Բիշքեկում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում մի շարք փաստաթղթեր կստորագրվեն
Բիշքեկում նոյեմբերի 26-27-ը կկայանա ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաջորդ նիստը՝ Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովի նախագահությամբ, հայտնել է նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Սագինբեկ Աբդումուտալիպը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Sputnik գործակալության ղրղզական ծառայությունը։
Գագաթնաժողովը կլինի Ղրղզստանի՝ ՀԱՊԿ-ում նախագահության եզրափակիչ փուլի գլխավոր միջոցառումը։
Գագաթնաժողովի արդյունքում նախատեսվում է ստորագրել ավելի քան 10 որոշում՝ հավաքական պաշտպանության մեխանիզմների ամրապնդման, կազմակերպության երկրների միջև անվտանգության փոխգործակցության բարելավման և ռազմաքաղաքական համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ։
«2026 թվականին ՀԱՊԿ-ի նախագահությունը Ղրղզստանից կանցնի Ռուսաստանին, ինչը կապահովի կազմակերպության շրջանակում համատեղ նախաձեռնությունների շարունակականությունը և հետագա զարգացումը», - նշել է Աբդումուտալիպը։
Հունվարի 1-ից ՀԱՊԿ-ը նաև նոր գլխավոր քարտուղար կունենա։
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել է, որ Հայաստանը չի մասնակցի նոյեմբերի 27-ին Ղրղզստանում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, այդուհանդերձ, Երևանը հայտարարել է, որ դեմ չէ գագաթնաժողովում համաձայնեցված փաստաթղթերի ընդունմանը։

На саммите ОДКБ в Бишкеке будет подписан ряд документов
Заведующий отделом внешней политики Аппарата президента Сагынбек Абдумуталип сообщил, что Очередное заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ пройдет в Бишкеке 26–27 ноября под председательством президента Кыргызстана Садыра Жапарова. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Киргизскую службу агентства “Sputnik”.
Заседание станет главным событием завершающего этапа председательства Кыргызстана в ОДКБ.
По итогам заседания планируется подписать более 10 решений, направленных на укрепление механизмов коллективной обороны, совершенствование взаимодействия в сфере безопасности между странами организации и расширение военно-политического взаимодействия.
“В 2026 году председательство в ОДКБ перейдет от Кыргызстана к России, что обеспечит преемственность и дальнейшее развитие совместных инициатив в рамках организации”, — отметил Сагынбек Абдумуталип.
С 1 января в ОДКБ будет новый Генеральный секретарь.
Помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что Армения не будет участвовать в заседании ОДКБ в Кыргызстане. Однако в Ереване заявили, что не против принятия согласованных на нем документов.
В феврале 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения фактически заморозила свое членство в ОДКБ. С тех пор Армения не участвовала в мероприятиях, организованных в рамках ОДКБ, и не платила членские взносы.