Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Առաջնորդության համաշխարհային հիմնադրամի նախագահին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Առաջնորդության համաշխարհային հիմնադրամի նախագահ, Նոր Զելանդիայի նախկին վարչապետ, ՄԱԿ զարգացման ծրագրի նախկին ղեկավար Հելեն Քլարկին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Հելեն Քլարկի այցը Հայաստան և բարձր գնահատել Առաջնորդության համաշխարհային հիմնադրամի գործունեությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ հիմնադրամի հետ կստեղծվի սերտ համագործակցություն։
Հելեն Քլարկը նշել է, որ Հայաստանում է՝ «Հանքարդյունաբերության ոլորտների թափանցիկության նախաձեռնության» (EITI) խորհրդի հանդիպմանը մասնակցելու համար և նշել, որ հիմնադրամի նպատակն է աջակցել ժողովրդավարական քաղաքական առաջնորդությանը և լավ կառավարմանը՝ նախկին առաջնորդների փորձը հասանելի դարձնելով ներկայիս առաջնորդների համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության ընդլայնման և հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման հետ կապված հարցերը, ինչպես նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» և TRIPP նախաձեռնությունները։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan received the Chair of the Global Leadership Foundation, former Prime Minister of New Zealand and former head of the United Nations Development Programme, Helen Clark.
Prime Minister Pashinyan welcomed Helen Clark's visit to Armenia and highly appreciated the activities of the Global Leadership Foundation. He expressed hope that close cooperation would be established with the foundation.
Helen Clark noted that she is in Armenia to participate in the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) Board meeting and said that the foundation "aims to support democratic political leadership and good governance by making the experience of former leaders available to current leaders."
During the meeting, the parties also discussed issues related to expanding regional economic cooperation and unblocking communication routes, as well as the Crossroads of Peace and TRIPP initiatives.