Հարավային Կորեան հաջորդ տարի պաշտպանության ծախսերը կավելացնի 8,2%-ով
2026 թվականին Հարավային Կորեայի պաշտպանական բյուջեն կկազմի 66,3 տրիլիոն կորեական վոն (47,07 միլիարդ դոլար), ինչը 8,2%-ով ավելի է, քան 2025 թվականին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտարարել է նախագահ Լի Չժե Մենը։
Պլանավորվում է ուշադրությունը կենտրոնացնել ներդրումների, սպառազինության առաջադեմ համակարգերի և այնպիսի տեխնոլոգիաների վրա, ինչպիսիք են արհեստական ինտելեկտը, անօդաչու թռչող սարքերը և ռոբոտները։
«Աշխարհում փոփոխվող պայմաններն անվտանգության բնագավառում և զինված հակամարտությունների աճող վտանգը ստիպում են Հարավային Կորեային մեծ ուշադրություն դարձնել սեփական ռազմական արդյունաբերությանը»,-ասել է Հարավային Կորեայի նախագահը։
«Անվտանգության փոփոխվող պայմաններին ակտիվորեն արձագանքելու համար ինքնապաշտպանությունը պարտադիր պայման է։ Պատմության մեջ խաղաղ գոյակցության ամենաերկար ժամանակաշրջանը մոտենում է ավարտին։ Ամբողջ աշխարհում թուլանում է ձգտումը դեպի համագործակցությունն ու ընդհանուր բարգավաճումը, և մենք մտնում ենք հակամարտությունների սրման դարաշրջան, երբ յուրաքանչյուրն ինքն իր համար է։ Կորեայի Հանրապետության խաղաղությունն ու բարգավաճումն ապահովելու համար մենք չպետք է կախված լինենք որևէ մեկից, այլ պետք է ամրապնդենք մեր սեփական իշխանությունը»,- հայտարարել է Հարավային Կորեայի նախագահը։
Նա նաև հավելել է, որ Հարավային Կորեան ամուր կապեր ունի այն երկրների հետ, որոնք իրենց հետ կիսում են նույն արժեքները։ Նա կարևորել է ԱՄՆ-ի հետ սերտ համագործակցությունը՝ շեշտելով դրա արդյունքում միջուկային հուսալի զսպման մեխանիզմի առկայությունը։

Южная Корея в следующем году увеличит расходы на оборону на 8,2%
В 2026 году оборонный бюджет Южной Кореи составит 66,3 трлн корейских вон (47,07 млрд долларов США), что на 8,2% больше, чем в 2025 году.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил президент Ли Чжэ Мен.
Планируется сосредоточить усилия на инвестициях, передовых системах вооружения и технологиях, таких как искусственный интеллект, беспилотники и роботы.
“Меняющаяся обстановка в сфере безопасности в мире и растущий риск вооружённых конфликтов вынуждают Южную Корею уделять большое внимание собственной военной промышленности”, - заявил президент Южной Кореи.
“Чтобы активно реагировать на меняющиеся условия безопасности, самооборона является обязательным условием. Самый длительный период мирного сосуществования в истории подходит к концу. Стремление к сотрудничеству и общему процветанию во всем мире ослабевает, и мы вступаем в эпоху обострения конфликтов, когда каждый сам за себя. Для обеспечения мира и процветания Республики Корея мы не должны зависеть ни от кого другого, а должны укреплять нашу собственную власть”, - заявил президент Южной Кореи.
Ли Чжэ Мен добавил, что Южная Корея имеет прочные связи со странами, разделяющими те же ценности. Он подчеркнул важность тесного сотрудничества с Соединёнными Штатами, в результате которого есть надёжное ядерное сдерживание.