Ծանրորդ Վարազդատ Լալայանը դարձավ աշխարհի առաջնության կրկնակի ոսկե մեդալակիր
Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Վարազդատ Լալայանը դարձավ աշխարհի առաջնությանը կրկնակի ոսկե մեդալիր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Նորվեգիայի Ֆյորդե քաղաքում ընթացող ծանրամարտի աշխարհի առաջնության գերծանրային քաշային կարգում Վարազդատ Լալայանը հաջորդաբար պոկեց 206 կգ ու 211 կգ ու այս ձևում դարձավ ոսկե մեդալակիր: Հրումում նա բարձրացրեց 245 կգ ու 250 կգ: Այս վարժությունում նա կրկին առաջինն էր: Երկամարտի 461 կգ արդյունքով` Վարազդատ Լալայանը դարձավ աշխարհի չեմպիոն` երկրորդ տարին անընդմեջ:
Հայաստանի հավաքականի նախկին անդամ, այժմ Բահրեյնի ընտրանու անդամ Գոռ Մինասյանը պոկեց 205 կգ ու այս վարժությունում արծաթե մեդալակիր դարձավ: Հրում վարժության ժամանակ Մինասյանը բարձրացրեց 242 կգ ու կրկին նվաճեց արծաթե մեդալ: Երկամարտի 447 կգ արդյունքով` Մինասյանն աշխարհի փոխչեմպիոն է:
Մարզիկներին պարգևատրեց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:

Тяжелоатлет Вараздат Лалаян стал двукратным обладателем золотой медали чемпионата мира
Член мужской сборной Армении по тяжёлой атлетике, серебряный призёр Олимпийских игр Вараздат Лалаян стал двукратным обладателем золотой медали чемпионата мира.
Как передает Арменпресс, в супертяжелом весе на чемпионате мира по тяжелой атлетике во Фьорде (Норвегия) Вараздат Лалаян последовательно одолел 206 и 211 кг в рывке и завоевал золотую медаль в этом виде. В толчке он поднял 245 и 250 кг. В этом упражнении он вновь стал первым. С общим результатом 461 кг Вараздат Лалаян второй год подряд стал чемпионом мира.
Бывший член сборной Армении, ныне член сборной Бахрейна, Гор Минасян поднял 205 кг и стал серебряным призёром в этом упражнении. В толчке Минасян поднял 242 кг и вновь завоевал серебряную медаль. С результатом 447 кг в сумме двоеборья Минасян стал вице-чемпионом мира.
Спортсменов наградил руководитель аппарата премьер-министра Республики Армения, президент Федерации тяжёлой атлетики Араик Арутюнян.