Վիեննայում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում կայացել է «Վիեննայի դիվանագիտական գավաթ» արագ շախմատի 3-րդ մրցաշարը
Վիեննայում Միավորված ազգերի կազմակերպության կենտրոնակայանում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության նախաձեռնությամբ և Ավստրիայի շախմատի ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ կայացել է «Վիեննայի դիվանագիտական գավաթ» արագ շախմատի ավանդական 3-րդ մրցաշարը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ավստրիայում Հայաստանի դեսպանությունը։
Մրցաշարին մասնակցում էին դեսպաններ, դիվանագետներ, Ավստրիայի գերատեսչությունների, միջազգային կազմակերպությունների քարտուղարությունների շուրջ յոթ տասնյակ ներկայացուցիչներ և նրանց ընտանիքի անդամները:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան Ավստրիայում ՀՀ դեսպան և մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը, Վիեննայի ՄԱԿ-ի գրասենյակի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Չայա Կապիլաշրամին և Ավստրիայի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Միխայել Շտյոտինգերը:
Դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանն իր ելույթում մասնավորապես ընդգծել է, որ շախմատը միջազգային համերաշխության հզոր խորհրդանիշ է, որը միավորում է մարդկանց ազնիվ խաղի շուրջ։ Ինչպես ՄԱԿ-ի առաքելությունը, այն ևս խարսխված է փոխադարձ հարգանքի ու հանդուրժողականության գաղափարների վրա:
Դեսպանը Հովհաննիսյանն անդրադարձել է շախմատի առանձնահատուկ նշանակությանը Հայաստանի համար՝ ներկայացնելով երկրի ձեռքբերումները և համաշխարհային շախմատային համայնքին ունեցած ներդրումը։
2019թ. դեկտեմբերի 12-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան միաձայն ընդունել է Հայաստանի կողմից նախաձեռնված «Շախմատի համաշխարհային օր» խորագրով 74/22 բանաձևը, որը ճանաչել է խաղի կարևոր դերը միջազգային երկխոսության, հանդուրժողականության և փոխըմբռնման խթանման գործում։ Բանաձևը, որը համահեղինակել են ՄԱԿ 53 անդամ պետություններ, ընդգծում է շախմատի ընձեռած հնարավորությունները կրթության զարգացման, կանանց կարողությունների ամրապնդման, ներառականության, փոխըմբռնման և համընդհանուր հարգանքին նպաստելու գործում:
Վիեննայի դիվանագիտական շախմատի մրցաշարը անցկացվում է երրորդ տարին անընդմեջ՝ Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության և Ավստրիայի շախմատի ֆեդերացիայի համատեղ ջանքերով:

В штаб-квартире ООН в Вене прошёл третий турнир по быстрым шахматам «Дипломатический кубок Вены»
Третий традиционный турнир по быстрым шахматам «Дипломатический кубок Вены» прошёл в штаб-квартире ООН в Вене по инициативе Постоянного представительства Армении и при сотрудничестве с Федерацией шахмат Австрии.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на посольство Армении в Австрии, в турнире приняли участие послы, дипломаты, около семидесяти представителей австрийских ведомств, секретариатов международных организаций и члены их семей.
Мероприятие открыли посол и постоянный представитель Республики Армения в Австрии Андраник Ованнисян, заместитель генерального директора Венского отделения ООН Хая Капилашрами и президент Австрийской шахматной федерации Михаэль Штёттингер.
Посол Андраник Ованнисян в своём выступлении особо подчеркнул, что шахматы являются мощным символом международной солидарности, объединяющим людей вокруг принципов честной игры. Как и миссия ООН, она также основана на идеях взаимного уважения и толерантности.
Посол Ованнисян коснулся особого значения шахмат для Армении, представив достижения страны и её вклад в мировое шахматное сообщество.
12 декабря 2019 года Генеральная Ассамблея ООН единогласно приняла резолюцию 74/22 «Всемирный день шахмат», инициированную Арменией, в которой признаётся важная роль шахмат в содействии международному диалогу, толерантности и взаимопониманию. В резолюции, соавторами которой выступили 53 государства-члена ООН, подчёркиваются возможности, предоставляемые шахматами в развитии образования, укреплении потенциала женщин, содействии инклюзивности, взаимопониманию и всеобщему уважению.
Венский дипломатический шахматный турнир проводится уже третий год подряд благодаря совместным усилиям Постоянного представительства Армении и Австрийской шахматной федерации.