«Երևանյան բեսթսելեր». «Մարդասպանի վերադարձը» առաջատար. թարգմանական. օգոստոս, 2025
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է թարգմանական գեղարվեստական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը: Տասնյակը ներկայացվում է օգոստոսի վաճառքների հիման վրա:
Մայք Օմերի «Մարդասպանի վերադարձը» առաջին տեղում է։ Արյան ծարավը խելագարեցնում է, մոլորեցնում, ստիպում դուրս գալ որսի: Իսկ ի՞նչ, եթե արյան ծարավով տարված մեկը հանդիպի սերիական մարդասպանի, որը նույնպես ունի ծարավ… որսի ծարավ։ Չիկագոյի փոքրիկ եկեղեցիներից մեկի հովվի աղջիկը հայտնաբերվում է սպանված։ Մարդասպանը գործել է նախապես ծրագրված կերպով, պլանավորել է սպանությունը, բայց թույլ տվել սխալներ: Քրեական հոգեբան Զոի Բենթլին և ՀԴԲ-ի գործակալ Թեյթում Գրեյը նորից դեպքի վայրում են և նրանք անում են  իրենց սեփական որսը՝ վերջապես գտնելու Զոիի անցյալից եկող սարսափելի ուրվականին՝ Ռոդ Գլովեր անունով սերիական մարդասպանին։ Զոի Բենթլիի և Թեյթում Գրեյի հետաքննության մասին այս վերջին գիրքը  իսկական էմոցիոնալ ճոճանակ է, որը թույլ չի տա ընթերցողին գեթ մեկ րոպե կտրվել ընթերցանությունից։
Քրիս Յուանի «Աղջկա որսը» երկրորդ տեղում է։ Մեն կղզու լեգենդար մոտոցիկլավարի որդին՝ Ռոբը վթարի է ենթարկվում։ Հիվանդանոցում ամեն ինչ ներկայացվում է որպես դժբախտ պատահար, բայց, իրականում, տղան, իր կամքից անկախ ներքաշվել է մութ պատմության մեջ։ Ռոբը կարող էր հարցեր չտալ և մնալով հիվանդանոցում՝ ապաքինվել, բայց նա որոշում է գնալ վթարի հետքերով՝ վտանգելով կյանքը՝ և արդյունքում նաև բացահայտելով դառը ճշմարտությունը, որը թաքցնում էր իր ընտանիքը։
Դեն Բրաունի «Դա Վինչիի ծածկագիրը» երրորդ տեղում է։ «Դա Վինչիի ծածկագիրը» Դեն Բրաունի վիպաշարի երրորդ վեպն է։ Այս անգամ ևս խորհրդանշանագետ հերոսը իր մասնագիտական ողջ ներուժը ներդնելու է՝ բացահայտելու Լուվրի խնամակալներից մեկի արտասովոր սպանությունը։ Վեպում, սյուժեի զարգացմանը զուգընթաց, ընթերցողը անընդհատ կտեղափոխվի անցյալ՝ ծանոթանալով Քրիստոսի կյանքի որոշ դրվագների և Դա Վինչիի ստեղծագործությունների՝ հեղինակի առաջարկած մեկնաբանմանը։
Տոշիկազու Կավագուչիի «Նախքան սուրճը կսառի» չորրորդ տեղում է։  Տոկիոյի մի գողտրիկ սրճարան, որտեղ անչափ համեղ սուրճ են մատուցում, իր այցելուներին հնարավորություն է տալիս վերադառնալ անցյալ։ Սրճարանն ունի իր կանոնները, որոնցից ամենախիստն այսպիսին է. «Պետք է խմես սուրճը նախքան այն կսառի», որպեսզի ճիշտ ժամանակին վերադառնաս ներկա, այլապես...
