Թաիլանդը դադարեցնում է Կամբոջայի հետ խաղաղության հռչակագրի գործողությունը
Թաիլանդի վարչապետ Անութին Չարնվիրակուլը հրաման է տվել անհապաղ դադարեցնել Կամբոջայի հետ խաղաղության հռչակագրի գործողությունը։ Պատճառը հակահետևակային ականի պայթյունից երկու թաիլանդացի զինվորի վիրավորվելու միջադեպն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է The Nation թերթը։
«Այն, ինչին մենք ձգտում էինք, այժմ պետք է հետաձգվի այնքան ժամանակ,մինչև հստակություն չմտցվի: Պատահարը հստակ ցույց է տալիս, որ մեր երկրի անվտանգության նկատմամբ թշնամանքը չի նվազել: Այս առումով բոլոր հետագա գործողությունները պետք է դադարեցվեն», - մեջբերում է թերթը վարչապետի խոսքը։
Չարնվիրակուլն աջակցություն է հայտնել Թաիլանդի զինված ուժերին միջադեպի կապակցությամբ, որը տեղի է ունեցել Կամբոջայի հետ սահմանին պարեկության ժամանակ:
«Ես արդեն նրանց ասել եմ, որ գործեն այնպես, ինչպես անհրաժեշտ են համարում: Ես նրանց հետ եմ և հավանություն եմ տալիս նրանց յուրաքանչյուր քայլին», - հավելել է նա:
Թաիլանդի կառավարության մամուլի քարտուղար Սիրիփոնգ Անգխասակունկիետը հայտարարել է, որ «նոյեմբերի 12-ին նախատեսված կամբոջացի ռազմագերիների ազատ արձակումը նույնպես կդադարեցվի»:
Կամբոջայի և Թաիլանդի վարչապետներ Հուն Մանեթը և Անութին Չարնվիրակուլը հոկտեմբերին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ ԱՍԵԱՆ-ի 47-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որը ձևակերպել է երկրների միջև սահմանային հակամարտության խաղաղ կարգավորման հետագա քայլերը: Կողմերն ընդգծել են, որ պարտավորվում են «աջակցել լարվածության թուլացմանը, վստահության վերականգնմանը և փոխշահավետ հարաբերություններին»: Այս նպատակներին հասնելու համար նրանք համաձայնել են «իրականացնել ռազմական ապաէսկալացիա ԱՍԵԱՆ-ի դիտորդական խմբի դիտարկման և հսկողության ներքո, ներառյալ ծանր սպառազինության և տեխնիկայի հետքաշումը սահմանից և դրանց վերադարձը համապատասխան ռազմական օբյեկտներ»:

Таиланд приостанавливает действие декларации о мире с Камбоджей
Премьер-министр Таиланда Анутин Чанвиракун принял решение немедленно приостановить действие мирного соглашения с Камбоджей. Причиной стал инцидент, в котором двое тайских военнослужащих получили ранения от противопехотной мины. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила газета The Nation.
“То, к чему мы стремились, теперь должно быть отложено до тех пор, пока не будет внесена ясность. Произошедшее четко показывает, что враждебность по отношению к безопасности нашей страны не ослабла. В этой связи все дальнейшие действия должны быть приостановлены”, - приводит газета слова премьера.
Чанвиракун выразил поддержку Вооружённым силам Таиланда в связи с инцидентом, произошедшим во время патрулирования границы с Камбоджей.
“Я уже сказал им, чтобы они действовали так, как они считают нужным. Я вместе с ними и поддерживаю каждый их шаг”, — добавил он.
Представитель правительства Таиланда Сирипонг Ангхасакункиет заявил, что “запланированное на 12 ноября освобождение камбоджийских военнопленных также будет приостановлено”.
В октябре премьер-министры Камбоджи и Таиланда Хун Сен и Анутин Чанвиракун подписали совместную декларацию на полях 47-го саммита АСЕАН в присутствии президента США Дональда Трампа, в которой изложили дальнейшие шаги к мирному урегулированию пограничного спора между странами. Стороны подчеркнули свою приверженность “содействию снижению напряжённости, восстановлению доверия и взаимовыгодных отношений”. Для достижения этих целей они договорились “осуществить военную деэскалацию под надзором и контролем Группы мониторинга АСЕАН, включая отвод тяжёлого вооружения и техники от границы и их возвращение на соответствующие военные объекты”.