Մուսա լեռան թանգարանի բացառիկ նյութերը թարգմանվել են մի քանի օտար լեզվով
Մուսա լեռան թանգարան այցելող օտարազգիներն այսուհետ կարող են դիմել QR կոդերի օգնությանն ու հայոց պատմության հիշարժան էջերին ծանոթանալ անգլերեն, ֆրանսերեն և ռուսերեն լեզուներով։
Փաստագրական նյութերը մի քանի լեզվով մատուցելու նախագիծն իրականացվել է Մուսա լեռան հերոսամարտի 110-ամյակի առթիվ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ QR կոդերը հանրությանը ներկայացվեցին սեպտեմբերի 12-ին։ Թարգմանություններն արվել են Անատոլ Ֆրանսի անվան ֆրանսիական միջազգային կրթահամալիրի աշակերտների ջանքերով։
Կրթահամալիրի տնօրեն Քրիստիան Շալը շեշտեց, որ նախագիծն իրականացնելիս համագործակցել են Երևանի Բենիամին Ժամկոչյանի անվան 119 ավագ դպրոցի աշակերտների և Հայոց ցեղասպանության  թանգարան-ինստիտուտի հետ։ «Հայոց պատմությունը պետք է լավ ճանաչեն ոչ միայն հայ, այլև օտարազգի աշակերտները։ Մեր նպատակներից մեկն էր առավել հասանելի դարձնել թանգարանն օտար այցելուներին, նպաստել աշակերտների՝ հաճախ թանգարան այցելելուն»,-նշեց նա՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր աջակիցներին։
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի խոսքով՝ մեկ դար է անցել Մուսա լեռան հերոսամարտից, սակայն հերոսական ոգին դեռ ապրում է բոլորի մեջ։ «Սա դիմադրության, վճռականության ոգին է, վճռականություն, որը դրսևորեց ադմիրալ Լուի Դարթիժ դյու Ֆուրնեն, որը որոշեց փրկել հայերին առանց որոշակի հրաման ստանալու, և սա համերաշխության օրինակ է, համերաշխություն, որի շնորհիվ մուսալեռցիները ֆրանսիական համազգեստով շարունակեցին  գործողությունները Պաղեստինի, Սիրիայի և Կիլիկիայի լեգեոններում»,-ասաց դեսպանը։
Դըկոտինյին կարծում է՝ աշակերտներն իսկապես ամբիցիոզ նախագիծ են իրականացրել։
Ներկաներից Թովմաս Այնթափյանի ծնողները մուսալեռցի են։ Նա հիշեցրեց, որ 1915 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Մուսա լեռան տարածքում հայտնվեցին առաջին ֆրանսիական նավերը։ Ժողովուրդը կարողացավ մակույկներով նավեր բարձրանալ և փրկվել։
«Սեպտեմբերի 5-ին ֆրանսիական «Գիշեն» հածանավը մոտեցել էր Մուսա լեռանը, տեղեկություններ ստացել, որոնք հաղորդել էր ադմիրալ Լուի Դարթիժ դյու Ֆուրնեին, որն այդ ժամանակ Կիպրոսում էր։ Հաղթահարելով դժվարությունները՝ ադմիրալին հաջողվեց փրկել Մուսա լեռան ժողովրդին։ Եղել են մարտիկներ, որոնք չեն ցանկացել հեռանալ Մուսա լեռից, խնդրել են իրենց զինել, որպեսզի շարունակեն պայքարը, սակայն ադմիրալն այլ կերպ է մտածել. նա ասել է՝ վստահ էր՝ պատերազմը երկար կտևեր, ուստի անհրաժեշտ էր, որ կռվող տղամարդիկ  ևս միանան իրենց, և հենց նրա ջանքերով 1915 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Մուսա լեռից 4092 մուսալեռցի նավերով տեղափոխեց Պորտ Սայիդ»,-պատմեց Այնթափյանը։
Նա ընդգծեց՝ մուսալեռցիները քաջությամբ, համառությամբ ու միասնականությամբ կարողացան  հաղթահարել այդ արհավիրքը։  Մուսա լեռան պաշտպանները դարձան Արևելյան լեգեոնի առաջին զինվորագրյալները, որոնք աչքի ընկան 1918 թվականի Արարայի ճակատամարտում։
Անատոլ Ֆրանսի կրթահամալիրի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Լիլիթ  Շահմուրադյանն էլ տեղեկացրեց, որ նախորդ տարի են սկսել աշխատել թարգմանությունների շուրջ, օգտվել են տարբեր աղբյուրներից։ Աշակերտներին հասանելի են եղել ոչ միայն Մուսա լեռան թանգարանի նյութերը, այլև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պահոցների բացառիկ արխիվային տեղեկություններ, որոնք հասանելի չեն հասարակության լայն շրջանակին։
«Թարգմանություններ ենք կատարել տարբեր լեզուներից, մշակել ենք տեքստեր։ Կային գրաբարով տեքստեր, որոնք աշխարհիկ հայերենով ներկայացնելը շատ հետաքրքիր էր։ Աշխատանքն ուսուցողական էր և օգտակար»,-նշեց Լիլիթը։

Уникальные материалы Музея Муса-Дага переведены на несколько языков
Отныне иностранцы, посещающие музей Муса-Дага, могут воспользоваться помощью QR-кодов и ознакомиться с памятными страницами армянской истории на английском, французском и русском языках.
