«Նոա»-ն 688 մլն դրամով ձեռք է բերել մարզադաշտի ու ենթակառուցվածքների հողատարածքը և 312 միլիոն դրամ նվիրաբերել Վաղարշապատ համայնքին
«Նոա»-ն 688 մլն դրամով ձեռք է բերել մարզադաշտի ու  ենթակառուցվածքների հողատարածքը և 312 միլիոն դրամ նվիրաբերել Վաղարշապատ համայնքին
Հայաստանի ֆուտբոլի առաջնության գործող չեմպիոն Երևանի «Նոա» ֆուտբոլային ակումբը 688 մլն դրամով ձեռք է բերել մարզադաշտի ու  ենթակառուցվածքների հողատարածքը և 312 միլիոն դրամ նվիրաբերել Վաղարշապատ համայնքին:
Ավելի վաղ  ՀՀ կառավարությունը հավանություն էր տվել «Նոա» ֆուտբոլային ակումբի ներկայացրած Վաղարշապատի մարզադաշտի և ֆուտբոլային ակադեմիայի ենթակառուցվածքների զարգացման ներդրումային ծրագրին։  Վաղարշապատ համայնքի ավագանու հաստատումից հետո իրականացվել է 23.8 հա մակերեսով հողատարածքի առքուվաճառքը համայնքի և «Նոա» ՖԱ-ի միջև։
«Նոա»-ն հողատարածքի դիմաց վճարել է շուրջ 688 մլն դրամ։ Հոկտեմբերի 20-ին «Նոա» ՖԱ-ի և համայնքի միջև կնքվել է նվիրատվության պայմանագիր, որն օգտագործվելու է համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացման նպատակով: Պայմանագրով «Նոա» ՖԱ-ն մոտ 312 մլն դրամ է նվիրաբերում Վաղարշապատ համայնքին։  Այսպիսով՝ «Նոա»-ն ընդհանուր 1 միլիարդ դրամ է վճարել Վաղարշապատ համայնքին։
«Նոա» ՖԱ-ի նախագահ Վարդգես Վարդանյանը հողատարածքի ձեռքբերումից հետո նշել է. «Սա հաջորդ քայլն է դեպի մեր երազանքը։ Մենք մեր բոլոր քայլերի մասին կիսվելու ենք ֆուտբոլային հանրության հետ։ Շնորհակալ ենք Վաղարշապատ համայնքին սերտ աշխատանքի համար։ Առա՜ջ դեպի մեր նոր նպատակներ»:

FC Noah, the reigning Armenian Premier League champion, announced on Monday that it had acquired a 23.9-hectare plot of land in Vagharshapat for 688 million drams to develop a major infrastructure project featuring a stadium and related facilities.
In addition, the club donated 312 million drams to the Vagharshapat municipality pursuant to the contract.
FC Noah plans to build a modern UEFA Category 4 stadium in the Armenian city of Vagharshapat, commonly known as Echmiadzin.
The 7-billion-dram investment project, submitted for government approval by Imagine Yerevan on behalf of FC Noah, was endorsed by the Cabinet earlier in September.
The project will be implemented in two phases. Phase 1 involves the reconstruction and modernization of the Vagharshapat Football Academy, expected to be completed by 2030. Phase 2 will include the construction of a 15,000-seat stadium, along with additional leisure and infrastructure facilities. The sports complex in Vagharshapat will feature a hotel, a school, a gym, a dormitory, a football academy, training grounds, and more.
After purchasing the land for 688 million drams, the club signed a donation contract with the city, which will be used for municipal infrastructure development. Under this contract, FC Noah donated approximately 312 million drams, bringing its total payment to Vagharshapat to around 1 billion drams.
“This is the next step toward our dream. We’ll continue to share every step of our journey with the football community. We are grateful to the Vagharshapat community for their close cooperation. Forward to new goals,” said Vardges Vardanyan, President of FC Noah.