Հայաստանն այս փուլում չի դիտարկում ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցը
Հայաստանն այս փուլում չի դիտարկում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից դուրս գալու հարցը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը հայտարարեց լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով Երևանի՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովներին չմասնակցելու, սակայն փաստաթղթերի ընդունմանը չխոչընդոտելու քաղաքականությանը։
Սաֆարյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանի դիրքորոշումն արդեն հայտարարված է․ Երևանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին, բայց չի խանգարում որոշումների ընդունմանը։
«Հայաստանը վարում է իր արտաքին քաղաքականությունը շահերի հիման վրա՝ ըստ ստեղծվող իրավիճակի։ Հայտարարվել է Հայաստանի բալանսավորման քաղաքականության մասին, և Հայաստանն այդ շրջանակում է ընդունում որոշումներ»,-նշեց փոխնախարարը։
Լրագրողների հարցին՝ ո՞րն է պատճառը, որ Հայաստանը, չմասնակցելով կազմակերպության աշխատանքներին, շարունակում է մնալ ՀԱՊԿ-ում, Սաֆարյանը պատասխանեց․
«Այս փուլում քաղաքականությունն այդպիսին է։ Եթե հավելյալ դիրքորոշումներ կամ քայլեր լինեն, մենք դրա մասին կտեղեկացնենք»։
Հարցին՝ ԱԳՆ օրակարգում կա՞ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարց, փոխնախարարը պատասխանեց․ «Այսպիսի խնդիր մեր առջև դեռ չի դրվել։ Եթե նման զարգացումներ լինեն, բոլորը կիմանան»։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանը չի մասնակցելու նոյեմբերի 27-ին Ղրղզստանում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, սակայն Երևանը դեմ չէ համաժողովում համաձայնեցված փաստաթղթերի ընդունմանը։

Армения на данном этапе не рассматривает вопрос выхода из ОДКБ
Армения на данном этапе не рассматривает вопрос выхода из Организации Договора о коллективной безопасности.
Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге для журналистов заявил заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян, имея в виду политику Еревана по неучастию в саммитах ОДКБ, но не препятствованию принятию документов.
Сафарян напомнил, что позиция Армении уже озвучена. Ереван не участвует в работе ОДКБ, но и не препятствует принятию решений.
«Армения проводит свою внешнюю политику, исходя из интересов, исходя из складывающейся ситуации. У Армении объявлена ​​политика балансирования, и решения принимаются в её рамках», — отметил замминистра.
На вопрос журналистов, в чём причина того, что Армения, не участвуя в работе организации, продолжает оставаться в ОДКБ, Сафарян ответил:
«На данном этапе политика такова. Если будут дополнительные позиции или шаги, мы сообщим об этом».
На вопрос, стоит ли вопрос выхода из ОДКБ в повестке МИД, замминистра ответил: «Такая задача перед нами пока не ставилась. Если такое развитие событий произойдёт, все об этом узнают».
Ранее стало известно, что Армения не будет участвовать в саммите ОДКБ, который состоится в Киргизии 27 ноября, однако Ереван не против принятия согласованных на конференции документов.