Աճառյանի 150-ամյակը և Հանրապետության հրապարակի շինարարության մեկնարկի 100-ամյակը ներառվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում
Սամարղանդում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 43-րդ նստաշրջանը որոշում է կայացրել ընդգրկել հայ ականավոր լեզվաբան, ակադեմիկոս Հրաչյա Աճառյանի (1876-1953թթ․) ծննդյան 150-ամյակը, ինչպես նաև Երևանի՝ Հանրապետության Հրապարակի շինարարության մեկնարկի (1927թ․) 100-ամյակը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2026-2027թթ. օրացույցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱԳ նախարարությունը։
1998թ. ի վեր Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում ներառվել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից ներկայացված 31 հոբելյանական տարեթիվ:

Two more Armenian anniversaries included in UNESCO Calendar of Famous People and Important Events for 2026–2027
The 43rd General Conference of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation (UNESCO), held in Samarkand, has decided to include the 150th anniversary of the birth of prominent Armenian linguist and academician Hrachya Acharyan (1876–1953), as well as the 100th anniversary of the start of the construction of Yerevan’s Republic Square (1927), in the UNESCO Calendar of Famous People and Important Events for 2026–2027.
Since 1998, 31 anniversaries submitted by the Republic of Armenia have been included in the UNESCO Calendar of Famous People and Important Events.