ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը մասնակցել է «ՄԱԿ կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի կոնվենցիայի» ստորագրման արարողությանը և բարձր մակարդակի համաժողովին
Հայաստանի պատվիրակությունը արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի գլխավորությամբ Հանոյում (Վիետնամ) մասնակցել է ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի կողմից 2024 թ. դեկտեմբերին ընդունված կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի ՄԱԿ շրջանակներում առաջին կոնվենցիայի՝ «ՄԱԿ կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի կոնվենցիայի» ստորագրման արարողությանը և բարձր մակարդակի համաժողովին:
Համաժողովը մեկնարկել է կոնվենցիայի ստորագրման արարողությամբ, որը պաշտոնապես ստորագրվել է շուրջ 64 պետության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների՝ այդ թվում նաև ԵՄ և նրա անդամ 12 պետությունների կողմից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ միջոցառման ընթացքում Մնացական Սաֆարյանը հանդես է եկել ելույթով՝ առանձնանշելով ՄԱԿ կոնվենցիայի կարևորությունը և ՀՀ պատվիրակության ակտիվ մասնակցությունը կոնվենցիայի տեքստի բանակցման գործընթացում, որի շրջանակներում հայկական կողմն ընդգծել է մարդու իրավունքներին, միջազգային համագործակցության երաշխիքներին ու պայմաններին, ինչպես նաև կարողությունների զարգացմանը վերաբերող դրույթների ներառման կարևորությունը: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը հավելել է, որ առաջիկայում ակնկալվում է ավարտին հասցնել կոնվենցիայի ստորագրման ՀՀ ներպետական ընթացակարգերը: Մնացական Սաֆարյանն ընդգծել է նաև Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը կոնվենցիայի ինստիտուցիոնալիզացման ուղղությամբ գործադրվող միջազգային ջանքերին նպաստելու առնչությամբ:
Համաժողովի ընթացքում լիագումար նստաշրջանին զուգահեռ կազմակերպվել են նաև մի շարք կլոր-սեղան քննարկումներ և հարակից միջոցառումներ, որոնց օրակարգը կենտրոնացել է մի շարք թեմաների, այդ թվում՝ ՄԱԿ կոնվենցիայի գործնական կիրառման հարցում միջազգային համագործակցության արդյունավետ մեխանիզմների ներդրման, միջազգային լավագույն փորձի փոխանակման, զարգացող պետություններին կարողությունների զարգացման և տեխնիկական աջակցության տրամադրման, կանանց ու երեխաներին առցացն տիրույթում պաշտպանության և այլ առանցքային հարցերի շուրջ:

Замминистра иностранных дел Армении принял участие в церемонии подписания Конвенции ООН по борьбе с киберпреступностью и конференции высокого уровня
Делегация Армении во главе с заместителем министра иностранных дел Мнацаканом Сафаряном приняла участие в церемонии подписания первой «Конвенции ООН по борьбе с киберпреступностью» - конвенции ООН по борьбе с киберпреступностью, принятой Генеральной Ассамблеей ООН в декабре 2024 года, и в конференции высокого уровня в Ханое (Вьетнам).
Конференция началась с церемонии подписания конвенции, которую официально подписали высокопоставленные представители около 64 государств, включая ЕС и 12 его государств-членов.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, в ходе мероприятия Мнацакан Сафарян выступил с речью, подчеркнув важность Конвенции ООН и активное участие делегации РА в процессе переговоров по тексту Конвенции, в рамках которых армянская сторона подчеркнула важность включения положений, касающихся прав человека, гарантий и условий международного сотрудничества, а также развития потенциала. В этом контексте замминистра иностранных дел добавил, что в ближайшее время ожидается завершение внутригосударственных процедур РА для подписания Конвенции.
Мнацакан Сафарян также подчеркнул приверженность Республики Армения содействию международным усилиям, направленным на институционализацию Конвенции. В ходе конференции параллельно с пленарным заседанием был также организован ряд круглых столов и сопутствующих мероприятий, повестка которых была сосредоточена на ряде тем, включая внедрение эффективных механизмов международного сотрудничества в практическую реализацию Конвенции ООН, обмен передовым международным опытом, наращивание потенциала и оказание технической помощи развивающимся странам, защиту женщин и детей в области сексуального насилия и другие ключевые вопросы.