«Թալիբան»-ն արգելել է կանանց հեղինակած գրքերն Աֆղանստանի համալսարաններում
Աֆղանստանում իշխող «Թալիբան»-ի կառավարությունը երկրի համալսարաններում արգելել է կանանց կողմից գրված գրքերով ուսուցումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն՝ հավելելով, որ արգելվել է նաև մարդու իրավունքների և սեռական ոտնձգությունների հետ կապված առարկաների դասավանդումը։
Կանանց հեղինակած շուրջ 140 գիրք, որոնց թվում է, օրինակ, «Անվտանգությունը քիմիական լաբորատորիայում» վերնագրով գիրքը, հայտնվել է այն 680 գրքերի շարքում, որոնք համարվել են «մտահոգիչ», քանի որ այնտեղ արտահայտված մտքերը «դեմ են շարիաթին և թալիբների քաղաքականությանը»։
Բացի այդ, համալսարաններին ասվել է, որ իրենց այլևս թույլատրված չէ դասավանդել 18 առարկա, քանի որ, թալիբների պաշտոնյաներից մեկի խոսքով, դրանք «հակասում են շարիաթի սկզբունքներին և համակարգի քաղաքականությանը»։
Օրերս «Թալիբան»-ի գերագույն առաջնորդի հրամանով Աֆղանստանի առնվազն 10 նահանգներում արգելվել է օպտիկամանրաթելային ինտերնետը. պաշտոնյաների խոսքով՝ այդ քայլը ձեռնարկվել է անբարոյականությունը կանխելու նպատակով։
BBC-ն նշում է, որ չնայած այս կանոններն ազդեցություն են ունեցել կյանքի բազմաթիվ ասպեկտների վրա, սակայն հատկապես տուժել են կանայք և աղջիկները. նրանց արգելվում է կրթություն ստանալ վեցերորդ դասարանից հետո, իսկ ուսուցումը շարունակելու նրանց վերջին հնարավորություններից մեկը՝ մանկաբարձության դասընթացները, փակվել են 2024 թվականի վերջին։
«Թալիբան»-ն Աֆղանստանում իշխանության է վերադարձել 4 տարի առաջ՝ 2021 թ. օգոստոսին, տապալելով ԱՄՆ-ի աջակցությունը վայելող իսլամական հանրապետությունը։ Նրանց վերադարձից հետո ամերիկյան և ՆԱՏՕ-ի ուժերը դուրս են եկել Աֆղանստանից։

Books written by women banned in Afghan universities
The Taliban government has removed books written by women from the university teaching system in Afghanistan as part of a new ban which has also outlawed the teaching of human rights and sexual harassment, the BBC reported.
Some 140 books by women - including titles like "Safety in the Chemical Laboratory" - were among 680 books found to be of "concern" due to "anti-Sharia and Taliban policies,” the BBC quoted a Taliban official as saying.
The universities were further told they were no longer allowed to teach 18 subjects, with a Taliban official saying they were "in conflict with the principles of Sharia and the system's policy".
The decree is the latest in a series of restrictions which the Taliban have brought in since returning to power four years ago.
Just this week, fibre-optic internet was banned in at least 10 provinces on the orders of the Taliban's supreme leader in a move officials said was to prevent immorality, according to the BBC.
The Taliban government has said it respects women's rights in accordance with their interpretation of Afghan culture and Islamic law.