«Ինտերպոլ»-ը նոր նախագահ է ընտրել
Ֆրանսիայի ոստիկանության պաշտոնյա Լուկաս Ֆիլիպը նոյեմբերի 27-ին ընտրվել է «Ինտերպոլ»-ի նոր նախագահ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
Նա նախագահ է ընտրվել չորս տարի ժամկետով, Մարաքեշում կայացած «Ինտերպոլ»-ի գլխավոր ժողովի ժամանակ՝ փոխարինելով էմիրաթցի Ահմադ Նասեր Ալ-Ռաիսիին։
Ֆիլիպը ստացել է 84 քվե կամ ձայների 51.2%-ը՝ առաջ անցնելով թուրք, նամիբիացի և եթովպացի թեկնածուներից։
Կազմակերպիչների խոսքով՝ համաժողովին մասնակցել է «Ինտերպոլ»-ի 179 անդամ երկրներից և 34 միջազգային կազմակերպություններից 886 մասնակից, որոնք քննարկել են կիբերհանցագործության, խարդախության կենտրոնների, կազմակերպված հանցավորության և տվյալների պաշտպանության վերաբերյալ հարցեր։

В Интерполе избран новый президент
27 ноября французский полицейский Люка Филипп был избран новым президентом Интерпола. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Reuters.
Президенто избран на четырёхлетний срок на генеральной ассамблее Интерпола в Марракеше, сменив на этом посту гражданина ОАЭ Ахмеда Насера Аль-Раиси.
Люка Филипп получил 84 голоса, или 51,2% голосов, опередив кандидатов из Турции, Намибии и Эфиопии.
По данным организаторов, в ассамблее приняли участие 886 участников из 179 государств-членов Интерпола и 34 международных организаций, которые также обсудили вопросы, связанные с киберпреступностью, центрами по борьбе с мошенничеством, организованной преступностью и защитой данных.