Ucom-ն աջակցում է Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանը
Ucom-ի աջակցությամբ նոյեմբերի 17-ին Հայաստանում կանցկացվի Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը, որին այս տարի կմասնակցեն 20 մասնակից՝ 19 երկրից։ Ucom-ն ավանդաբար հանդես է գալիս որպես միջոցառման գլխավոր աջակից։
Հայաստանում անցկացվող Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադան Synopsys Armenia-ի նախաձեռնություններից մեկն է և միտված է խթանելու բարձր տեխնոլոգիական կրթության և միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի զարգացումը։ Օլիմպիադան նախատեսված է մինչև 30 տարեկան երիտասարդ ճարտարագետների և ուսանողների համար և նպատակ ունի բացահայտել ու ոգեշնչել տաղանդավոր մասնագետներին, բարձրացնել հետաքրքրությունը ոլորտի նկատմամբ, ինչպես նաև ձևավորել գիտելիքներով, հմտություններով և համագործակցության ներուժով միավորված մասնագիտական գլոբալ համայնք։
«Ucom-ում մենք կարևորում ենք այն նախաձեռնությունները, որոնք ձևավորում են տեխնոլոգիական առաջատարների նոր սերունդ։ Բարձր տեխնոլոգիաներն այսօր մեր երկրի զարգացման ռազմավարական ուղղություններից են։ Կարևոր է ստեղծել այն միջավայրը, որտեղ երիտասարդ ճարտարագետները ու հետազոտողները հնարավորություն կունենան մրցել միջազգային դաշտում, ընդլայնել իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները և կիրառել դրանք Հայաստանում», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Մրցույթն անցկացվում է երկու փուլով․ առաջին փուլը կազմակերպվում է մասնակից երկրների մակարդակով, իսկ հաղթողները մասնակցում են եզրափակչին՝ Հայաստանում։ Այս տարի եզրափակիչ փուլում կներկայացվեն Հայաստանը, Բրազիլիան, Էկվադորը, Եգիպտոսը, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Պարսկաստանը, Իսրայելը, Իտալիան, Հորդանանը, Լիբանանը, Պերուն, Լեհաստանը, Պորտուգալիան, Ռուսաստանը, Շրի Լանկան, ԱՄԷ-ն, ԱՄՆ-ն և Վիետնամը։
«Երկու տասնամյակ շարունակ Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կազմակերպումը Հայաստանում փաստում է մեր երկրի գերազանցությունը միկրոէլեկտրոնիկայի  ոլորտում  և նորարարների հաջորդ սերնդին հզորացնելու մեր հանձնառությունը։ Ամեն տարի աշխարհի տարբեր երկրներում անցկացված օլիմպիադայի առաջին փուլի հաղթողների ժամանումը Հայաստան՝  օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլին և մրցանակաբաշխությանը մասնակցելու համար, ընդգծում է մեր երկրի ակնառու տեղն աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզի վրա», - նշել է Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի փոխնախագահ, «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։
Օլիմպիադայի մասնակիցները մրցում են թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծման և թեստավորման, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծման և թեստավորման, կիսահաղորդչային սարքերի և տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական և ալգորիթմական խնդիրների շուրջ։

Ucom Supports the Development of High-Tech Education in Armenia
With Ucom’s support, the final stage of the Annual International Microelectronics Olympiad will take place in Armenia on November 17. This year, 20 young engineers from 19 countries will compete in the final stage. Ucom has been a long-standing general supporter of the initiative.
The International Microelectronics Olympiad, launched and led by Synopsys Armenia, aims to advance high-tech education and strengthen the microelectronics sector. Targeted at students and engineers aged up to 30, the Olympiad seeks to identify promising talent, inspire young specialists, and cultivate a global professional community united by knowledge, skills, and collaboration.
“At Ucom, we are committed to supporting programs that empower the next generation of tech innovators. High-tech development is one of Armenia’s strategic priorities, and it is important that young engineers have opportunities to engage with global peers, grow professionally, and bring their expertise back to contribute to Armenia’s progress,” noted Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
The Olympiad is conducted in two stages: the first stage is held within each participating country, and national winners move on to the final round in Armenia. This year’s finalists represent Armenia, Brazil, Ecuador, Egypt, France, Germany, Iran, Israel, Italy, Jordan, Lebanon, Peru, Poland, Portugal, Russia, Sri Lanka, the UAE, the USA, and Vietnam.
“For twenty years, the organizing of the Annual International Olympiad in Microelectronics in Armenia has showcased our nation’s excellence in this field and our commitment to nurturing the next generation of innovators. Each year, welcoming stage-one winners from around the world to Armenia for the final stage and award ceremony reinforces our country’s prominent role on the global technology map,” said Hovik Musayelyan, Vice President of the Olympiad Organizing Committee and Director of Synopsys Armenia.
Participants will compete in areas including digital IC design and testing, analog and mixed-signal IC design and testing, semiconductor devices and technologies, as well as mathematical and algorithmic issues of EDA.