ՔՈԱՖ-ը գալիս է Սյունիք. Հովնանյան հիմնադրամի աջակցությամբ մեկնարկում է անգլերենի ուսուցիչների մենթորության ծրագիր
«Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը (ՔՈԱՖ) ընդլայնում է համայնքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի աշխարհագրությունը՝ հայտարարելով իր գործունեության մեկնարկը Սյունիքի մարզում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը։
Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի կողմից տրամադրված 80,000 ԱՄՆ դոլար աջակցության շնորհիվ ՔՈԱՖ-ը Սյունիքում սկսում է իր առաջին կրթական նախաձեռնությունը՝ «Անգլերենի ուսուցիչների հզորացում․ մենթորության ծրագիր»-ը։ Այն իրականացվելու է Գորիսի ու հարակից բնակավայրերի անգլերենի ուսուցիչների համար 2025 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2026 թվականի հունիս։
Մենթորության այս ծրագիրը Սյունիքում ՔՈԱՖ-ի ներկայության կարևոր սկիզբ է. առաջիկա տարիներին հիմնադրամը, ՀՀ Կառավարության և ԵՄ աջակցությամբ, երկու նոր ՍՄԱՐԹ կենտրոն կբացի Գորիս ու Կապան քաղաքներում։
Կրթական ներուժի ամրապնդում Սյունիքում
Այս նախաձեռնության միջոցով ՔՈԱՖ-ը նպատակ ունի լրացնելու ուսուցիչների վերապատրաստման կարևոր բացերը և աջակցելու կրթական նոր չափորոշիչների ներդրմանը։ Հիմնվելով ավելի քան 20-ամյա փորձի վրա՝ ՔՈԱՖ-ը վերջին տարիներին մշակել է անգլերենի դասագրքեր յոթ տարբեր դասարանների համար, որոնք հաղթել են ԿԳՄՍ նախարարության բաց մրցույթում և երաշխավորվել հանրակրթական դպրոցներում կիրառության համար։ Այսօր հանրապետության ավելի քան 600 դպրոցում անգլերեն դասավանդվում է ՔՈԱՖ-ի ստեղծած դասագրքերով։
Նոր ծրագիրը կներառի․
● անգլերենի եռամսյա արագացված դասընթաց ուսուցիչների համար,
● յոթ մենթորի վերապատրաստում Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դասախոսական կազմի կողմից,
● մենթոր–մենթի համագործակցություն՝ ներառյալ դասալսումներ, քննարկումներ և համատեղ դասավանդում,
● ամփոփիչ համաժողով, որի ընթացքում ուսուցիչները կներկայացնեն ծրագրի ընթացաքում իրենց ունեցած ձեռքբերումները, կկիսվեն փորձով և նորարարական մեթոդներով։
Ծրագիրը կխթանի հանրակրթական դպրոցների 14 ուսուցչի մասնագիտական կարողությունների զարգացումը՝ ուղղակիորեն ազդելով նաև հարյուրավոր աշակերտների ուսումնառության որակի բարձրացմանը։ Նրանց մեծ մասն, ի դեպ, արդեն իսկ կիրառում է ՔՈԱՖ-ի անգլերենի դասագրքերը։
Գործընկերություն՝ իրական արդյունքով
«Հովնանյան հիմնադրամի աջակցությամբ մենք հնարավորություն ունենք մեր հաջողված անգլերենի ծրագրերը բերելու Հայաստանի նոր մարզ՝ միաժամանակ ամրապնդելով ուսուցիչների մասնագիտական կարողությունները և ստեղծելով ավելի լայն ուսումնական հնարավորություններ աշակերտների համար»,– նշել է ՔՈԱՖ գործադիր տնօրեն Լիանա Ղալթաղչյանը։ «Սա մեր առաջին քայլն է Սյունիքում և կարևոր նախադրյալ այն լայնածավալ փոփոխությունների, որոնք սպասվում են առաջիկա տարիներին»։
ՍՄԱՐԹ Սյունիք. կրթության ու ստեղծարարության նոր կենտրոններ
ՔՈԱՖ-ը նախատեսում է այս ծրագրին զուգահեռ Սյունիքում հանդես գալ նոր ձեռնարկներով, որոնք միասին կծառայեն որպես կամուրջ տարածաշրջանում ավելի լայնածավալ նախաձեռնությունների իրականացման ուղղությամբ։ Եվրամիության հովանավորությամբ և ՀՀ կառավարության աջակցությամբ ՔՈԱՖ-ը երկու նոր ՍՄԱՐԹ կենտրոն կբացի Գորիս և Կապան քաղաքներում։ Այս նորարարական կենտրոնները կդառնան համաշխարհային մակարդակի արտադպրոցական կրթության, ստեղծարար ծրագրերի և համայնքային ներգրավվածության հարթակներ՝ Հայաստանի հարավային գյուղերը կապելով ավելի լայն հնարավորությունների հետ։
«Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամի նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի գյուղական բնակչության կյանքի որակը՝ կենտրոնանալով մասնավորապես երեխաներին և երիտասարդներին վերաբերող ծրագրերի ու կարիքների վրա: ՔՈԱՖ-ի զարգացման թիրախային ոլորտներն են կրթությունը, առողջապահությունը, ինչպես նաև սոցիալական և տնտեսական զարգացումը: ՔՈԱՖ-ը մեկնարկել է իր ծրագրերը 2004թ.-ին՝ սկսելով մեկ գյուղից և ընդլայնվելով Հայաստանում ու Արցախում՝ 82+ համայնքներում՝ ներդնելով ավելի քան 70 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 100,000-ից ավել գյուղաբնակ շահառուների համար:

