«Խաղաղության խաչմերուկ»-ը Հարավային Կովկասի ապագայի ճանապարհային քարտեզն է՝ միջազգային լայն աջակցությամբ. Սարգիս Խանդանյան
Հայաստանի առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ապագայի ճանապարհային քարտեզն է՝ կոնկրետ պարամետրերով և միջազգային լայն աջակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի կազմակերպած «Խաղաղության խաչմերուկ. զարգացնելով տարածաշրջանային հաղորդակցությունները» խորագրով համաժողովի ժամանակ ունեցած ելույթում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը։
Խանդանյանը հիշեցրել է, որ դեռևս մեկ տարի առաջ Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին խոսում էին որպես տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մի տեսլականի, որպես մի գաղափարի կամ երազանքի մասին, որը կարող էր Հարավային Կովկասը դարձնել ավելի անվտանգ։
«2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում պատմական խաղաղության հռչակագրի ստորագրմամբ և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմամբ, «Խաղաղության խաչմերուկ»-ն այլևս միայն տեսլական կամ գաղափար չէ, այն տարածաշրջանի ապագայի ճանապարհային քարտեզն է՝ կոնկրետ պարամետրերով և միջազգային լայն աջակցությամբ։ Այն ունենալու ոչ միայն տարածաշրջանային, այլ նաև գլոբալ նշանակություն։
Այսօրվա համաժողովի ընթացքում մեր բանախոսները վերլուծելու են, թե որոնք են լինելու նախագծի քաղաքական, աշխարհաքաղաքական և տնտեսական առավելությունները։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի համատեքստում խոսելու ենք նաև «Հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղի» հաղորդակցության ծրագրի բացած հնարավորությունների և Միացյալ Նահանգների ներգրավվածության մասին։ Քննարկելու ենք, թե ինչ տեսք է ունենալու մեր տարածաշրջանի անվտանգային նոր ճարտարապետությունը համաշխարհային այս անորոշության պայմաններում, և թե ինչպիսի դերակատարում կարող է ունենալ Եվրամիությունը տարածաշրջանի համագործակցության հեռանկարում»,- ասել է Խանդանյանը։

Lawmaker highlights global significance of Armenia’s Crossroads of Peace connectivity project
A senior Armenian legislator described the Crossroads of Peace project as the roadmap of the region’s future.
Member of Parliament (Civil Contract) Sargis Khandanyan, the Chair of the Foreign Relations Committee of Parliament, said at an international conference that only a year ago they used to speak about Crossroads of Peace project as a vision, idea or dream for unblocking connectivity which could make the region safer.
“On August 8, 2025, with the signing of the historic Peace Declaration in Washington and the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan, the ‘Crossroads of Peace’ is no longer just a vision or an idea—it is now a roadmap for the region’s future, with concrete parameters and broad international support. It will have not only regional but also global significance,” he said during the Crossroads of Peace: Advancing Regional Connectivity and Cooperation international conference organized by Civil Contract Party and Konrad Adenauer Foundation.
“During today’s conference, our speakers will analyze the political, geopolitical, and economic advantages of the project. Within the context of the ‘Crossroads of Peace’ initiative, we will also discuss the opportunities created by the ‘Trump Route for International Peace and Prosperity’ connectivity project and the involvement of the United States. We will examine what the new security architecture of our region will look like amid today’s global uncertainty, and what role the European Union may play in shaping the region’s prospects for cooperation,” Khandanyan said.