«Թալիբան»-ն արգելել է կանանց հեղինակած գրքերն Աֆղանստանի համալսարաններում
Աֆղանստանում իշխող «Թալիբան»-ի կառավարությունը երկրի համալսարաններում արգելել է կանանց կողմից գրված գրքերով ուսուցումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն՝ հավելելով, որ արգելվել է նաև մարդու իրավունքների և սեռական ոտնձգությունների հետ կապված առարկաների դասավանդումը։
Կանանց հեղինակած շուրջ 140 գիրք, որոնց թվում է, օրինակ, «Անվտանգությունը քիմիական լաբորատորիայում» վերնագրով գիրքը, հայտնվել է այն 680 գրքերի շարքում, որոնք համարվել են «մտահոգիչ», քանի որ այնտեղ արտահայտված մտքերը «դեմ են շարիաթին և թալիբների քաղաքականությանը»։
Բացի այդ, համալսարաններին ասվել է, որ իրենց այլևս թույլատրված չէ դասավանդել 18 առարկա, քանի որ, թալիբների պաշտոնյաներից մեկի խոսքով, դրանք «հակասում են շարիաթի սկզբունքներին և համակարգի քաղաքականությանը»։
Օրերս «Թալիբան»-ի գերագույն առաջնորդի հրամանով Աֆղանստանի առնվազն 10 նահանգներում արգելվել է օպտիկամանրաթելային ինտերնետը. պաշտոնյաների խոսքով՝ այդ քայլը ձեռնարկվել է անբարոյականությունը կանխելու նպատակով։
BBC-ն նշում է, որ չնայած այս կանոններն ազդեցություն են ունեցել կյանքի բազմաթիվ ասպեկտների վրա, սակայն հատկապես տուժել են կանայք և աղջիկները. նրանց արգելվում է կրթություն ստանալ վեցերորդ դասարանից հետո, իսկ ուսուցումը շարունակելու նրանց վերջին հնարավորություններից մեկը՝ մանկաբարձության դասընթացները, փակվել են 2024 թվականի վերջին։
«Թալիբան»-ն Աֆղանստանում իշխանության է վերադարձել 4 տարի առաջ՝ 2021 թ. օգոստոսին, տապալելով ԱՄՆ-ի աջակցությունը վայելող իսլամական հանրապետությունը։ Նրանց վերադարձից հետո ամերիկյան և ՆԱՏՕ-ի ուժերը դուրս են եկել Աֆղանստանից։

Движение “Талибан” запретило в афганских университетах книги, авторы которых - женщины
Правительство “Талибан” в университетах Афганистана запретило преподавание по книгам, написанным женщинами. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC, добавив, что запрещено и преподавание предметов, связанных с правами человека и сексуальными домогательствами.
Около 140 книг, написанных женщинами, включая, к слову “Безопасность в химической лаборатории”, оказались среди 680 книг, которые были признаны “вызывающими беспокойство”, поскольку изложенные в них идеи “противоречат шариату и политике Талибана”.
Верховный лидер “Талибана” недавно запретил оптоволоконный интернет как минимум в 10 провинциях Афганистана в попытке обуздать “безнравственность”.
BBC отмечает, что, хотя эти правила затронули многие аспекты жизни, особенно пострадали женщины и девочки: им запрещено учиться после шестого класса, а одна из последних возможностей продолжить образование - курсы акушерства, были закрыты в конце 2024 года.
“Талибан” вернулся к власти в Афганистане четыре года назад, в августе 2021 года, свергнув поддерживаемую США Исламскую Республику. После их возвращения войска США и НАТО были выведены из Афганистана.