Հայտնի են քիմիայի բնագավառում 2025 թ. Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրները
Շվեդիայի գիտությունների թագավորական ակադեմիան քիմիայի բնագավառում 2025 թվականի Նոբելյան մրցանակը շնորհել է Սուսումու Կիտագավային (Ճապոնիա), Ռիչարդ Ռոբսոնին (Ավստրալիա) և Օմար Յաղիին (ԱՄՆ)՝ «մետաղաօրգանական կաղապարների մշակման համար»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Նոբելյան հանձնաժողովը։
«Քիմիայի բնագավառում 2025 թվականի Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրները ստեղծել են մոլեկուլային միացություններ՝ մեծ տարածություններով, որոնց միջով կարող են հոսել գազերը և այլ քիմիական միացություններ: Այս կառուցվածքները՝ մետաղաօրգանական կաղապարները, կարող են օգտագործվել անապատում օդից ջուր հավաքելու, ածխաթթու գազ կլանելու, թունավոր գազեր պահելու կամ քիմիական ռեակցիաներ կատալիզացնելու համար», - նշվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Քիմիայի Նոբելյան հանձնաժողովի նախագահ Հայներ Լինկեն հայտարարել է, որ մետաղաօրգանական կաղապարները հսկայական ներուժ են ունեն՝ «բացելով նախկինում անհավանական հնարավորություններ պատվերով պատրաստված նյութերի համար՝ օժտված նոր գործառույթներով»։
2025 թվականին Նոբելյան մրցանակի դրամական պարգևը կազմում է 11 միլիոն շվեդական կրոն (1,1 միլիոն դոլար), որը հավասարապես կբաժանվի երեք դափնեկիրների միջև:
Հոկտեմբերի 7-ին ֆիզիկայի բնագավառում 2025 թվականի Նոբելյան մրցանակը շնորհվել է Ջոն Քլարկին, Միշել Հ. Դևորեին և Ջոն Մ. Մարտինիսին՝ «էլեկտրական շղթայում մակրոսկոպիկ քվանտային մեխանիկական թունելավորման և էներգիայի քվանտացման հայտնաբերման համար»։
Իսկ հոկտեմբերի 6-ին բժշկության բնագավառում Նոբելյան մրցանակի են արժանացել ամերիկացիներ Մերի Բրունկոուն, Ֆրեդ Ռամսդելը և ճապոնացի Շիմոն Սակագուչին՝ «պերիֆերիկ իմունային հանդուրժողականության վերաբերյալ իրենց հայտնագործությունների համար»։

Известны лауреаты Нобелевской премии 2025 года в области химии
Королевская Шведская академия наук назвала имена нобелевских лауреатов по химии 2025 года. Это - химики Сусуму Китагава (Япония), Ричард Робсон (Австралия) и Омар Яги (США). Как сообщает “Арменпресс” премия вручена за разработку в области металлоорганических структур.
“Они создали молекулярные конструкции с большими пространствами, через которые могут проходить газы и другие химические вещества, объяснили в Нобелевском комитете. Эти металлоорганические каркасы (кристаллические пористые материалы из органических и неорганических компонентов) можно использовать для сбора воды из воздуха пустынь, улавливания углекислого газа, хранения токсичных газов или катализа химических реакций”, – говорится в сообщении.
Размер денежной части премии составляет 11 миллионов шведских крон (1,1 миллиона долларов США), она будет разделена между тремя лауреатами.
7-го октября Нобелевская премия по физике 2025 года была присуждена Джону Кларку, Мишелю Х. Девору и Джону М. Мартинису “за открытие макроскопического квантово-механического туннелирования и квантования энергии в электрических цепях”.
6-го октября Нобелевскую премию по медицине получили американцы Мэри Брункоу, Фред Рамсделл и японец Шимон Сакагучи “за открытия в области периферической иммунной толерантности”.