Կառավարությունն այս տարի կանխատեսում է 5.2 տոկոս, հաջորդ տարի՝ 5.4 տոկոս տնտեսական աճ
Կառավարությունը վերանայել և բարձրացել է տնտեսական աճի կանխատեսումները թե՛ 2025, թե՛ 2026 թվականների համար՝ կանխատեսելով համապատասխանաբար 5.2 և 5.4 տոկոս տնտեսական աճ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը:
«Տնտեսական աճի կանխատեսումները վերանայվել են դեպի վերև՝ ելնելով այս տարվա զարգացումներից և առաջիկա սպասումներից: Այս տարվա կանխատեսումները 5.1 տոկոսից վերանայվել են 5.2 տոկոս: Եվ 2026 թվականի համար 5.1 տոկոսից վերանայվել են 5.4 տոկոս»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ տնտեսական աճը պայմանավորված կլինի հիմնականում ծառայությունների և արդյունաբերության աճով, իսկ պահանջարկի տեսանկյունից՝ ներքին պահանջարկի և հայկական ծագման ապրանքների արտահանման աճով:

Armenian government forecasts 5.2% economic growth for 2025, 5.4% for 2026
The government has revised and raised its economic growth forecasts for both 2025 and 2026, projecting growth of 5.2% and 5.4%, respectively, Finance Minister Vahe Hovhannisyan said on Monday.
“The economic growth forecasts have been revised upward based on developments this year and expectations for the near future. This year’s forecast has been raised from 5.1% to 5.2%, and the 2026 forecast has been revised from 5.1% to 5.4%,” Hovhannisyan said at a joint committee meeting in parliament on the 2026 budget bill.
According to the minister, economic growth will be driven mainly by the expansion of the services and industrial sectors, while from a demand perspective, it will be supported by the growth of domestic demand and exports of Armenian-made products.