Հայաստանի նպատակն է դառնալ տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կենտրոն. Վահագն Խաչատուրյան
Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Մերիդիան միջազգային կենտրոնում անցկացված միջոցառմանը, որը նվիրված էր արհեստական բանականության և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման ուղղություններին։
Միջոցառման շրջանակում նախագահ Խաչատուրյանը հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի և Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի առանձնահատկությունները։ Նա ընդգծել է օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրման պատմական նշանակությունը՝ այն համարելով մեր երկրի անվտանգության, կայունության և տնտեսական զարգացման համար կարևոր քայլ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նախագահը հատուկ ուշադրություն է հրավիրել նաև նույն օրը ստորագրված Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցության հուշագրերի վրա՝ ընդգծելով, որ դրանք նոր դարաշրջան են բացում երկու երկրների միջև բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարության ոլորտում համագործակցության համար։
Ելույթում Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանը հետևողականորեն շարժվում է բարձր տեխնոլոգիական և թվային զարգացման ուղիով՝ ձևավորելով մրցունակ միջավայր ներդրումների համար։ Նա ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման առանձնահատկությունները և նորարարական նախագծերում ներդրումների լայն հնարավորությունները։
Նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի նպատակն է դառնալ տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կենտրոն, որտեղ արհեստական բանականության և թվային լուծումների կիրառումը կնպաստի ոչ միայն տնտեսական աճին, այլև հասարակության կյանքի որակի բարելավմանը։

Цель Армении — стать региональным технологическим центром: президент
Находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял участие в состоявшемся в Международном центре «Меридиан» мероприятии, посвященном направлениям развития искусственного интеллекта и сферы высоких технологий.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в рамках мероприятия Ваагн Хачатурян выступил с речью, представив особенности Армении и нашего региона. Он подчеркнул историческое значение парафирования мирного договора между Арменией и Азербайджаном, назвав это важным шагом для безопасности, стабильности и экономического развития нашей страны.
Президент также обратил особое внимание на подписанные в тот же день армяно-американские меморандумы о сотрудничестве, подчеркнув, что они открывают новую эру для взаимодействия двух стран в сфере высоких технологий и инноваций.
Ваагн Хачатурян подчеркнул, что Армения последовательно движется по пути высокотехнологичного и цифрового развития, формируя конкурентоспособную среду для инвестиций. Он представил особенности экономического развития нашей страны и широкие возможности для инвестиций в инновационные проекты.
По словам президента, цель Армении — стать региональным технологическим центром, где применение искусственного интеллекта и цифровых решений будет способствовать не только экономическому росту, но и повышению качества жизни общества.