Cloudflare-ի տեխնիկական խնդիրների պատճառով շատ կայքեր խափանումներով են աշխատում, այդ թվում՝ «Արմենպրես»-ի կայքը
Cloudflare ամպային ծառայության աշխատանքում գրանցվել է խոշոր տեխնիկական խնդիր, որի հետևանքով ամբողջ աշխարհում բազմաթիվ կայքեր խափանումներով են աշխատում։ Խափանումների խնդրի հետ բախվել է նաև «Արմենպրես»-ի կայքը: Cloudflare-ը հայտնել է, որ հաճախորդների կայքերը սկսել են վերականգնվել, սակայն առայժմ կարող են լուրջ խնդիրներ ունենալ։
Խափանման հետևանքով անհասանելի էր X սոցիալական ցանցը։ Խնդիրներ են եղել նաև Spotify-ի և ChatGPT-ի, ինչպես նաև այնպիսի լրատվական կայքերի աշխատանքում, ինչպիսիք են Mediazona-ն, Novaya Gazette Evropa-ը, Ukrainska Pravda-ն, Hromadske-ը, Delfi-ն և այլն։ Կապի խնդիրների մասին հաղորդել են Հայաստանի, ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Թուրքիայի, Ավստրալիայի, Հնդկաստանի և Եգիպտոսի օգտատերերը։
Cloudflare-ը հայտարարել էր, որ տեղյակ է խնդրի մասին և աշխատում է այն լուծելու ուղղությամբ։
Cloudflare-ը ամերիկյան ընկերություն է, որը մատուցում է ամպային ծառայություններ կայքերի և ինտերնետային հավելվածների համար։ Ընկերության տվյալներով՝ իր ցանցը մշակում է ամբողջ վեբ թրաֆիքի մոտ 20%-ը։

Cloudflare is experiencing a major outage, and many websites around the world are facing disruptions. The Armenpress website has also encountered failures.
Cloudflare has reported that customer websites have begun to be restored, but they may still face serious issues for now.
The X social network became inaccessible as a result of the outage. Spotify and ChatGPT, as well as news websites such as Mediazona, Novaya Gazeta Europe, Ukrainska Pravda, Hromadske, Delfi, and others, have been hit by technical issues following the Cloudflare outage.
Users from Armenia, the USA, Germany, Turkey, Australia, India, and Egypt have reported connection problems.
Cloudflare has announced that it is aware of the issue and is working to resolve it.
Cloudflare is an American company providing cloud services for websites and Internet applications. According to the company, its network processes about 20% of all global web traffic.