COAF приходит в Сюник: при содействии Фонда Овнаняна запущена программа наставничества для преподавателей английского языка
Благотворительный фонд “Дети Армении” (COAF) расширяет географию своих программ развития общин, объявляя о начале деятельности в Сюникской области.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Фонде “Дети Армении”.
Благодаря помощи в размере 80 000 долларов США, предоставленной Фондом семьи О. Овнанян, COAF запускает в Сюнике свою первую образовательную инициативу “Расширение возможностей преподавателей английского языка: программа наставничества”. Она предначначена преподавателям английского языка в Горисе и соседних населённых пунктах, будет действовать с сентября 2025 года по июнь 2026 года.
Программа наставничества - важный старт присутствия COAF в Сюнике. В ближайшие годы фонд при поддержке правительства Республики Армения и ЕС откроет два новых центра SMART в городах Горис и Капан.
Укрепление образовательного потенциала в Сюнике
В рамках этой инициативы COAF стремится восполнить важные пробелы в подготовке преподавателей и поддержать внедрение новых образовательных стандартов. Опираясь на более чем 20-летний опыт, COAF в последние годы разработал учебники английского языка для семи классов, которые выиграли открытый конкурс Министерства образования, науки и технологий и были рекомендованы для использования в общеобразовательных школах. Сегодня английский язык преподаётся более чем в 600 школах по всей стране по учебникам, разработанным COAF.
Новая программа содержит:
●        трехмесячный ускоренный курс английского языка для преподавателей
●        обучение семи наставников преподавателями Американского университета Армении
●        сотрудничество наставника и воспитанника, включая лекции, дискуссии и совместное преподавание
●        заключительную конференцию, на которой учителя представят свои достижения за время программы, поделятся опытом и инновационными методами.
Программа будет способствовать развитию профессиональных навыков 14 учителей общеобразовательных школ, что напрямую повлияет на повышение качества обучения сотен учащихся. Кстати, большинство из них уже используют учебники английского языка COAF.
Партнёрство с реальными результатами
“Благодаря поддержке Фонда Овнаняна у нас есть возможность внедрить наши успешные программы обучения английскому языку в новый регион Армении, одновременно укрепляя профессиональный потенциал учителей и создавая более широкие возможности для обучения учащихся”, - отметила Лиана Галтахчян, исполнительный директор COAF. Это наш первый шаг в Сюнике и важная предпосылка для масштабных изменений, которые ожидаются в ближайшие годы”.
SMART Сюник: Новые центры образования и творчества
COAF планирует параллельно с этой программой запустить в Сюнике новые инициативы, которые в совокупности станут мостом к реализации более масштабных инициатив в регионе. При спонсорской поддержке Европейского союза и правительства Республики Армения COAF откроет два новых центра SMART в городах Горис и Капан. Эти инновационные центры станут площадками для внешкольного образования мирового уровня, творческих программ и взаимодействия с местным сообществом, открывая новые возможности для деревень на юге Армении.
О Благотворительном фонде “Дети Армении”
Благотворительный фонд “Дети Армении” стремится улучшить качество жизни сельского населения Армении, уделяя особое внимание программам и потребностям, связанным с детьми и молодежью. Цели развития COAF включают образование, здравоохранение, а также социально-экономическое развитие. COAF запустил свои первые программы в 2004 году, начав с одного села и расширив их до более чем 82 общин в Армении и Арцахе, инвестировав более 70 миллионов долларов в поддержку более 100 000 сельских бенефициаров.