ՀԾԿՀ-ն նախագահելու է ԵՄ Արևելյան Գործընկերության երկրների հեռահաղորդակցության ոլորտը կարգավորող մարմինների ցանցը
Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում տեղի ունեցող ԵՄ Արևելյան Գործընկերության երկրների հեռահաղորդակցության ոլորտի կարգավորող մարմինների ցանցի (EaPeReg) 26-րդ լիագումար նիստում Հայաստանի ՀԾԿՀ-ն հերթական անգամ ընտրվել է նշված ցանցի 2026 թվականի նախագահող, իսկ Չեխիայի հեռահաղորդակցության գրասենյակը (CTU)` փոխնախագահ:
«Որպես նախագահող՝ ՀԾԿՀ-ն համակարգելու է ցանցի 2026 թվականի աշխատանքներն` ապահովելով դրա բնականոն գործունեությունը ու զարգացումը` ներառյալ ԵՄ-ի EU4Digital ծրագրի շրջանակում Earnst&Young խորհրդատվական կազմակերպության և Համաշխարհային բանկի փորձագիտական խմբերի կողմից իրականացվող միջոցառումների մասով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ ՀԾԿՀ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
EaPeReg ցանցը կազմում են Հայաստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի և Ադրբեջանի հեռահաղորդակցության ոլորտի կարգավորող մարմինները: Ցանցում գործում են 3 մասնագիտական աշխատանքային խմբեր (լայնաշերտ ինտերնետի զարգացման, ռոումինգի և հաճախականային սպեկտրի), որտեղ ի թիվս նշված երկրների ներկայացուցիչների՝ ներգրավված են նաև ԵՄ հեռահաղորդակցության կարգավորող մարմինների փորձագետները: Նշված 3 խմբերից 2-ը նույնպես ղեկավարում/համաղեկավարում է ՀԾԿՀ-ն:

КРОУ Армении избрана председателем Сети регуляторов телекоммуникаций стран Восточного партнерства ЕС на 2026 год
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Республики Армения избрана председателем Сети регуляторов телекоммуникаций стран Восточного партнерства ЕС. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе КРОУ, на 26-м пленарном заседании Сети регуляторов телекоммуникаций ЕС EaPeReg (EaPeReg), проходящем в эти дни в Риге (Латвия), КРОУ вновь была избрана председателем сети на 2026 год, а Чешский офис телекоммуникаций (CTU) – заместителем председателя.
В качестве председателя КРОУ будет координировать работу сети в 2026 году, обеспечивая ее бесперебойную работу и развитие, в том числе в рамках мероприятий, реализуемых консалтинговой компанией Ernst&Young и экспертными группами Всемирного банка в рамках программы ЕС EU4Digital.
Сеть EaPeReg объединяет органы регулирующие сферу телекоммуникаций Армении, Грузии, Украины, Молдовы и Азербайджана. В сети действуют 3 профессиональные рабочие группы (развитие широкополосного Интернета, роуминг и частотный спектр), в которых, помимо представителей указанных стран, участвуют также эксперты из органов регулирующих сферу телекоммуникаций ЕС, а две из указанных 3 групп также возглавляются/соруководятся Комиссией по регулированию телекоммуникаций.