Պակիստանյան ուժերի հարձակման հետևանքով Աֆղանստանում 9 երեխա է զոհվել
Պակիստանյան ուժերի կողմից Աֆղանստանի Խոստ նահանգում բնակելի տան ռմբակոծությունից հետո զոհվել է առնվազն ինը երեխա և մեկ կին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին  X-ում գրառման մեջ հայտնել է աֆղանական թալիբների խոսնակ Զաբիհուլլահ Մուջահիդը։
«Երեկ գիշերը, ժամը 12-ի սահմաններում, Խոստ նահանգի Գորբուզ թաղամասի Մուղալգայի շրջանում պակիստանյան ներխուժող ուժերը ռմբակոծել են տեղի բնակիչ Վիլայաթ Խանի տունը, որի հետևանքով զոհվել է 9 երեխա (5 տղա և 4 աղջիկ) և մեկ կին, և ավերվել է նրանց տունը», - նշել է Մուջահիդը՝ կից հրապարակելով զոհվածների լուսանկարները։
Խոսնակը հավելել է, որ ավիահարվածներ են հասցվել նաև Կունարի և Պակտիկայի նահանգներին, որտեղ վիրավորվել է չորս քաղաքացիական անձ։
Վերջին տարիներին Պակիստանի և Աֆղանստանի միջև հարաբերությունները լարվել են։ Հոկտեմբերին Պակիստանի և Աֆղանստանի զինվորականների միջև տեղի ունեցած բախումների հետևանքով տասնյակ զոհեր էին գրանցվել, որից հետո կողմերը Դոհայում հրադադար են կնքել, սակայն Թուրքիայում անցկացված խաղաղության բանակցությունները ձախողվել են, և չի հաջողվել հասնել երկարաժամկետ համաձայնագրի։ Իսլամաբադը մեղադրել է Աֆղանստանի տարածքում ապաստան գտած զինյալներին Պակիստանի տարածքում հարձակումներ կազմակերպելու համար։ Քաբուլը հերքում է, որ զինյալներին ապաստան է տվել Պակիստանի վրա հարձակվելու համար։

В результате авиаудара пакистанских сил в Афганистане погибли девять детей
По меньшей мере девять детей и женщина погибли в результате авиаудара пакистанских военных по жилому дому в афганской провинции Хост. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил представитель афганских талибов Забиулла Муджахид в публикации на сайте X.
“Вчера ночью, около 12 часов, пакистанские оккупационные силы разбомбили дом жителя Вилайата Хана в районе Мугалгай округа Горбуз провинции Хост, убив 9 детей (5 мальчиков и 4 девочки) и женщину, а также разрушив их дом”, — написал Забиулла Муджахид, приложив фотографии жертв.
Он добавил, что авиаудары были нанесены и в провинциях Кунар и Пактика, где ранения получили четыре гражданских лица.
Отношения между Пакистаном и Афганистаном в последние годы довольно обострились. В результате столкновений между пакистанскими и афганскими войсками в октябре погибли десятки человек, после чего стороны заключили перемирие в Дохе, но мирные переговоры, проведенные в Турции, провалились, и долгосрочного соглашения достичь не удалось. Исламабад обвиняет боевиков, укрывшихся на территории Афганистана, в организации нападений на территории Пакистана. Кабул отрицает, что предоставил боевикам убежище для нападения на Пакистан.