Հինգերորդ տեղում է Էլիզաբեթ Գիլբերթի «Ուտել, աղոթել, սիրել» գիրքը։ Ամերիկուհի գրող Էլիզաբեթ Գիլբերթի հուշագրություններն ամփոփող «Ուտել, աղոթել, սիրել» գիրքը կանացի ուխտագնացություն է, զգայական հաճույքի, հոգևոր լուսավորման ու կենսական Ներդաշնակության փնտրտուք Իտալիայի, Հնդկաստանի ու Ինդոնեզիայի մշակութային ոլորաններում։ Սրամտությամբ, ինքնահեգնանքով, ազատագրության մղումով լի այս երաշխարհային ճամփորդությունը կենտրոնացնում է ընթերցողի ուշադրությունը էականի վրա, շեղում անկարևորից, ձևակերպում պոստֆեմինիստական աշխարհում ապրող ու առաջին հայացքից երջանիկ կյանք վարելու բոլոր նախադրյալներն ունեցող կնոջ խնդիրը, օրակարգ բերում հարցեր, որոնց շուրջ քանիցս մտորելու անհրաժեշտություն կա, ու առաջարկում դասեր, որոնք միանգամայն փոխադրելի են ժամանակի ու տարածության մեջ։ Թարգմանիչ՝ Լիլիթ Հայրապետյան։
Ֆրիդա Մըքֆեդենի «Նա հետևում է քեզ» գիրքը վեցերորդ տեղում է։
Հեղինակը պատմում է, որ հերոսուհին՝ Միլին, աշխատանքը կորցնելուց հետո նույնիսկ ապրելու տեղ չունի և ստիպված է քնել իր հին մեքենայի մեջ։ Երիտասարդ աղջկա անցյալը հաշվի առնելով` գործատուները չեն շտապում աշխատանքի վերցնել նրան։ Բայց մի օր նա անսպասելի զանգ է ստանում։ Քաղաքի լավագույն թաղամասում գտնվող մի շքեղ առանձնատանը նրան սպասուհու աշխատանք են առաջարկում և հրավիրում ապրել այնտեղ…
Աննա Ջեյնի «Երկրպագուն» գիրքը յոթերորդ տեղում է։ Անգելինա Լանսկայային ամեն օր ծաղիկներ են ուղարկում: Ծաղիկները միշտ զույգ թվով են: Անգելինան գաղափար անգամ չունի, թե ով է ուղարկում դրանք: Խորհրդավոր երկրպագուն փորձում է խենթացնել աղջկան, խաղում է նրա հետ, անընդհատ վախի մեջ պահում ու կախվածություն առաջացնում: Երկրպագուն լավ գիտի, թե ոնց Անգելինային իր թակարդը գցի: Անգելինա Լանսկայան՝ հոգեբանության ֆակուլտետի ուսանողուհին, առաջին հայացքից անմեղ հրեշտակ է թվում, բայց այդ անմեղության տակ շատ գաղտնիքներ կան թաքնված: Նա չի հիշում մանկությունը, գիշերները տանջվում է մղձավանջներից ու անընդհատ պայքարի մեջ է իր ներսի դևի հետ: Անգելինան իդեալական թեկնածու է «Լեգեոն» անունով փակ ակումբի համար: Բայց ու՞մ դերում: Զոհի՞, թե՞ մարդասպանի: Սե՞ր, թե՞ մահ: Ի՞նչն է հաղթելու: Արյունոտ խաղադրույքները արված են:
Աննա Ջեյնի «Կոտրված սիրտը» ութերորդ տեղում է։ Ես ամեն օր տեսնում եմ նրան դիմացի տան պատուհանից: Նա իմ նոր դպրոցի ամենաուժեղ տղան է: Գեղեցիկ, վտանգավոր և միայնակ տղան, ում համար բոլորը խենթանում են, իսկ նա ինձ չի էլ նկատում: Մի անգամ նա փրկեց ինձ դասընկերուհիներիցս, ովքեր որոշել էին իմ կյանքը դժոխքի վերածել: Բոլորի մոտ հայտարարեց, որ ես իր ընկերուհին եմ և գողացավ իմ առաջին համբույրը: Այժմ ոչ ոք չի համարձակվում ինձ վիրավորել, քանի որ չեն ուզում նրա հետ որևէ գործ ունենալ: Փոխարենը ես պետք է կատարեմ նրա յուրաքանչյուր ցանկությունը: Ես նրան տանել չեմ կարողանում, բայց ստիպված եմ ենթարկվել, եթե ուզում եմ դպրոցը առանց խնդիրների ավարտել: Ու՞մ սիրտն է կոտրվելու: Ի՞մ, թե՞ նրա:
