Կառավարությունն այս տարի կանխատեսում է 5.2 տոկոս, հաջորդ տարի՝ 5.4 տոկոս տնտեսական աճ
Կառավարությունը վերանայել և բարձրացել է տնտեսական աճի կանխատեսումները թե՛ 2025, թե՛ 2026 թվականների համար՝ կանխատեսելով համապատասխանաբար 5.2 և 5.4 տոկոս տնտեսական աճ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը:
«Տնտեսական աճի կանխատեսումները վերանայվել են դեպի վերև՝ ելնելով այս տարվա զարգացումներից և առաջիկա սպասումներից: Այս տարվա կանխատեսումները 5.1 տոկոսից վերանայվել են 5.2 տոկոս: Եվ 2026 թվականի համար 5.1 տոկոսից վերանայվել են 5.4 տոկոս»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ տնտեսական աճը պայմանավորված կլինի հիմնականում ծառայությունների և արդյունաբերության աճով, իսկ պահանջարկի տեսանկյունից՝ ներքին պահանջարկի և հայկական ծագման ապրանքների արտահանման աճով:

Правительство прогнозирует экономический рост на уровне 5,2% в этом году и 5,4% в следующем
Правительство пересмотрело и увеличило свои прогнозы экономического роста на 2025 и 2026 годы, прогнозируя рост на уровне 5,2% и 5,4% соответственно.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр финансов Республики Армения Ваге Ованнисян на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания во время обсуждения законопроекта «О Государственном бюджете Республики Армения на 2026 год».
«Прогнозы экономического роста были пересмотрены в сторону повышения, исходя из развития событий в этом году и предстоящих ожиданий. Прогнозы на этот год пересмотрены с 5,1% до 5,2%. А на 2026 год — с 5,1% до 5,4%», — сказал Ованнисян.
По его словам, экономический рост будет определяться в основном ростом сферы услуг и промышленности, а с точки зрения спроса – ростом внутреннего спроса и экспорта товаров армянского производства.