Սաուդյան Արաբիան Եմենին 368 մլն դոլարի տնտեսական օգնություն է տրամադրել
Սաուդյան Արաբիան Եմենի կառավարությանը տրամադրել է 1.38 միլիարդ սաուդյան ռիալի (368 միլիոն դոլար) նոր տնտեսական օգնության փաթեթ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Ֆինանսավորումը տրամադրվում է Եմենի զարգացման և վերակառուցման Սաուդյան ծրագրի միջոցով։ Հատկացված միջոցները կուղղվեն պետական ​​բյուջեին, նավթամթերքի մատակարարմանը և կփակեն Ադեն քաղաքում սաուդյան թագաժառանգ Մուհամմեդ բին Սալմանի անվան հիվանդանոցի շահագործման ծախսերը։
2014 թվականի օգոստոսից ի վեր Եմենում շարունակվում է կառավարական ուժերի և «Անսար Ալլահ» շարժման հութի ապստամբների միջև հակամարտությունը։ Այն իր ամենաակտիվ փուլին հասավ 2015 թվականի մարտին, երբ Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան միացավ հակամարտությանը։
Եմենում քաղաքացիական պատերազմը հանգեցրել է աննախադեպ մարդասիրական աղետի։ ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ ավելի քան 24 միլիոն եմենցի, կամ երկրի բնակչության մոտավորապես 80%-ը, մարդասիրական օգնության կարիք ունի, իսկ ներքին տեղահանված անձանց թիվը գերազանցում է 4 միլիոնը։

Саудовская Аравия выделит Йемену помощь в размере $368 миллионов
Саудовская Аравия выделит правительству Йемена новый пакет экономической помощи в размере 1,38 млрд саудовских риялов ($368 млн долларов). Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел Саудовской Аравии.
Финансирование предоставляется через Саудовскую программу развития и реконструкции Йемена. Выделенные средства пойдут в государственный бюджет, на поставки нефтепродуктов и покроют расходы на эксплуатацию больницы наследного принца Саудовской Аравии Мухаммеда бен Салмана в городе Аден.
С августа 2014 года Йемен охвачен конфликтом между правительственными войсками и повстанцами-хуситами из движения “Ансар Аллах”. Пик конфликта пришелся на март 2015 года, когда к конфликту присоединилась коалиция во главе с Саудовской Аравией.
Гражданская война в Йемене привела к беспрецедентной гуманитарной катастрофе. По данным ООН, более 24 миллионов йеменцев, или примерно 80% населения страны, нуждаются в гуманитарной помощи, а число внутренне перемещенных лиц превышает 4 миллиона человек.
За последние годы Саудовская Аравия предоставила Йемену несколько миллиардов долларов в виде помощи и депозитов.