Մայք Օմերի «Զոհի աչքերով» գիրքն իններորդ տեղում է։ Քրեական հոգեբան Զոի Բենթլին և ՀԴԲ գործակալ Թեյթում Գրեյը պետք է բացահայտեն հերթական սերիական մարդասպանին, որը բավականաչափ խելացի և մտածված է գործում՝ չթողնելով ոչ մի հետք։ Սակայն Բենթլիից թաքնվել չի հաջողվի․ այս անգամ նա կտեսնի ողջ պատկերը զոհի աչքերով, իսկ Գրեյը, նայելով նրա աչքերին, կգտնի մարդասպանին։
Էլիֆ Շաֆաքի «Սիրո քառասուն կանոնները», որը նրա ամենահայտնի խորհրդանշական վեպերից է, տասներորդ տեղում է։ Վեպի հիմքում Ռումիի և նրա ուսուցիչ Շամս Թավրիզեցու ընկերության պատմությունն է։ Գրողը դիմել է պոստմոդեռնիստական վեպի հնարքներից մեկին՝ Ռումիի ու Շամսի պատմությանը անդրադառնալով մերօրյա կյանքի պրիզմայով։ Վեպ վեպի մեջ հնարքի միջոցով գրողը թվարկում է սիրո քառասուն խորհրդանշական կանոնները և ցույց տալիս, որ սերը, լինի տասներեքերորդ թե քսանմեկերորդ դարում, փոխակերպվում է, բայց երբեք չի փոխվում, բազմազան է ու հարատև։

“Ереванский бестселлер”: лидирует “Возвращение убийцы”: переводы, август, 2025
Авторский проект “Ереванский бестселлер” информационного агентства “Арменпресс” представляет лучшую десятку переведенных художественных произведений этой недели. Данные списка составлены по итогам продаж за август.
На первом месте “Возвращение убийцы” Майка Омера. Жажда крови сводит с ума, сбивает с толку и заставляет отправиться на охоту. А что, если кто-то, одержимый жаждой крови, столкнется с серийным убийцей, у которого тоже есть жажда... жажда охоты? Дочь пастора небольшой чикагской церкви найдена убитой. Убийца действовал преднамеренно, спланировал убийство, но допустил ошибки. Криминалист Зои Бентли и агент ФБР Татум Грей снова на месте преступления, и они отправляются на собственную охоту, чтобы наконец найти ужасающего призрака из прошлого Зои - серийного убийцу по имени Род Гловер. Эта новая книга о расследовании Зои Бентли и Татума Грея - настоящий эмоциональный всплеск, который не позволит читателю оторваться от чтения ни на минуту.
На втором месте книга Криса Юаня “Охота на девушку”. Роб, сын легендарного мотоциклиста с острова Мэн, попадает в автокатастрофу. В больнице все преподносится как несчастный случай, но на самом деле мальчик, помимо своей воли, оказывается втянутым в темную историю. Роб мог бы не задавать вопросов и остаться в больнице, чтобы выздороветь, но он решает пойти по следам аварии, рискуя своей жизнью и, как следствие, раскрывая горькую правду, которую скрывала его семья.
На третьем месте роман “Код да Винчи”Дэна Брауна. И в этот раз герой-символист приложит весь свой профессиональный потенциал, чтобы раскрыть убийство одного из смотрителей Лувра. По мере развития сюжета читатель постоянно будет перемещаться в прошлое, знакомясь с некоторыми эпизодами из жизни Христа и их интерпретацией самого автора.
