ԵՄ երկրները հաստատել են Ուկրաինային ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու խոստումը
Եվրամիությունը հոկտեմբերի 23-ին կայացած գագաթնաժողովից հետո խոստացել է շարունակել երկարաժամկետ հեռանկարում «կանոնավոր և կանխատեսելի ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Եվրոպական խորհրդի տարածած հաղորդագրության մեջ։
2025 թվականին Եվրամիությունն Ուկրաինայի բյուջեին հատկացրել է 20,5 միլիարդ եվրո, որից 6,5 միլիարդ եվրոն վճարվել է «Ուկրաինական ծրագրի» շրջանակներում, իսկ 14 միլիարդ եվրոն՝ ERA ծրագրով G7-ի նախաձեռնության շրջանակներում, որոնք մարվում են ռուսական ակտիվներից ստացված եկամուտների հաշվին։
Եվրոպական խորհուրդը կոչ է արել Եվրահանձնաժողովին «հնարավորինս շուտ ներկայացնել ֆինանսական աջակցության տարբերակները՝ հիմնված Ուկրաինայի ֆինանսական կարիքների գնահատման վրա», ինչպես նաև ԵՄ խորհրդի հետ միասին «շարունակել աշխատանքը, որպեսզի Եվրոպական խորհուրդը կարողանա այս հարցին վերադառնալ իր հաջորդ նիստում»։
Գագաթնաժողովում նաև հայտարարվել է, որ «ԵՄ օրենսդրությանը համապատասխան՝ ռուսական ակտիվները պետք է արգելափակված մնան» այնքան ժամանակ, մինչև Ռուսաստանը չդադարեցնի Ուկրաինայի դեմ իր ագրեսիան, և չփոխհատուցի պատերազմի պատճառով Ուկրաինային հասցված վնասը։

Страны ЕС подтвердили обещание оказывать финансовую помощь Украине
Европейский союз на саммите 23 октября обязался продолжать оказывать “регулярную и предсказуемую финансовую поддержку Украине” в долгосрочной перспективе. Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении Европейского совета.
В 2025 году Европейский союз выделил украинскому бюджету 20,5 млрд евро, из которых 6,5 млрд евро были выплачены в рамках “Украинской программы” и 14 млрд евро — в рамках программы ERA в рамках инициативы G7, которые погашаются за счёт доходов от российских активов.
Европейский совет призвал Европейскую комиссию “как можно скорее представить варианты финансовой поддержки, основанные на оценке финансовых потребностей Украины”, и совместно с Советом ЕС “продолжить работу, чтобы Европейский совет мог вернуться к этому вопросу на следующем заседании”.
На саммите также было заявлено, что “в соответствии с законодательством ЕС российские активы должны оставаться заблокированными” до тех пор, пока Россия не прекратит агрессию против Украины и не возместит ущерб, причинённый Украине в результате войны.