ՀՀ-ում արևային էներգետիկայի ոլորտն առաջանցիկ տեմպերով աճում է. պետությունը զարգացման նոր ուղիներ է փնտրում
Հանրապետությունում վերջին տարիներին արևային էներգետիկայի ոլորտը լայն թափով զարգացում է ապրել։ Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգին արդեն միացված են 1045 մեգավատտ դրվածքային հզորությամբ արևային կայաններ, ինչը ռազմավարությամբ նախատեսված ցուցանիշի գերակատարում է։ Դրան նպաստել են տարբեր ուղղություններով պետության իրականացրած քաղաքականությունն ու դրանից բխող ծրագրերը։
Էներգախնայողության միջազգային օրվան ընդառաջ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության էներգետիկ տարածաշրջանային շուկաների բաժնի պետ Հովհաննես Աբրահամյանը նշեց, որ հանրապետությունում նկատելի ավելացել է արևային կայանների թիվը։ Խոսքը հատկապես ինքնավար կայանների մասին է, երբ քաղաքացիները դրանք տեղադրում են սեփական կարիքների համար։
«Պետությունն արդեն մի քանի տարի է՝ սուբսիդավորման ծրագիր է իրականացնում, որի շրջանակում քաղաքացիները, վարկային միջոցներով արևային կայաններ ձեռք բերելու դեպքում, ստանում են տոկոսների սուբսիդավորում։ Ընդ որում, այդ սուբսիդավորման չափը մարզերում, հատկապես սահմանամերձ շրջաններում ավելի բարձր է, քան Երևանում։ Սահմանամերձ հատվածում սուբսիդավորումը 14 տոկոս է, Երևանում 9 տոկոս, քաղաքային հատվածներում՝ 11, իսկ գյուղական համայնքներում՝ 12 տոկոս»,-ասաց Հովհաննես Աբրահամյանը։
2022 թվականին մեկնարկած ծրագրի համար առաջին տարում պետությունը հատկացրեց 40 մլն դրամ, հաջորդ տարիներին պահանջարկն այնքան մեծացավ, որ վերջին տարում արդեն միլիարդավոր դրամների մասին է խոսքը։ Քանի որ արևային կայանների ձեռքբերումը վարկային ծրագրով է, հետևաբար պետությունը դեռ պետք է 7 տարի շարունակի ֆինանսական միջոցների հատկացումը տոկոսադրույքները մարելու համար։ Ծրագրի ամբողջ ընթացքում 34 հազարից ավելի շահառու է գրանցվել։ Մասնակցության առումով ակտիվ են Արարատի, Կոտայքի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի մարզերի և Երևանի բնակիչները։
Հովհաննես Աբրահամյանը նշեց, որ այս տարվա ամռանը ծրագիրը դադարեցվել է։ Դիտարկվում է  հետագայում այլ ուղղությամբ շարունակություն ապահովելու հարցը։ Մասնավորապես, այս փուլում արևային կայանների զգալի աճն իր հետ ստեղծել է որոշակի խնդիրներ Հայաստանի էներգետիկ համակարգի կառավարման տեսանկյունից, սակայն, ինչպես նշեց Հովհաննես Աբրահամյանը,  դա չի նշանակում, թե արևային էներգետիկայի ոլորտի զարգացումը կանգնելու է։ Կառավարությունը, նախարարությունը փնտրում են այլ ուղիներ արևային կայանների մասնաբաժինն ավելացնելու համար։ Նախարարության ներկայացուցիչը նշեց, որ հիմնական հնարավորություն ընձեռող տարբերակներից մեկը կուտակիչ կայաններ ունենալն է։
Ներկայում Կառավարությունն աշխատանքներ է տանում դրանց համար իրավական դաշտը կարգավորելու նպատակով։ Համապատասխան օրենսդրական դաշտը կարգավորելուց հետո կհստակեցվեն կուտակիչ կայանների կառուցման ծրագրի մանրամասները։ Պետությունը նախատեսում է խթանել այն արևային կայանների կառուցման աշխատանքները, որոնք իրենց մեջ կունենան կուտակային բաղադրիչ։

In recent years, the field of solar energy in Armenia has developed rapidly. Solar power plants with a total installed capacity of 1,045 megawatts are already connected to Armenia’s power system, exceeding the target set by the national strategy. This progress has been facilitated by state policies implemented in various directions and the programs derived from them.
Ahead of World Energy Saving Day, Hovhannes Abrahamyan, Head of the Energy Regional Markets Department of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia, said at a press conference that the number of solar power plants in the country has increased significantly. He emphasized that this primarily concerns autonomous plants installed by citizens for their own needs.
“The state has been implementing a subsidy program for several years now, under which citizens who purchase solar power plants through loans receive an interest rate subsidy. Moreover, the amount of this subsidy is higher in the regions, especially in border areas, than in Yerevan. In border areas, the subsidy rate is 14 percent, in Yerevan 9 percent, in other urban areas 11 percent, and in rural communities 12 percent,” said Hovhannes Abrahamyan.
In 2022, the program was launched with the state allocating 40 million drams in its first year. In the following years, demand grew so significantly that in the most recent year, the funding reached into the billions of drams.
Since the purchase of solar power plants is carried out through loan programs, the government will continue allocating financial resources for another seven years to cover interest payments.
Throughout the duration of the program, more than 34,000 beneficiaries have been registered. Residents of the Ararat, Kotayk, Armavir, and Gegharkunik provinces, as well as Yerevan, have been particularly active participants.
Abrahamyan noted that the program was halted this summer. The possibility of continuing it in a different format is currently being considered. In particular, at this stage, the significant increase in solar power plants has created certain challenges for managing Armenia’s energy system. However, as Abrahamyan emphasized, this does not mean that the development of the solar energy sector will come to a halt.
The government and the ministry are exploring alternative ways to further increase the share of solar power plants. According to the official, one of the main promising options is the establishment of energy storage facilities (batteries). At present, the government is working to regulate the legal framework for these facilities. Once the corresponding legislative framework is finalized, the details of the storage plant construction program will be clarified. The state also plans to promote the construction of solar power plants that include an energy storage component.