Վրաստանի պաշտպանության և ներքին գործերի նախկին նախարարը դատապարտվել է ազատազրկման
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը 5 տարի և 3 ամսվա ազատազրկման է դատապարտել Վրաստանի պաշտպանության և ներքին գործերի նախկին նախարար Իրակլի Օկրուաշվիլիին, որը մեղավոր է ճանաչվել իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից 2004 թվականին թբիլիսցի Բուտա Ռոբակիձեի սպանության գործով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են վրացական լրատվամիջոցները։
Դատախազությունը լիովին ապացուցված է համարել 2004 թվականին Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը ղեկավարած Օկրուաշվիլիի մեղքը։ Մասնավորապես, ապացուցվել է, որ նրա հրամանով կեղծվել են 19-ամյա Ռոբակիձեի սպանությանը ոստիկանների առնչության վերաբերյալ ապացույցները։ Երիտասարդի մահից հետո իրավապահները ինքնաձիգ են տեղադրել նրա կողքին՝ հետագայում ներկայացնելով որպես հանցագործություն կատարելու ապացույց։
Օկրուաշվիլին ավելի վաղ 8 ամսվա ազատազրկման էր դատապարտվել՝ խորհրդարանի ժամանակավոր քննչական հանձնաժողովի նիստին չներկայանալու համար։

В Грузии экс-министр Окруашвили получил срок за фальсификацию дела об убийстве
Тбилисский городской суд признал бывшего министра обороны и внутренних дел Грузии Ираклия Окруашвили виновным по делу об убийстве сотрудниками правоохранительных органов в 2004 году жителя Тбилиси Буты Робакидзе и приговорил его к 5 годам 3 месяцам лишения свободы. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщают грузинские СМИ.
По заявлению прокуратуры, вина Окруашвили, который в 2004 году руководил МВД, полностью доказана. В частности, доказано, что по его приказу были сфальсифицированы свидетельства по убийству 19-летнего Робакидзе полицейскими: к телу молодого человека после наступления смерти полицейские подбросили автомат, объявив его преступником.
Окруашвили сейчас отбывает в тюрьме восемь месяцев за неявку на заседание временной следственной парламентской комиссии.