Հավանական է, որ Գազայում զոհվածների իրական թիվը տասը անգամ գերազանցում է պաշտոնական տվյալները. ՄԱԿ
Գազայի հատվածում Իսրայելի գործողությունների հետևանքով զոհվածների իրական թիվը հնարավոր է, որ 10 անգամ գերազանցում է պաշտոնական տվյալները։ Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ զոհերի թիվը 65 հազար է, սակայն հավանական է, որ զոհվածների թիվը 680 հազար է։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին հայտարարել է օկուպացված պաղեստինյան տարածքներում ՄԱԿ մարդու իրավունքների հարցերով հատուկ զեկուցող Ֆրանչեսկա Ալբանեզեն։
«Գազայում զոհվածների թիվը 65 հազար է, որոնցից ավելի քան 75 տոկոսը կանայք և երեխաներ են: Իրականում մենք պետք է մտածենք 680 հազար թվի մասին, քանի որ սա այն թիվն է, որը որոշ գիտնականներ և հետազոտողներ համարում են Գազայում իրական զոհերի թիվը», - ասել է նա Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Ալբանեզեն նշել է, որ դժվար կլինի ապացուցել կամ հերքել այս թիվը, հատկապես, եթե հետաքննողներին և այլոց շարունակեն արգելել մուտք գործել օկուպացված պաղեստինյան տարածք։

Реальное число убитых в Газе палестинцев в 10 раз превышает официальные оценки: ООН
Реальное число палестинцев, убитых в секторе Газа в результате действий Израиля, в 10 раз превышает официальные оценки в 65 тыс. человек и составляет не менее 680 тыс. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявила спецдокладчик ООН по вопросу о положении в области прав человека на оккупированных палестинских территориях Франческа Альбанезе.
"65 тыс.- это число убитых палестинцев [в Газе], из которых более 75% составляют женщины и дети. На самом деле, нам необходимо задуматься о цифре в 680 тыс., поскольку именно это число некоторые ученые и исследователи считают реальным числом погибших в Газе", - сказала она на брифинге прессы в Женеве. Альбанезе отметила, что будет "трудно доказать или опровергнуть эту цифру, особенно если ведущим расследования и другим лицам по-прежнему будет запрещен въезд на оккупированную палестинскую территорию". "Если эта цифра подтвердится, то 380 тыс. из них - это дети в возрасте до пяти лет", - добавила она.