Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են պետական կառավարման համակարգում արդյունավետության խթանման վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարության շրջանակում պետական կառավարման համակարգում կատարողականի գնահատման և դրա հիմքով խրախուսման պիլոտային ծրագրի նախագծին վերաբերող հարցեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ներկայացվել է, որ ծրագիրն ուղղված է լինելու հանրային ծառայության համակարգի մրցունակության բարձրացմանը, ինստիտուցիոնալ արդիականացմանը, կատարողականի գնահատման միջոցով պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը: Մանրամասներ են ներկայացվել պիլոտային ծրագրի սկզբունքների, շրջանակի և շարունակականության վերաբերյալ: Ընդգծվել է, որ պիլոտային ծրագրի եզրակացությունները հիմք կդառնան 2026թ․ ընթացքում օրենսդրական վերանայումների համար:
Խորհրդակցության մասնակիցները ծրագրի վերաբերյալ ներկայացրել են տարբեր դիտարկումներ, տեսակետներ ու առաջարկություններ:
Վարչապետը կարևորել է պետական կառավարման համակարգում մարդկային ռեսուրսների ու կարողությունների բարելավմանն ուղղված քայլերը և այս համատեքստում ընդգծել որակավորման բարձրացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման անհրաժեշտությունը: Քննարկման արդյունքներով՝ երկրի ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է հնչեցված առաջարկությունների հիման վրա լրամշակել նախագիծը և ներկայացնել Կառավարության հաստատմանը։

Под председательством премьер-министра обсуждены вопросы повышения эффективности системы государственного управления
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с проектом пилотной программы оценки исполнения и стимулирования на ее основе в системе публичного управления в рамках Стратегии реформы государственного управления.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, было отмечено, что программа будет направлена ​​на повышение конкурентоспособности системы публичной службы, институциональную модернизацию и повышение эффективности системы государственного управления посредством оценки эффективности. Были представлены ​​подробности относительно принципов, масштабов и преемственности пилотной программы. Было подчеркнуто, что выводы пилотной программы станут основой для пересмотра законодательства в 2026 году.
Участники совещания представили различные замечания, мнения и предложения по программе.
Премьер-министр отметил важность шагов по улучшению кадрового потенциала и возможностей системы государственного управления, и в этом контексте подчеркнул необходимость создания необходимых условий для повышения квалификации. По итогам обсуждения глава государства поручил ответственным лицам доработать проект с учетом высказанных предложений и представить его на утверждение правительства.