Կառավարությունը հաստատեց 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը. նշվեցին առանցքային թիրախները
Կառավարությունը սեպտեմբերի 25-ի նիստում հաստատեց «Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը նշեց, որ բյուջեն համահունչ է Կառավարության ծրագրի առաջնահերթություններին և ներառում է սոցիալական, կրթական, առողջապահական, տնտեսական և ենթակառուցվածքային կարևոր նախաձեռնություններ։
Նախարարը ներկայացրեց 2026 թվականի մի շարք առանցքային թիրախները.
Առողջապահություն. կգործարկվի համապարփակ առողջապահական ապահովագրության համակարգ
Կրթություն. «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի համար նախատեսվել է 4.9 միլիարդ դրամ՝ նախագծման, կառուցման և միջազգային խորհրդատվական ծառայությունների համար,
Աշխատավարձեր. ուսուցիչների և մանկավարժական աշխատողների աշխատավարձերը կբարձրանան ատեստավորման արդյունքում
Կրթական ենթակառուցվածքներ. կշարունակվի դպրոցների և մանկապարտեզների կառուցումը, հիմնանորոգումը և անհրաժեշտ սարքավորումներով հագեցումը
Ճանապարհային ենթակառուցվածքներ. միջպետական, հանրապետական և մարզային նշանակության ճանապարհների ու տրանսպորտային օբյեկտների նորոգման և պահպանման համար նախատեսվում է 66.2 միլիարդ դրամ
Ջրային տնտեսություն. կշարունակվեն ջրամբարաշինության ծրագրերը՝ ջրային ռեսուրսների ավելացման և հոսքերի կառավարման արդյունավետության բարձրացման նպատակով։
Հովհաննիսյանը նշեց, որ այս միջոցառումները միտված են տնտեսական աճին, սոցիալական բարելավումներին և ենթակառուցվածքային զարգացմանը։

Правительство Армении одобрило проект госбюджета на 2026 год: отмечены основные цели
Правительство Армении на заседании 25 сентября одобрило проект закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год». Как сообщает Арменпресс, министр финансов Ваге Ованнисян отметил, что бюджет соответствует приоритетам программы правительства и включает важные социальные, образовательные, здравоохранительные, экономические и инфраструктурные инициативы.
Министр представил ряд ключевых целей на 2026 год.
Здравоохранение: Будет запущена комплексная система медицинского страхования.
Образование: Выделено 4,9 млрд драмов на проектирование, строительство и международные консалтинговые услуги по проекту «Академический городок».
Заработная плата: Заработная плата учителей и педагогических работников увеличится по результатам аттестации.
Образовательная инфраструктура: Продолжится строительство, ремонт и оснащение школ и детских садов.
Дорожная инфраструктура: На ремонт и содержание межгосударственных, республиканских и региональных дорог и транспортных сооружений запланировано 66,2 млрд драмов.
Водное хозяйство: Программы строительства водохранилищ продолжат способствовать увеличению водных ресурсов и повышению эффективности управления потоками.
Ованнисян отметил, что эти меры направлены на экономический рост, социальные улучшения и развитие инфраструктуры.