«Նոա»-ի մարզիչը քննադատել է հայկական ֆուտբոլում տիրող իրավիճակը
Երևանի «Նոա» ֆուտբոլային ակումբի գլխավոր մարզիչ Սանդրո Պերկովիչը «Ալաշկերտի» դեմ խաղից հետո անդրադարձել է հայկական ֆուտբոլի խնդիրներին՝ դժգոհություն հայտնելով հատկապես մրցավարների աշխատանքից։
«Մեր ակումբն այս տարի միակն է, որ դուրս է եկել եվրոպական մրցաշարի խմբային փուլ։ Ո՞ւմ համար ենք խաղում՝ հայկական ֆուտբոլի՞, թե՞ ոչ։ Այո՝ հայկական ֆուտբոլի։ Եթե մենք կարողանանք միավորներ հավաքել, մեծ հնարավորություն կա, որ հաջորդ տարի Հայաստանի առաջնության երկրորդ տեղը գրաված ակումբը որակավորման փուլը կսկսի Եվրոպայի լիգայից։ Իսկ ի՞նչ ունեցանք այսօր։ Սա հարգա՞նք էր։ Չորս 11-մետրանոց, որից երեքը՝ բացարձակապես 11-մետրանոց չէին: Եվ ես անգամ չեմ խոսում առաջին խաղակեսի վերջին րոպեին մեր օգտին չնշանակված 11-մետրանոցի մասին, որ մրցավարը պարզապես չցանկացավ տեսնել։ Դրա մասին լռում եմ։ Խոսում եմ միայն մեր դեմ նշանակվածների մասին։
Մեր նախագահը կառուցում է նոր ստադիոն։ Ասեք, դուք այստեղից եք, վերջին անգամ ե՞րբ է Հայաստանում կառուցվել նոր ստադիոն։
Ոչ ոք չի հիշում, չէ՞։ Եվ հիմա երկիրը ունենալու է նոր, ժամանակակից, բարձրակարգ ստադիոն, որով յուրաքանչյուր հայ կհպարտանա։ Ու մի բան անհանգստացնում է․ ինչո՞ւ է թվում, որ ինչ-որ մեկն ամեն ինչ անում է, որպեսզի նման մարդը մի օր արթնանա ու ասի. «Ինձ սա ինչու՞ է պետք»։ Նա հաջողակ մարդ է, ունի ամեն ինչ՝ ընտանիք, բիզնես, կյանք։
Ի՞նչի համար է նրան պետք ֆուտբոլը, այսպիսի վերաբերմունքի՞։
«Նոա»-ն ապրելու է։ Բայց այս իրավիճակը բերել է նրան, որ արդեն հինգ տարի Մ-21 հավաքականը չի կարողանում հաղթել. հինգ տարի։ Տաղանդ կա։ Լավ մարզիչներ կան։
Բայց առաջնությունը պետք է լինի մաքուր։ Ոչ ինձ համար, այլ` հայ երեխաների»,- ասել է նա։
Հայաստանի ֆուտբոլի առաջնության հերթական տուրում «Նոա»-ն մրցեց «Ալաշկերտ»-ի հետ: Այդ հանդիպումն ավարտվեց ոչ-ոքի՝ 2:2 հաշվով:

Тренер «Ноа» подверг критике текущую ситуацию в армянском футболе
Тренер «Ноа» подверг критике текущую ситуацию в армянском футболеГлавный тренер ереванского футбольного клуба «Ноа» Сандро Перкович рассказал о проблемах армянского футбола после матча с «Алашкертом», выразив недовольство, в частности, работой судей.
«Наш клуб — единственный в этом году, кто вышел в групповой этап европейского турнира. За кого мы играем— за армянский футбол? или нет? Да, за армянский футбол. Если мы наберём очки, есть большие шансы, что в следующем году клуб, занявший второе место в чемпионате Армении, начнёт отборочный раунд с Лиги Европы. А что у нас было сегодня? И это называется уважение? Четыре пенальти, три из которых были совсем не пенальти. Я уже не говорю о пенальти, назначенном не в нашу пользу на последней минуте первого тайма, который судья просто не хотел видеть. Я об этом молчу. Я говорю только о тех, что были назначены против нас, в наши ворота».
Наш президент строит новый стадион. Скажите, вы здешние, когда в Армении в последний раз строили новый стадион?
Никто не помнит, да? И теперь в стране будет новый, современный, качественный стадион, которым будет гордиться каждый армянин. И меня беспокоит одно: почему кажется, что кто-то делает всё для того, чтобы такой человек однажды проснулся и сказал: «Зачем мне это?» Он успешный человек, у него всё есть: семья, бизнес, жизнь.
Для чего ему футбол, для такогоотношения?
«Ноа» будет жить. Но эта ситуация привела к тому, что команда М21 не может победить уже пять лет. Таланты есть. Есть и хорошие тренеры.Но первенство должно быть чистым. Не для меня, а для армянских детей», — сказал он.
В очередном туре чемпионата Армении по футболу «Ноа» встретилась с «Алашкертом». Матч завершился вничью — 2:2.