Աճառյանի 150-ամյակը և Հանրապետության հրապարակի շինարարության մեկնարկի 100-ամյակը ներառվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում
Սամարղանդում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 43-րդ նստաշրջանը որոշում է կայացրել ընդգրկել հայ ականավոր լեզվաբան, ակադեմիկոս Հրաչյա Աճառյանի (1876-1953թթ․) ծննդյան 150-ամյակը, ինչպես նաև Երևանի՝ Հանրապետության Հրապարակի շինարարության մեկնարկի (1927թ․) 100-ամյակը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2026-2027թթ. օրացույցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱԳ նախարարությունը։
1998թ. ի վեր Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում ներառվել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից ներկայացված 31 հոբելյանական տարեթիվ:

150-летие Рачия Ачаряна и 100-летие начала строительства площади Республики включены в календарь ЮНЕСКО
43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО, проходящая в Самарканде, приняла решение включить 150-летие со дня рождения выдающегося армянского языковеда, академика Рачия Ачаряна (1876–1953), а также 100-летие начала строительства площади Республики в Ереване (1927) в Календарь памятных дат выдающихся личностей и важных событий ЮНЕСКО на 2026–2027 годы. Об этом  сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
С 1998 года 31 памятная дата, представленная Республикой Армения, была включена в Календарь памятных дат выдающихся личностей и важных событий ЮНЕСКО.