Книга Тошикадзу Кавагути “Прежде чем кофе остынет” заняла четвертое место.  Уютное токийское кафе, где подают очень вкусный кофе, позволяет посетителям вернуться в прошлое. В кафе есть свои правила, и самое строгое из них: “Нужно выпить кофе, прежде чем он остынет, чтобы в нужное время вернуться в настоящее, иначе...
На пятом месте “Ешь, молись, люби” американской писательницы Элизабет Гилберт. В книге воспоминаний писательницы паломничество женщины, поиск чувственных наслаждений в культуре Италии, Индии и Индонезии, вдумчивого просветления и жизненной гармонии. Это путешествие по миру, наполненное остроумием, самоконтролем, стремлением к освобождению. Книга концентрирует внимание читателя на существенном, отвлекает от неважного, второстепенного. Она формулирует проблему женщины, живущей в постфеминистическом мире, и кажется, на первый взгляд, имеющей все предпосылки для счастливой жизни, поднимает вопросы, вокруг которых возникает необходимость размышлять, и предлагает решения, которые вполне переносимы во времени и в пространстве. Перевод: Лилит Айрапетян.
На шестом месте Фрида Макфадден с книгой “Он следит за тобой”. Это история о Милли, потерявшей работу. Она осталась без жилья и вынуждена ночевать в своей старой машине. Учитывая прошлое девушки, работодатели не спешат её брать на работу. Но однажды она получает неожиданный звонок. Ей предлагают работу горничной в роскошном особняке в лучшем районе города и приглашают жить там...
На седьмом месте книга Анны Джейн “Поклонник”. Ангелине Ланской каждый день присылают цветы, и всегда в четном количестве. Ангелина понятия не имеет, кто их посылает. Таинственный поклонник пытается свести девушку с ума, играет с ней, постоянно держит в страхе и вызывает привыкание. Поклонник хорошо знает, как заманить Ангелину в ловушку. Ангелина - студентка факультета психологии, на первый взгляд она кажется невинным ангелом, но за этой невинностью скрывается много тайн. Она не помнит своего детства, по ночам ее мучают кошмары, и она постоянно борется со своим внутренним демоном. Ангелина - идеальный кандидат для закрытого клуба под названием Легион. Но в чьей роли - жертвы или убийцы? Что же победит – любовь, или смерть? Кровавые ставки уже сделаны.
На восьмом месте книга Анны Джейн “Разбитое сердце” (Твое сердце будет разбито). Я вижу его каждый день в окне дома напротив. Он самый сильный мальчик в моей новой школе. Красивый, опасный и одинокий мальчик, по которому все сходят с ума, но он меня даже не замечает. Однажды он спас меня от одноклассников, которые решили превратить мою жизнь в ад. Он объявил всем, что я его девушка, и заслужил мой первый поцелуй. Теперь никто не смеет причинить мне боль, потому что не хочет иметь с ним ничего общего. Взамен я должна исполнять все его желания. Я его терпеть не могу, но должна подчиняться, если хочу закончить школу без проблем. И чье сердце будет разбито? Моё или его?
На девятом месте “Глазами жертвы” Майка Омера. Криминалист-психолог Зоуи Бентли и агент ФБР Татум Грей должны раскрыть еще одного серийного убийцу, который достаточно умен и вдумчив, чтобы не оставлять следов. Но от Бентли ему не спрятаться. На этот раз она видит всю картину глазами жертвы, а Грей, глядя ей в глаза, найдет этого убийцу.
И на десятом месте Элиф Шафак с романом “Сорок правил любви”. Это один из ее самых известных культовых романов. В основе романа лежит история дружбы Руми и ее учителя Шамса Тебризеци. Писательница прибегнула к одному из приемов постмодернистского романа, рассмотрев историю Руми и Шамса через призму современной жизни. Методом “роман в романе” Шафак перечисляет сорок символических правил любви и показывает, что любовь, будь то в тринадцатом или двадцать первом веке, трансформируется, но никогда не меняется, она разнообразна и долговечна.