Նեպալում անկարգությունների ընթացքում զոհերի թիվը հասել է 34-ի
Նեպալում առնվազն 34 մարդ է զոհվել, ավելի քան 1300-ը՝ վիրավորվել սեպեմբերի 8-ին և 9-ին տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների հետևանքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Khabarhub լրատվական հարթակը՝ վկայակոչելով երկրի առողջապահության նախարարությունը:
Ըստ գերատեսչության տվյալների՝ Նեպալի բժշկական հաստատություններում բուժում է ստանում 1338 մարդ:
Շաբաթվա սկզբին Կատմանդուում և Նեպալի մյուս քաղաքներում անկարգություններ են տեղի ունեցել կոռուպցիայի և սոցիալական ցանցերի արգելքի դեմ բողոքի ցույցերից հետո: Դրանք հանգեցրել են երկրի վարչապետի հրաժարականին: Բողոքի ցույցերի հիմնական մասնակիցներ են դարձել ուսանողները և Gen-Z երիտասարդական շարժման ակտիվիստները: Ցուցարարները հրկիզել են պետական հիմնարկությունների շենքեր, այդ թվում՝ խորհրդարանի, Գերագույն դատարանի, դատախազության շենքերը, և հարձակվել են քաղաքական գործիչների և պաշտոնյաների տների վրա։ Երկրում սահմանվել է պարետային ժամ։
Սեպտեմբերի 9-ին՝ բողոքի ցույցերի ֆոնին իշխանությունները վերացրել են սոցիալական ցանցերի արգելքը։ Սեպտեմբերի 10-ին Gen-Z շարժման ներկայացուցիչները հանդիպել են Նեպալի բանակի շտաբի պետ Աշոկ Ռաջ Սիգդելի հետ՝ քննարկելու ժամանակավոր կառավարության ձևավորման հարցը։ Ժամանակավոր կաբինետի ղեկավարի պաշտոնում հավանություն է տրվել Նեպալի Գերագույն դատարանի նախկին նախագահ Սուշիլա Կարկիի թեկնածությանը, որը հայտարարել է այդ պաշտոնն ստանձնելու պատրաստակամության մասին:

Число погибших в ходе беспорядков в Непале выросло до 34
По меньшей мере 34 человека погибли и более 1,3 тыс. пострадали в результате прошедших в Непале в понедельник и вторник массовых беспорядков. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил портал Khabarhub со ссылкой на министерство здравоохранения и народонаселения страны.
По его данным, в медицинских учреждениях Непала проходят лечение 1 338 человек, при этом 949 пострадавших уже выписаны из больниц.
Ранее в Минздраве сообщили, что более 1 тыс. человек, которые получили травмы в ходе беспорядков, размещены в 28 больницах по всей стране. Наибольшее число пациентов приняли больница гражданской службы Катманду и Национальный травматологический центр.
В Катманду и других городах Непала в начале недели прошли беспорядки после протестов против коррупции и запрета социальных сетей. Они привели к отставке премьер-министра страны Шармы Оли. Основными участниками акций протеста стали студенты и активисты молодежного движения Gen-Z. Протестующие подожгли здания государственных учреждений, в том числе парламента, Верховного суда, прокуратуры, и совершили нападения на дома политиков и чиновников. В стране был введен комендантский час.
9 сентября на фоне протестов власти сняли запрет на работу соцсетей. 10 сентября представители движения Gen-Z провели встречу с начальником штаба Армии Непала Ашоком Раджем Сигделом для того, чтобы обсудить формирование временного правительства. На пост главы временного кабмина была поддержана кандидатура бывшего председателя Верховного суда Непала Сушилы Карки, которая заявила о готовности вступить на этот пост.