Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Առաջնորդության համաշխարհային հիմնադրամի նախագահին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Առաջնորդության համաշխարհային հիմնադրամի նախագահ, Նոր Զելանդիայի նախկին վարչապետ, ՄԱԿ զարգացման ծրագրի նախկին ղեկավար Հելեն Քլարկին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Հելեն Քլարկի այցը Հայաստան և բարձր գնահատել Առաջնորդության համաշխարհային հիմնադրամի գործունեությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ հիմնադրամի հետ կստեղծվի սերտ համագործակցություն։
Հելեն Քլարկը նշել է, որ Հայաստանում է՝ «Հանքարդյունաբերության ոլորտների թափանցիկության նախաձեռնության» (EITI) խորհրդի հանդիպմանը մասնակցելու համար և նշել, որ հիմնադրամի նպատակն է աջակցել ժողովրդավարական քաղաքական առաջնորդությանը և լավ կառավարմանը՝ նախկին առաջնորդների փորձը հասանելի դարձնելով ներկայիս առաջնորդների համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության ընդլայնման և հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման հետ կապված հարցերը, ինչպես նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» և TRIPP նախաձեռնությունները։

Премьер-министр Пашинян принял председателя Фонда глобального лидерства Хелен Кларк
Премьер-министр Никол Пашинян принял председателя Фонда глобального лидерства, бывшего премьер-министра Новой Зеландии и бывшего администратора Программы развития ООН Хелен Кларк.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян приветствовал визит г-жи Кларк в Армению и высоко оценил деятельность Фонда глобального лидерства. Премьер-министр выразил надежду на установление тесного сотрудничества с фондом.
Хелен Кларк отметила, что находится в Армении для участия в заседании правления Инициативы прозрачности добывающих отраслей (ИПДО), и подчеркнула, что цель фонда — поддерживать демократическое политическое лидерство и эффективное управление, предоставляя опыт прошлых лидеров нынешним лидерам.
Стороны обсудили вопросы, связанные с расширением регионального экономического сотрудничества и разблокированием коммуникационных путей, а также инициативы «Перекресток мира» и TRIPP.