Հայաստանն այս փուլում չի դիտարկում ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցը
Հայաստանն այս փուլում չի դիտարկում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից դուրս գալու հարցը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը հայտարարեց լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով Երևանի՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովներին չմասնակցելու, սակայն փաստաթղթերի ընդունմանը չխոչընդոտելու քաղաքականությանը։
Սաֆարյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանի դիրքորոշումն արդեն հայտարարված է․ Երևանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին, բայց չի խանգարում որոշումների ընդունմանը։
«Հայաստանը վարում է իր արտաքին քաղաքականությունը շահերի հիման վրա՝ ըստ ստեղծվող իրավիճակի։ Հայտարարվել է Հայաստանի բալանսավորման քաղաքականության մասին, և Հայաստանն այդ շրջանակում է ընդունում որոշումներ»,-նշեց փոխնախարարը։
Լրագրողների հարցին՝ ո՞րն է պատճառը, որ Հայաստանը, չմասնակցելով կազմակերպության աշխատանքներին, շարունակում է մնալ ՀԱՊԿ-ում, Սաֆարյանը պատասխանեց․
«Այս փուլում քաղաքականությունն այդպիսին է։ Եթե հավելյալ դիրքորոշումներ կամ քայլեր լինեն, մենք դրա մասին կտեղեկացնենք»։
Հարցին՝ ԱԳՆ օրակարգում կա՞ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարց, փոխնախարարը պատասխանեց․ «Այսպիսի խնդիր մեր առջև դեռ չի դրվել։ Եթե նման զարգացումներ լինեն, բոլորը կիմանան»։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանը չի մասնակցելու նոյեմբերի 27-ին Ղրղզստանում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, սակայն Երևանը դեմ չէ համաժողովում համաձայնեցված փաստաթղթերի ընդունմանը։

Armenia currently not considering withdrawal from CSTO, Deputy FM says
Armenia currently does not consider withdrawing from the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan told reporters.
He was asked to comment on Armenia’s policy of not participating in CSTO summits while not obstructing the adoption of documents.
Safaryan reminded that Armenia’s position has already been announced: Yerevan does not participate in CSTO activities but does not obstruct the adoption of decisions.
“Armenia conducts its foreign policy based on its interests, according to the evolving situation. Armenia’s balancing policy has been announced, and decisions are made within that framework,” the Deputy Foreign Minister said.
When journalists asked why Armenia remains in the CSTO while not participating in the organization’s activities, Safaryan responded:
“At this stage, that is our policy. If there are any additional positions or steps, we will inform the public.”
Asked whether leaving the CSTO is on the Foreign Ministry’s agenda, the Deputy Minister said:
“This issue has not been raised for us yet. If such developments occur, everyone will know.”
Earlier, it was reported that Armenia will not participate in the CSTO summit scheduled for November 27 in Kyrgyzstan, but it has not vetoed any documents set for adoption.