ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում վերընտրվել է Արսեն Բոբոխյանը
Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության նիստում ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում միաձայն վերընտրվել է պատմական գիտությունների դոկտոր Արսեն Բոբոխյանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արսեն Բոբոխյանն իր խոսքում նշել է, որ շարունակվելու են աշխատանքներն՝ ուղղված գիտական արդյունավետության բարձրացմանը, 2026թ. ատեստավորման նախապատրաստմանը, ինստիտուտի կարգավիճակի պահպանմանը, անխուսափելի փոփոխությունների դեպքում՝ ինստիտուտի դիրքերի շահավետ պահպանմանը։
«Մոտակա մի քանի տարիների գերխնդիրն է լինելու հնարավորինս պահպանել ինստիտուտի՝ տասնամյակներով ձևավորված ձեռքբերումներն ու ավանդույթները, ապա և փորձել զարգացնել դրանք՝ համապատասխանեցնելով ժամանակակից միջազգային գիտության չափանիշներին», - նշել է Արսեն Բոբոխյանը։
Արսեն Բոբոխյանը ծնվել է 1975 թվականին՝ Երևան քաղաքում: 1992-1997թվականներին սովորել է Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետում, 1997-1999 թվականներին եղել է ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ասպիրանտ։ 1999-2000 թվականներին սովորել է Մյունխենի համալսարանի Առաջավորասիական հնագիտության ինստիտուտում, 2001-2006 թվականներին՝ Գերմանիայի Թյուբինգենի համալսարանի Նախապատմության ինստիտուտում:
2000 թվականին ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտում պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն՝ ստանալով պատմական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան: 2006 թվականին Գերմանիայի Թյուբինգենի համալսարանի Նախապատմության ինստիտուտում ստացել է փիլիսոփայության դոկտորի կոչում: 2016 թվականին Երևանի պետական համալսարանում ստացել է դոցենտի կոչում: 2024 թվականին ստացել է պատմական գիտությունների դոկտորի աստիճան։
Արսեն Բոբոխյանի գիտական հետազոտությունների ոլորտներն են՝ առաջավորասիական և կովկասյան հնագիտություն, Հայկական լեռնաշխարհի բրոնզի և երկաթի դարերի հնագիտություն, մշակութային կապեր, փոխանակություն, կշռային համակարգեր, հնագույն կրոն և պաշտամունք, սրբազան լանդշաֆտ:
Արսեն Բոբոխյանը 273 գիտական հոդվածի, 12 գրքի հեղինակ է: Տիրապետում է հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն, թուրքերեն լեզուներին:
Նա 1998 թվականից մինչ օրս աշխատում է ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտում՝ կրտսեր գիտաշխատողից հասնելով մինչև ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնի: 2007 թվականից դասավանդում է Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետում, 2020 թվականից՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում, իսկ 2014-2021 թվականներին դասավանդել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գևորգեան Ճեմարանում։
2015-2017 թվականներին եղել է «Էջմիածին» հանդեսի գլխավոր խմբագիր, 2017-2024 թվականներին՝ «Լրաբեր հասարակական գիտությունների» հանդեսի խմբագրի տեղակալ, 2025 թվականից՝ գլխավոր խմբագիր, 2006-2025 թվականներին՝ «Aramazd, Armenian Journal of Near Eastern Studies, Oxford»-ի խմբագրի տեղակալ։ Խմբագրական խորհրդի անդամ է «Amirani, Journal of the International Caucasological Research Institute»-ում (Թիֆլիս – Մոնրեալ), «Studies in Caucasian Archaeology, Journal of Gori Historical-Ethnographical Museum»-ում (Գորի), «History, Archaeology, Ethnology, Journal of Samtskhe-Javakheti State University»-ում (Ախալցխա), «Polish Archaeology in the Mediterranean»-ում (Վարշավա)։
2010 թվականին եղել է ՀՀ ԳԱԱ, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության «Լավագույն գիտական աշխատանք» մրցույթի դրամաշնորհի դափնեկիր, ԱՊՀ «Հումանիտար Համագործակցության Միջազգային Խորհրդի» և «Հումանիտար Համագործակցության Միջազգային Հիմնադրամի» կազմակերպած երիտասարդ գիտնականների «Դեբյուտների համագործակցություն» մրցույթի առաջին մրցանակի դափնեկիր, 2017 թվականին արժանացել է ՀՀ Մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալի:

Арсен Бобохян переизбран директором Института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении
Доктор исторических наук Арсен Бобохян единогласно переизбран директором Института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении на заседании президиума НАН.
Как сообщает «Арменпресс», Арсен Бобохян в своем выступлении отметил, что продолжит работу по повышению научной эффективности, подготовке к сертификации в 2026 году, сохранению статуса института, а в случае неизбежных изменений – сохранению позиций института в прибыльном ключе.
«Главной задачей ближайших лет будет максимально сохранить достижения и традиции института, сформированные десятилетиями, и постараться их развивать, приводя в соответствие со стандартами современной мировой науки», – отметил Арсен Бобохян.
Арсен Бобохян родился в 1975 году в Ереване. В 1992–1997 годах учился на историческом факультете Ереванского государственного университета, в 1997–1999 годах – в аспирантуре Института археологии и этнографии НАН РА. В 1999–2000 годах – в Институте археологии Ближнего Востока Мюнхенского университета, в 2001–2006 годах – в Институте доисторических эпох Тюбингенского университета (Германия).
В 2000 году защитил докторскую диссертацию в Институте археологии и этнографии НАН РА, получив ученую степень кандидата исторических наук. В 2006 году получил ученую степень доктора философии в Институте доисторических эпох Тюбингенского университета (Германия). В 2016 году получил ученое звание доцента Ереванского государственного университета. В 2024 году получил ученую степень доктора исторических наук.
Научные направления исследований Арсена Бобохяна - археология Ближнего Востока и Кавказа, археология бронзового и железного веков Армянского нагорья, культурные связи, обмен, системы мер веса, древняя религия и культ, сакральный ландшафт.
Арсен Бобохян — автор 273 научных статей и 12 книг. Владеет армянским, русским, английским, немецким, французским и турецким языками.
С 1998 года работает в Институте археологии и этнографии Национальной академии наук Республики Армения, пройдя путь от младшего научного сотрудника до директора института. С 2007 года преподает на историческом факультете Ереванского государственного университета, с 2020 года — в Американском университете Армении, а с 2014 по 2021 год — в Духовной семинарии «Геворгян» Первопрестольного Святого Эчмиадзина. В 2015–2017 годах он был главным редактором журнала «Эчмиадзин», в 2017–2024 годах – заместителем редактора журнала «Вестник общественных наук», с 2025 года – главным редактором, в 2006–2025 годах – заместителем редактора журнала «Aramazd, Armenian Journal of Near Eastern Studies, Oxford». Он является членом редколлегии журналов «Amirani, Journal of the International Caucasological Research Institute» (Тбилиси – Монреаль), «Studies in Caucasian Archaeology, Journal of Gori Historical-Ethnographical Museum» (Гори), «History, Archaeology, Ethnology, Journal of Samtskhe-Javakheti State University (Ахалцихе), «Polish Archaeology in the Mediterranean»-ում  (Варшава). В 2010 году он стал лауреатом гранта конкурса «Лучшая научная работа» НАН РА, Всемирного армянского конгресса и Союза армян России, лауреатом первой премии конкурса молодых ученых «Сотрудничество дебютов», организованного «Международным советом по гуманитарному сотрудничеству» и «Международным фондом гуманитарного сотрудничества» государств-участников СНГ, а в 2017 году был награжден золотой медалью Министерства культуры РА.