միջազգային գործընկերության հարցերով հանձնակատար Յոզեֆ Սիքելայի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Մենք հատուկ նշանակություն ենք տալիս Եվրոպական միության հետ համագործակցության հետագա ընդլայնմանը չափազանց կարևոր հումքային մետաղների, տրանսպորտի և լոգիստիկայի, թվային նորարարության, գյուղատնտեսության, կրթության և ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտներում։ Այս առումով մենք ողջունում ենք Ղազախստանի քաղաքացիների համար ԵՄ այցագրային ռեժիմի պարզեցման և հայրենադարձության համաձայնագրերի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը, որոնք նշանակված են դեկտեմբերի 2-ին, Բրյուսելում», - ասել է Կոշերբաևը, որի խոսքը մեջբերում է Ղազախստանի ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Ղազախստանի և Եվրամիության միջև տնտեսական գործընկերության զարգացման վիճակն ու հեռանկարները, ինչպես նաև ԵՄ-ի ու Կենտրոնական Ասիայի միջտարածաշրջանային փոխգործակցության զարգացումը։
Ղազախստանի և Եվրամիության միջև պաշտոնական խորհրդակցությունները հանրապետության քաղաքացիների համար այցագրային ռեժիմի պարզեցման շուրջ ընթանում են 2023 թ. մայիսից: 2017 թվականին Ղազախստանը միակողմանի կարգով անայցագիր ռեժիմ սահմանեց ԵՄ բոլոր պետությունների քաղաքացիների համար՝ գործարար համագործակցության, զբոսաշրջության զարգացման և շփումների խթանման համար:

В Брюсселе начнутся переговоры об упрощении визового режима ЕС для граждан Казахстана
Переговоры по соглашению об упрощении визового режима ЕС для граждан Казахстана начнутся в Брюсселе 2 декабря. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел республики Ермек Кошербаев в ходе встречи с комиссаром ЕС по международному сотрудничеству Йозефом Сикелой в Брюсселе.
«Мы придаем особое значение дальнейшему расширению сотрудничества с Европейским союзом в областях критически важных сырьевых металлов, транспорта и логистики, цифровых инноваций, сельского хозяйства, образования и управления водными ресурсами. В этой связи приветствуем начало переговоров об упрощении визового режима ЕС для граждан Казахстана и соглашениях о репатриации, которые запланированы на 2 декабря в Брюсселе», — заявил Кошербаев, слова которого приводит пресс-служба МИД Казахстана.
В ходе встречи стороны обсудили состояние и перспективы развития экономического партнерства между Казахстаном и Европейским союзом, а также развитие межрегионального сотрудничества ЕС и Центральной Азии.
Официальные консультации между Казахстаном и Европейским союзом по упрощению визового режима для граждан республики проводятся с мая 2023 года. В 2017 году Казахстан в одностороннем порядке ввел безвизовый режим для граждан всех стран ЕС в целях содействия деловому сотрудничеству, развитию туризма и контактов.