Проект по распространению документальных материалов на нескольких языках был реализован в ознаменование 110-летия героической обороны при Муса-Даге.
Как сообщает “Арменпресс”, QR-коды представили общественности 12 сентября. Переводы были сделаны усилиями учащимися французского международного образовательного комплекса имени Анатоля Франса.
Директор образовательного комплекса Кристиан Шал подчеркнул, что в ходе работы над проектом они сотрудничали с учащимися ереванской старшей школы № 119 имени Бенджамина Жамкочяна и Музеем-институтом Геноцида армян. “Историю Армении должны хорошо знать не только армянские, но и иностранные учащиеся. Одной из наших целей было сделать музей более доступным для иностранных посетителей, способствовать частому посещению музея и учащимися”, - отметил он, поблагодарив всех, кто оказал помощь в реализации проекта.
По словам Оливье Декотиньи, посла Франции в Республике Армения, прошло столетие со дня героической обороны Муса-Даге, но героический дух всё ещё жив в каждом. “Это дух сопротивления, решимости, решимости адмирала Луи Дартижа дю Фурне, который решил спасти армян, не получив определенного приказа, и это пример солидарности, солидарности, благодаря которой мусалерцы во французской форме продолжили операции в легионах Палестины, Сирии и Киликии”, - сказал посол.
Декотиньи считает, что студенты реализовали поистине амбициозный проект.
Среди присутствующих были родители Товмаса Айнтапяна - мусалерцы. Товмас напомнил, что именно 12 сентября 1915 года в районе Муса-Дага появились первые французские корабли. Люди смогли сесть на шлюпки и спастись на кораблях.
“5 сентября французский крейсер “Гишен” приблизился к Мусалеру, получил информацию, которую доложил адмиралу Луи Дартижу дю Фурне, находившемуся в то время на Кипре. Преодолев трудности, адмиралу удалось спасти жителей Мусалера. Были бойцы, которые не хотели покидать Мусалер, они просили вооружить их для продолжения борьбы, но адмирал считал иначе. Он он был уверен, что война продлится долго, поэтому необходимо, чтобы сражающиеся мужчины также присоединились к ним, и именно благодаря его усилиям 12 сентября 1915 года 4092 жителя Мусалер были переправлены на кораблях из Мусалера в Порт-Саид”, - рассказал Айнтапян.
Он подчеркнул, что мусалерцы смогли преодолеть эту катастрофу благодаря мужеству, стойкости и сплоченности. Защитники Муса-Дага стали первыми призывниками Восточного легиона, отличившимися в битве при Араре в 1918 году.
Лилит Шахмурадян, ученица 12-го класса Образовательного комплекса имени Анатоля Франса рассказала, что в прошлом году они начали работать над переводами, используя различные источники. Ученики получили доступ не только к материалам Музея Муса-Дага, но и к эксклюзивной архивной информации из архивов Музея-института Геноцида армян, которая недоступна широкой публике.
“Мы делали переводы с разных языков, разрабатывали тексты. Среди них были тексты на грабаре, которые очень интересно было представить на светском армянском языке. Работа была познавательной и полезной”, - отметила Лилит.