Կարմիր քարտը կոտրեց մեր խաղը. Եղիշե Մելիքյան
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի գլխավոր մարզիչ Եղիշե Մելիքյանի կարծիքով` աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի 4-րդ տուրի Իռլանդիայի դեմ արտագնա խաղում բեկումնային եղավ Տիգրան Բարսեղյանի կարմիր քարտը:
«Կարմիր քարտը կոտրեց մեր խաղը, բայց դա իմ ֆուտբոլիստի սխալն է, ինչը նշանակում է՝ իմ սխալն է: Իմ ֆուտբոլիստների հետ կապված ինչ պատահում է, ես` որպես գլխավոր մարզիչ, ինձ վրա եմ վերցնում պատասխանատվությունը և ներողություն եմ խնդրում: Մեր երկրպագուն մեզնից ակնկալում էր միավորներ, իսկ մենք այս երկու հանդիպմանը չունեցանք այդ միավորները: Ներողություն եմ խնդրում: Ամեն դեպքում` հպարտ եմ իմ թիմի համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հետխաղյա մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասել է Մելիքյանը:
Վերջինիս խոսքով` Իռլանդիայից կրած պարտությունը պետք է ընդունել ըստ արժանվույն ու նայել առաջ:
«Վստահ եմ, որ մենք կարող էինք հաջողության հասնել 11-ը 11-ի դեմ, բայց երբ մնացինք 10 հոգով, ես ռիսկային քայլ կատարեցի` փոխելով խաղային սխեման»,-ասել է մասնագետը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմն աշխարհի առաջնության որակավորման փուլի F խմբի 4-րդ տուրի խաղում հյուրընկալվեց Իռլանդիային ու զիջեց նվազագույն հաշվով: Երկրորդ կեսի մեկնարկին մրցակցին գլխով խփելու համար ուղիղ կարմիր քարտով հեռացվեց Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի ավագ Տիգրան Բարսեղյանը, ինչից հետո Իռլանդիայի հավաքականը կարողացավ բացել հաշիվն ու պահել այն մինչև խաղի վերջ։

Красная карточка сломала нашу игру – главный тренер сборной Армении по футболу Егише Меликян
Главный тренер сборной Армении по футболу Егише Меликян считает, что красная карточка Тиграна Барсегяна в выездном матче против Ирландии в 4-м отборочном раунде чемпионата мира стала переломным моментом.
«Красная карточка сломала нашу игру, но это была ошибка моего игрока, а значит, и моя. Что бы ни случилось с моими игроками, я как главный тренер беру на себя ответственность и приношу извинения. Наши болельщики ждали от нас очков, а в этих двух матчах мы их не набрали. Приношу извинения. В любом случае, я горжусь своей командой», — сказал Меликян на послематчевой пресс-конференции, сообщает Арменпресс.
По его словам, поражение от Ирландии нужно принять как есть и смотреть вперёд.
«Уверен, мы могли бы добиться успеха в игре 11 на 11, но когда осталось 10 игроков, я пошёл на рискованный шаг, изменив схему игры», — сказал специалист.
Сборная Армении по футболу принимала Ирландию в четвёртом туре группы F отборочного цикла чемпионата мира и уступила с минимальным счётом. В начале второго тайма капитан сборной Армении Тигран Барсегян был удалён с поля, получив прямую красную карточку за удар головой соперника, после чего ирландцы сумели открыть счёт и сохранить его до конца игры.