Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել է Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խմբի նախարարական հանդիպմանը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խմբի նախարարական հանդիպմանը։
Իր խոսքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ աշխարհագրական սահմանափակումների պատճառով դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրները զրկվում են համաշխարհային առևտրին լիարժեք ինտեգրման, տնտեսության դիվեսիֆիկացման և ներդրումների գրավչության հնարավորություններից։
Անդրադարձ է կատարվել Ավազայի գործողությունների ծրագրին և ընդգծվել է դրա դերը՝ որպես բազմաշերտ մարտահրավերների հաղթահարման ճանապարհային քարտեզ։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը շեշտել է համապատասխան ֆինանսավորման, գործընկերության ամրապնդման և ենթակառուցվածքների զարգացման կարևորությունը։
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը վերահաստատել է Հայաստանի՝ խաղաղության և կայունության օրակարգի խթանմանն ուղղված հանձնառությունը և մասնակիցներին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի դրույթները՝ ընդգծելով դրա դերը Հարավային Կովկասում ներառական, ոչ խտրական և արդար տրանսպորտային ու առևտրային փոխկապակցվածության հաստատման գործում։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռքբերված համաձայնություններին, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրին: Ընդգծել է երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ազգային իրավազորության սկզբունքների հիման վրա հաղորդակցությունների գործարկման հարցում առանցքային համաձայնությունը և ներկայացրել TRIPP նախագծը՝ որպես «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կարևոր բաղադրիչ։

Armenia's Crossroads of Peace presented at LLDC ministerial meeting
Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan participated and delivered remarks at the Ministerial Meeting of the Group of Landlocked Developing Countries on the sidelines of the 80th Session of the UNGA.
In his remarks, the Deputy Foreign Minister of Armenia noted that due to geographical constraints LLDCs find themselves deprived of the benefits of full integration into global trade, economic diversification and attracting investments, the foreign ministry said in a press release.
"The Awaza Programme of Action was touched upon and its role was emphasized as a roadmap to overcome the multifaceted challenges. In this vein, the Deputy Foreign Minister of Armenia stressed the importance of adequate financing, robust partnerships and infrastructure development. Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan reiterated the commitment of Armenia to advancing the peace and stability agenda and briefed the participants on the provisions of the “Crossroads of Peace” initiative of the Government of Armenia, emphasizing its role in fostering inclusive, non-discriminatory and equitable transport and trade connectivity in the South Caucasus."
The Deputy Foreign Minister touched upon the agreements reached in Washington on August 8 and the initialed peace agreement between Armenia and Azerbaijan. Robert Abisoghomonyan emphasized the pivotal agreement on the restoration of communications, grounded in the principles of sovereignty, territorial integrity and national jurisdiction and presented the TRIPP project as a key component of the “Crossroads of Peace” initiative.