Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել է Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խմբի նախարարական հանդիպմանը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խմբի նախարարական հանդիպմանը։
Իր խոսքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ աշխարհագրական սահմանափակումների պատճառով դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրները զրկվում են համաշխարհային առևտրին լիարժեք ինտեգրման, տնտեսության դիվեսիֆիկացման և ներդրումների գրավչության հնարավորություններից։
Անդրադարձ է կատարվել Ավազայի գործողությունների ծրագրին և ընդգծվել է դրա դերը՝ որպես բազմաշերտ մարտահրավերների հաղթահարման ճանապարհային քարտեզ։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը շեշտել է համապատասխան ֆինանսավորման, գործընկերության ամրապնդման և ենթակառուցվածքների զարգացման կարևորությունը։
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը վերահաստատել է Հայաստանի՝ խաղաղության և կայունության օրակարգի խթանմանն ուղղված հանձնառությունը և մասնակիցներին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի դրույթները՝ ընդգծելով դրա դերը Հարավային Կովկասում ներառական, ոչ խտրական և արդար տրանսպորտային ու առևտրային փոխկապակցվածության հաստատման գործում։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռքբերված համաձայնություններին, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրին: Ընդգծել է երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ազգային իրավազորության սկզբունքների հիման վրա հաղորդակցությունների գործարկման հարցում առանցքային համաձայնությունը և ներկայացրել TRIPP նախագծը՝ որպես «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կարևոր բաղադրիչ։

Замминистра ИД Армении принял участие в министерской встрече Группы развивающихся стран, не имеющих выхода к морю
Заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян в Нью-Йорке в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН принял участие в министерской встрече Группы развивающихся стран, не имеющих выхода к морю,.
Как сообщает Арменпресс, Министерство иностранных дел РА выступило с заявлением по этому поводу.
В своем выступлении заместитель министра иностранных дел РА отметил, что из-за географических ограничений развивающиеся страны, не имеющие выхода к морю, лишены возможностей для полноценной интеграции в мировую торговлю, экономической диверсификации и привлечения инвестиций.
Была упомянута Авазинская программа действий, подчеркнута ее роль как дорожной карты для преодоления многогранных вызовов. В этом контексте заместитель министра иностранных дел РА подчеркнул важность адекватного финансирования, укрепления партнерских отношений и развития инфраструктуры.
Роберт Абисогомонян подтвердил приверженность Армении продвижению повестки мира и стабильности и представил участникам положения программы правительства РА «Перекрёсток мира», подчеркнув её роль в установлении инклюзивных, недискриминационных и справедливых транспортных и торговых связей на Южном Кавказе. Замминистра сослался на соглашения, достигнутые в Вашингтоне 8 августа, а также на мирное соглашение, подписанное между Арменией и Азербайджаном. Он подчеркнул ключевое значение соглашения об эксплуатации коммуникаций, основанного на принципах суверенитета, территориальной целостности и национальной юрисдикции государств, и представил проект TRIPP как важный компонент программы «Перекрёсток мира».